Stiže prva reakcija međunarodnih predstavnika nakon što je Priština donela odluku da omogući prelazak sa vozačkih dozvola izdatih od strane Republike Srbije za građane na Kosovu na kosovske vozačke dozvole. Američki ambasador u Prištini, Džefri Hovenijer, pozdravio je inicijativu Prištine.
Prema rečima ambasadora, izdavanje kosovskih vozačkih dozvola omogućava dalju integraciju, a na kraju i „viziju multieničkog Kosova“.
„Sjedinjene Države pozdravljaju odluku Kosovske vlade da sprovede izdavanje kosovskih vozačkih dozvola svim građanima Kosova. Podržavamo napore koji omogućavaju dalju integraciju i unapređuju našu zajedničku viziju inkluzivnog, multietničkog Kosova“, napisao je Hovenijer na mreži X.
Hovenijer je prvi međunarodni zvaničnik koji se oglasio u vezi sa ovim pitanjem.
Podsetimo, odluku o omogućavanju prelaska sa vozačkih dozvola izdatih od strane Republike Srbije za građane na Kosovu na kosovske vozačke dozvole, donelo je juče kosovsko ministarstvo unutrašnjih poslova, a o istoj je prethodno javnost izvestio kosovski premijer u video obraćanju na srpskom.
Odluka zvanično počinje da se primenjuje od sutra, ali će Centar za opremanje dokumentima početi sa prijemom prijava tek u ponedeljak, 13. maja.
Pravo na ovu mogućnost imaju svi oni koji su srpsku vozačku dozvolu dobili od juna meseca 1999, pa do 9. maja ove, ali i oni koji su vozačke dobili još u vreme SFRJ ili SRJ – pre ’99 godine, a rok za nju im je produžavan i važi do 9. maja.
Rok za prelazak na kosovske dozvole sa srpskih ističe 9. avgusta ove godine, a nakon toga, kako je naznačeno u novim detaljima iz odluke MUP-a, zabraniće se korišćenje vozačkih dozvola „izdatih od strane ilegalnih srpskih organa“.




