Povodom Svetskog dana slobode medija koji se obeleลพava 3. maja, UNS objavilo je proglas kojim je pozvalo novinare i medijske radnike da 3. maja od 11.55 do 12 sati proฤitaju isti ili ga objave na ekranu, u onlajn i ลกtampanim izdanjima.
Kako navode, iako je Apelacioni sud u Beogradu konaฤno, posle ลกest godina, presudio izvrลกiocima i nalogodavcu za paljenje kuฤe novinara ลฝig infa Milana Jovanoviฤa, godinu izmeฤu dva Svetska dana slobode medija novinari u Srbiji pamtiฤe najpre po oslobaฤajuฤoj presudi Apelacionog suda u Beogradu okrivljenima u sluฤaju ubistva Slavka ฤuruvije iz 1999. godine.
Srpsko pravosuฤe pokazalo je, napominju, institucionalnu nemoฤ da kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.
Tuลพilaลกtvo za organizovani kriminal (TOK) odbilo je da preuzme sluฤaj ubistva novinara โVeฤernjih novostiโ Milana Pantiฤa, 16 meseci nakon ลกto je dobilo spise predmeta iz jagodinskog tuลพilaลกtva. TOK je tako predmet praktiฤno vratio na poฤetak.
U godini izmeฤu dva Svetska dana slobode medija navrลกilo se i 30 godina od nerasvetljene smrti novinarke โDugeโ Radislave Dade Vujasinoviฤ. Posle 30 godina nastupila je apsolutna zastarelost gonjenja za kriviฤno delo ubistva.
U 2023. godini UNS je evidentirao ukupno 140 sluฤajeva pretnji, pritisaka i napada. Negativan trend nastavio se i u 2024. godini, a o tome govori podatak da je u prva tri meseca UNS zabeleลพio 33 sluฤaja ugroลพavanja novinara i medija.
Pritisci su uglavnom dolazili od javnih funkcionera i predstavnika politiฤkih stranaka, koji su novinare vreฤali, diskriminisali i โobjaลกnjavaliโ im kako treba da izgleda novinarski rad, pa je tako predsednik Priveremenog organa Grada Beograda od kraja 2023. godine odluฤio da ne odgovara na pitanja novinara N1 i Nove S.
Sa pretnjama i pristicima su se na poฤetku godine suoฤavali i novosadski novinari. Izveลกtavajuฤi o protestu graฤana koji podrลพavaju sugraฤanku, ฤije je troje dece odlukom nadleลพnih organa bilo izmeลกteno iz primarne porodice, novinarske ekipe doลพivele su verbalno nasilje i ometanje rada.
Predsednica Nezavisnog druลกtva novinara Vojvodine (NDNV) Ana Laliฤ Hegediลก dobila je pretnje smrฤu dan nakon komentarisanja na televiziji plana za gradnju crkve blizu ล tranda u Novom Sadu.
Osim verbalnih pretnji bilo je i fiziฤkih napada na novinare i medijske ekipe. Novinarku portala โIn medijaโ iz Inฤije Vericu Marinฤiฤ fiziฤki je sa zadatka udaljio pripadnik obezbeฤenja u zgradi Opลกtine.
Ako se ovim napadima dodaju nedovoljno efikasno reagovanje nadleลพnih organa i loลก ekonomski poloลพaj medijskih radnika, jasno je zaลกto i ovog 3. maja moramo reฤi da je teลกko biti novinar u Srbiji.
U prvoj godini sprovoฤenja projektnog sufinansiranja po novom Zakonu o javnom informisanju i medijima svedoci smo nedopustive prakse lokalnih samouprava da za ove namene izdvajaju i do 10 puta manje novca nego prethodnih godina i podrลกku medijima pruลพaju kroz usluge po ugovoru, izbegavajuฤi obavezu da pri dodeli novca uvaลพavaju odluke Saveta za ลกtampu i REM-a.
Savet REM-a i ove godine pokazao je da se Zakon o elektronskim medijima moลพe bez posledica zaobilaziti. Ni posle viลกe od ฤetiri meseca REM nije objavio rezultate monitoringa o izveลกtavanju komercijalnih televizija za vreme izborne kampanje iako, prema informacijama do kojih je doลกlo Udruลพenje novinara Srbije (UNS), ovim podacima raspolaลพe.
I ovog 3. maja moramo se osvrnuti na onemoguฤavanje novinarskog rada koleginici Svetlani Vukmiroviฤ i kolegi Anฤelku Utjeลกanoviฤu kojima je, i u godini za nama, zabranjivan ulazak na Kosovo.
I posle 20 godina od Martovskog pogroma na Kosovu, svedoci smo skandaloznog izveลกtavanja sajta Radio-televizije Kosova (RTK) na srpskom i albanskom jeziku koji i dalje krivotvori ฤinjenice i netaฤno obaveลกtava javnost o ฤinjenicama o ovom dogaฤaju.
RTK je ponovio na svom sajtu laลพnu vest od pre 20 godina da su se trojica albanskih deฤaka utopila u reci Ibar โdok su beลพali od grupe srpskih mladiฤaโ koja je bila okidaฤ za izbijanje nasilja u kom je ubijeno 19 ljudi, uniลกteno 39 crkava i manastira, popaljena sela i urbane sredine, pretuฤeno i maltretirano viลกe od 900, a proterano oko 4.000 Srba.
Organizatori konferencija za novinare i sastanaka zvaniฤnika i ove, kao i ranijih godina, viลกe puta su graฤanima na Kosovu uskraฤivali prevod na srpski jezik.
Godinu izmeฤu dva Svetska dana slobode medija obeleลพila su i drastiฤna krลกenja Kodeksa novinara Srbije, naroฤito u sluฤajevima velikih tragedija koje su zadesile naลกe druลกtvo โ masovnih ubistava u OOล โVladislav Ribnikarโ pre taฤno godinu dana u Beogradu i dan kasnije u Duboni i Malom Oraลกju, kao i o sluฤaju nestanka i ubistva dvogodiลกnje devojฤice iz Bora.
UNS zato traลพi:
-Da nadleลพni organi efikasno istraลพe sve pretnje novinarima i medijskim radnicima i da o rezultatima tih istraga redovno obaveลกtavaju medije i javnost;
-Da se izmeni Kriviฤni zakonik tako da viลกe oblika napada na novinare bude obuhvaฤeno kriviฤnom odgovornoลกฤu;
-Da se obezbedi efikasna institucionalna zaลกtita novinara od pritisaka nosilaca javnih funkcija, vlasnika medija i drugih moฤnika;
-Da se javni novac pravedno raspodeljuje kako bi se oฤuvao medijski pluralizam i omoguฤilo kvalitetno informisanje graฤana;
โ Da Ministarstvo informisanja i telekomunikacija kroz efikasan inspekcijski nadzor kontroliลกe da li lokalne samouprave poลกtuju obavezu i rokove raspisivanja konkursa za projektno sufinansiranje medija, kao i sprovoฤenje konkursne procedure;
-Da Savet REM-a poลกtuje pravilnike koje je sam doneo, ne zaobilazi Zakon o elektronskim medijima, kao i da objavi kompletne podatke izveลกtavanju komercijalnih televizija za vreme izborne kampanje;
-Da kosovske institucije i meฤunarodna uprava na Kosovu hitno formiraju Meฤunarodnu ekspertsku komisiju radi istraลพivanja ubistava i kidnapovanja novinara i medijskih radnika na Kosovu od 1998. do 2005. godine; UNS traลพi da u ovoj komisiji budu i predstavnici novinarskih udruลพenja.