Centralna banka Kosova 01.02. donela je uredbu o ukidanju dinara na Kosovu. Ova odluka CBK meฤu razliฤitim zajednicama ima razliฤita tumaฤenja. Graฤanima koji imaju primanja od republike Srbije je ovo veliki problem, a ฤesto su im to i jedini izvori prihoda. Sa druge strane ekonomski struฤnjaci iz Prizrena i Peฤi smatraju da je ova odluka u skladu sa ustavom i da se treba poลกtovati.
Biljana Popovic iz povratniฤkog sela Belo Polje kod Peฤi kaลพe za Radio Gorazdevac da ลพivi sa dva sina i sreฤa je da ima zalihe hrane od ranije, jer nije u moguฤnosti da podigne novac koji joj upljaฤuje republika Srbija.
โJa ลพivim sa dva sina, muลพ mi je umro. Kako ja sada da idem za Raลกku ili Novi Pazar kao ลกto kaลพu. Do Mitrovice mogu i nekako da platim 50 evra taksi, ali on neฤe da te ฤeka 3-4 sata dok ti stojiลก u redu. Ja sam iลกla za Mitrovicu pa sam se vratila kada sam videla kolika je guลพva. Imam zalihe namirnica od ranije to je sreฤa. A ลกta da nemaลก braลกno, ลกeฤer, so i kafu? Treba da kaลพem sinovima nema ni doruฤak ni ruฤak ni veฤera. Nama niko ne okreฤe glavu za toโ, kaลพe Biljana za Radio Goraลพdevac.
Ona dodaje da od kosovskih institucija ne prima novac, te da je zatvaranje privremenih organa i biroa za zapoลกljavanje veliki problem za srpsku zajednicu.
โฤisto sumnjam da ฤe se neลกto poboljลกati. Je l treba da vadimo u njihovim bankama kartice? Da li neko razmiลกlja o tome da posle treba njima porez da se plaฤa? Nama ne plaฤa Kosovo plate veฤ Srbija. Nama Kosovo nikad nije uplatilo dinar koliko ja znam. Mi samo ฤekamo da nam padne sa nebesa, ali neฤe niลกta da nam padne s nebesa. Vidite li ลกta nam rade. Zatvoriลกe nam opลกtinu, biroโ, rekla je Biljana.
Struฤnjak za ekonomske prilike Egzon Kastrati kaลพe za Radio Peja da ova uredba centralne banke Kosova ima za cilj regulisanje transakcija novca.
โPraktiฤno, ova uredba ima za cilj da reguliลกe transakcije i kontroliลกe uvoz valuta, praktiฤno ova uredba ne zabranjuje drลพanje drugih valuta kao gotovine ili ลกtednje, u ovom sluฤaju dinara, ali za sve transakcije ili placฬanja kao jedina valuta mora biti evro kako je ustav Kosova definisaoโ, kazao je Kastrati.
Obzirom da je dinar koriลกten kao valuta najviลกe na severu Kosova, Kastrati smatra da ฤe uredba imati velikog uticaja na sve.
โล to se tiฤe ekonomskog uticaja, sasvim je taฤno da cฬe biti ekonomskog uticaja jer moramo recฬi u smislu placฬanja, transakcija posebno na severu jer znam da je dinar koriลกcฬen kao valuta za transakcije iako ne bi trebalo da se koristi jer znamo da ustav reguliลกe da se na Kosovu moลพe koristiti samo jedna valuta, a mi smo usvojili evro kao valutu i โโto cฬe praktiฤno imati uticaja jer sve te transakcije koje su se obavljale u dinarima nije bilo kontrole nad tim transakcijama, kao i u srpskoj zajednici svi oni prihodi koji su dolazili od penzija i u drugim oblicima su praktiฤno iskazani u dinarimaโ, kazao je Kastrati.
Edmond Hodลพa, ekonomski struฤnjak kaลพe za TV Prizreni da je uredba koju je donela centralna banka Kosova u potpunosti usklaฤena sa zakonom i ustavom, kao i da je to samo adaptacija stanja na terenu.
โNova uredba koju je usvojila Centralna banka u potpunosti je zasnovana na Zakonu Centralne banke Kosova, koja nakon prethodnih sastanaka sa upravnim odborima, ima puno autonomno pravo da donosi propise. Takoฤe i ova poslednja uredba nije niลกta drugo do adaptacija prema zahtevima terena. To je i razlog za povremeno donoลกenje propisa, zbog stvaranja sigurnosti placฬanja, stvaranja stabilnosti, kako placฬanja tako i zaลกtite cena. To je takoฤe uloga Centralne banke Kosova. ฤak i ova uredba nije niลกta viลกe, nego adaptacija na terenu. Smatram da je ova uredba u korist platnog sistema, u korist zaลกtite finansijskog sistema nย ย ย ย ย a Kosovuโ, kazao je Hodลพa.
Novinar Radio Astra, Raif Ademi priฤao je sa stanovnicima Prizrena o ovoj temi, meฤutim oni nisu ลพeleli da daju izjavu.
โU razgovoru sa obiฤnim ljudima koji primaju penziju iz Srbije, dobijao sam odgovore ali ne ลพele javno da kaลพu ลกta misle, ne zato ลกto im je to zabranjeno, nego nisu dovoljno informisani i drลพe se one teze da je doลกlo isto stanje kao posle zavrลกetka rata. Tada su penzioneri morali da idu po svoje penzije u Novom Pazaru. Tada je jedan od penzionera sa ovlaลกฤenjem uzimao za desetoro penzionera. Bio veliki rizik dok se doฤe do para od penzije. Onaj koji je iลกao po penzije morao je da podigne u bankama, obiฤno poลกti i u dinarima, pa kasnije da to pretvoriti u evre i tu sumu donosi i podeli penzionerima. Matematiฤki gledano penzija je bila 10% manja, a politiฤari nalaze reลกenja da opravdaju sebe, a narod kao i uvek ลพrtvaโ, preneo je razgovore sa ljudima Raif Ademi.
Graฤanima koji primaju finansijska sredstva od republike Srbije jedina moguฤnost da podignu novac na Kosovu je u Severnoj Mitrovici i banci poลกtanska ลกtedionica koja zalihe dinara isplaฤuje svojim korisnicima ograniฤeno, odnosno najviลกe 10.000 dinara dnevno.