Evropska unija (EU) nije spremna da uvede kaznene mere Srbiji, nakon oruลพanog napada koji se dogodio u selu Banjska, na severu Kosova, a dvostruki standardi evropskog bloka ne predstavljaju niลกta novo – to je ono ลกto su rekliย za Radio Slobodna Evropa (RSE) diplomatski izvori u Briselu i strani eksperti.
Prema njihovim reฤima, ลพalbe u proceduralnim aspektima, a u nedostatku konaฤnog izveลกtaja kosovskih vlasti, samo su opravdanje za odugovlaฤenje sluฤaja.
โZapad nema apetita da preduzima bilo kakve mere protiv [predsednika Srbije Aleksandra] Vuฤiฤa, i bilo koga umeลกanogโฆ Zapadu je potrebna Srbija i ne ลพeli da naruลกi ovaj delikatan odnosโ, kaลพe analitiฤar Tobi Vogel iz Saveta za politiku demokratizaciju iz Berlina za Radio Slobodna Evropa.
Kosovo, s druge strane, insistira na uvoฤenju mera protiv Srbije, jer smatra da je u Banjskoj izvrลกen teroristiฤki napad.
ล ta se desilo u Banjskoj?
Naoruลพana grupa Srba je 24. septembra 2023. godine u Banjskoj, opลกtina Zveฤan, ubila vodnika Kosovske policije Afrima Bunjakua.
U daljim sukobima ubijena su i tri srpska napadaฤa.
Kosovo za ovaj napad smatra odgovornom drลพavu Srbiju, dok se zvaniฤni Beograd protivi ovakvom stavu.
Odgovornost za napad kasnije je preuzeo bivลกi potpredsednik Srpske liste โ najveฤe stranke Srba na Kosovu โ Milan Radoiฤiฤ.
Vlasti Srbije pokrenule su sudski postupak protiv njega, ali su ga pustili iz mere pritvora, pod uslovom da viลกe ne ide na Kosovo.
Meฤunarodna policijska organizacija, poznatija kao INTERPOL, raspisala je za njim nalog za hapลกenje.
Zapad je najoลกtrije osudio napad na Banjsku, ali kaznene mere koje su kosovske vlasti traลพile nikada nisu sprovedene.
ฤeka se izveลกtaj o Kosovuโฆ
Evropska unija je proลกle godine prihvatila izveลกtaj Ministarstva spoljnih poslova i dijaspore Kosova na 48 strana o napadu u Banjskoj.
Meฤutim, briselski izvori kaลพu da to nije dovoljno, ocenjujuฤi da ima politiฤki ton, te da je Kosovu potreban izveลกtaj koji bi saฤinio pravosudni sistem.
Kosovske vlasti su nekoliko puta kritikovale drลพavno tuลพilaลกtvo da joลก nije objavilo izveลกtaj o dogaฤajima u Banjskoj i nije podiglo optuลพnicu.
Zaลกto EU ne sprovodi sopstvene istrage?
Brisel tvrdi da nema mandat za tako neลกto. EU je saopลกtila da se napad dogodio na teritoriji Kosova i da su tamo nadleลพne vlasti.
Kada su javno govorili, zvaniฤnici EU su napad u Banjskoj opisali kao teroristiฤki, ali u Izveลกtaju EU o napretku za 2023. godinu, u delu o Srbiji, napad u Banjskoj je opisan kao da su ga izvrลกili samo โteลกko naoruลพani pojedinciโ.
Portparol EU Peter Stano nije odgovorio na pitanje Radija Slobodna Evropa zaลกto evropski blok joลก nije doneo odluku o ovom sluฤaju.
U proลกlosti je viลกe puta ponovio da ฤekaju konaฤni izveลกtaj sa Kosova.
Evropski parlament je traลพio kaลพnjavanje Srbije, ali tako neลกto je u rukama Saveta i Evropske komisije.
Tuลพilaฤki savet Kosova je, s druge strane, zatraลพio od Vlade Kosova da se ne meลกa u poslove pravosuฤa, tvrdeฤi da su vladine izjave tendenciozne.
Alehandro Esteso Perez, analitiฤar i istraลพivaฤ balkanskih politika i proลกirenja EU, kaลพe za RSE da EU ne ลพeli da stavlja Srbiju pred ogledalo.
โNe ลพeli da rizikuje potencijalnu Vuฤiฤevu reakciju, bilo pribliลพavanjem Rusiji ili Kini โ ลกto veฤ radi โ i razume da bez Srbije nema dijaloga Kosova i Srbijeโ.
U meฤuvremenu, analitiฤar Vogel kaลพe da je od zakonodavaca EU ฤuo da se Srbija kritikuje u privatnim razgovorima. Ali, prema njegovim rijeฤima, โako se neลกto javno ne kaลพe, kao da nije ni reฤenoโ.
Koje mere treba preduzeti protiv Srbije?
Vogel spominje dve mere koje su za njega minimalne:
โ Mere sliฤne onima koje su uvedene na Kosovu, nakon poveฤanja tenzija na severu, u maju 2023.
โ Jasna izjava zapadnih lidera da ฤe incident biti detaljno istraลพen i da Vuฤiฤ mora javno da se odrekne bilo kakve vojne aktivnosti u blizini Kosova.
Analitiฤar Perez meฤutim smatra da su potrebne druge mere:
โ Odmah pokretanje nezavisne istrage
โ Ekonomska mera
โ Mere koje se odnose na pojedince โ zamrzavanje imovine, zabrana putovanja.
Izvori u Briselu ocenjuju da EU koristi neuvoฤenje mera protiv Srbije โda izvrลกi pritisakโ na Beograd za procese koje ลพeli da pokrene.
Meฤutim, Srbija i dalje ne usklaฤuje svoju spoljnu politiku sa politikom EU. Nesankcionisanje Rusije zbog rata zapoฤetog u Ukrajini samo je jedan od primjera.
Da li ฤe ovaj pristup EU imati uticaja na Kosovo?
Perez veruje da je tako.
โIznenaฤen sam malim naporima EU da razume situaciju na Kosovu. Ako ne bude pokreta u narednim mesecima, poverenje stanovniลกtva u njega ฤe se smanjiti i oni ฤe biti joลก beznadeลพniji nego sadaโ, kaลพe on.
Kosovo je podnijelo zahtev za ฤlanstvo u EU 2022. godine, a trenutno je potpisan samo Sporazum o stabilizaciji i pridruลพivanju sa evropskim blokom.