Nastavlja se niz negativnih reakcija međunarodnih zvaničnika nakon zatvaranja devet ekspozitura Pošte Srbije na Severu Kosova. Šefica UNMIK-a, Karolin Zijade, kao i britanska ambasada u Prištini, oglasili su se u istom tonu – uz poziv na dijalog.
Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a, Karolin Zijade, pozvala je danas kosovsku vladu da „otvorena pitanja rešava u okviru dijaloga“.
Ističu da ovakvi potezi, kao što je jučerašnje zatvaranje devet ekspozitura Pošte Srbije, negativno utiču na socio-ekonomska prava srpske zajednice.
Zijade je još jednom izrazila zabrinutost zbog jednostranih akcija Prištine na Severu Kosova, navodi se u saopštenju UNMIK-a.
Britanska ambasada razočarana
I britanska ambasada danas poziva kosovsku vladu da se, kako su kazali, ozbiljno posveti rešavanju ovog pitanja putem dijaloga.
„Razočarani smo kosovskom vladom zbog zatvaranja Pošte Srbije na Severu Kosova, bez prethodne koordinacije i bez razmatranja uticaja ovih zatvaranja na obične građane“, poručili su iz britanske ambasade u odgovoru za Gazeta Express.
Zatvaranje Pošte Srbije
U sinhronoj akciji kosovskih organa, pripadnici Kosovske policije ušli su juče istovremeno u svih devet objekata Pošte Srbije na Severu Kosova. To su učinili, kako je navedeno, na osnovu zahteva Regulatornog tela za elektronske i poštanske komunikacije (ARKEP).
Plombirane su tri pošte u Kosovskoj Mitrovici, dve u zvečanskoj opštini, jedna u Zubinom Potoku i tri u opštini Leposavić.
Sa izuzetkom performansa bacanja belih koverti Srpske demokratije, i kratkog privođenja, odnosno kažnjavanja dve osobe u Lešku, koje su se usprotivile ovoj akciji Kosovske policije, drugih incidenata nije bilo.
Radnicima koji su se zatekli u objektima, dozvoljeno je da iznesu svoje lične stvari, dok je KP zaplenila dokumentaciju Pošte Srbije. Nije poznato da li je ovog puta zaplenjen i novac, kao što je to učinjeno pre nepuna tri meseca kada su u sličnoj akciji zatvorene sve finansijske institucije Srbije.
Niz negativnih reakcija
Ovu akciju osudio je zvanični Beograd, dok su se u takođe kritičkom tonu oglasile potom i Evropska unija, nemačka ambasada i američka ambasada u Prištini, kazavši da je u pitanju „jednostran potez kosovske vlade“, uz poziv da isti preispitaju, ali i da se ovo pitanje vrati među teme Dijaloga u Briselu gde je i bilo još od 2015. godine i koje je jučerašnjim akcijama, slažu se EU i Beograd, Priština prekršila.