Međunarodne organizacije za slobodu medija i novinara upozorile su da, i pored postignutog značajnog napretka od strane vlasti na Kosovu u depolitizaciji javnog emitera, regulatornih tela i zakonodavnog okvira za medijsko okruženje, toksična retorika i klevetničke kampanje protiv medija, zatim nedovoljno finansiranje javnog emitera i nedostatak transparentnosti – rizikuje da ugrozi njihov napredak. Zabrinuti su i za izveštavanje novinara o situaciji na Severu, kao i za njihov pristup dokumentima na srpskom jeziku.
Nakon dvodnevne misije za utvrđivanje situacije u Prištini, a koja je održana 15 i 16. novembra, partneri Platforme Saveta Evrope o bezbednosti novinara objavili su svoje nalaze o slobodi medija i bezbednosti novinara na Kosovu.
Članovi ove delegacije su bili predstavnici: Article 19, Komiteta za zaštitu novinara, Evropske radiodifuzne unije, Evropskog centra za slobodu štampe i medija, Evropske federacije novinara, Međunarodnog instituta za štampu i Reportera bez granica.
Tokom posete, organizacije su se sastale sa novinarskim udruženjima, urednicima i novinarima, ministrima i zvaničnicima, pravosudnim organima, policijom, predstavnicima skupštinskog odbora za medije, regulatornim telima, agencijom za privatnost i informisanje i javnim emiterom, navode iz Međunarodnog novinarskog instituta.
Istakli su da Kosovo, po njihovoj proceni, ima „živopisno i pluralističko“ medijsko okruženje, te i da je poslednjih godina postignut značajan napredak u jačanju pravnog okvira koji je uglavnom u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima i sadrži snažne ustavne garancije.
„Pozitivni pomaci uključuju i depolitizaciju javnog emitera RTK od strane kosovske skupštine, i to putem imenovanja novih članova odbora u transparentnom procesu izbora zasnovanom na zaslugama“.
Dobrodošli su, dodaju, i početni koraci ka poboljšanju funkcionalne nezavisnosti Nezavisne komisije za medije (NMK).
Pozitivan pomak, prema njima, je i novi strateški akcioni plan o određivanju prioriteta u slučajevima koji uključuju novinare, kao i proširenje besplatne pravne pomoći na novinare i medijske radnike.
„Informacija koju je delegacija dobila o obuci za tužioce, sudije, advokate i policiju za postupanje u slučajevima u koje su uključeni novinari i mediji u skladu sa standardima Saveta Evrope je dobrodošla“, poručuju.
Istakli su da njihove organizacije pohvaljuju kosovsku vladu za njenu konkretnu akciju da obezbedi sklonište za ukrajinske novinare u egzilu u okviru programa Stalni novinari, koji služi kao model solidarnosti za druge evropske zemlje.
Sa druge strane, kao ono što ih brine jeste retorika podela i kampanje klevetanja koje su „neki političari i javni zvaničnici, uključujući i vladajuće stranke, usmerili na novinare“ – stvaraju rastuću klimu neprijateljstva prema medijima.
Takvi pokušaji političkih ličnosti da podele novinarsku zajednicu, ili prikažu određene medije kao političke aktere, mogu dovesti do pretnji, uznemiravanja na internetu i fizičkog nasilja.
Naglasili su i da bezbednost novinara koji izveštavaju na severu Kosova predstavlja posebnu zabrinutost, kao i njihov pristup dokumentima na srpskom jeziku.
„Bezbednost svih novinara koji izveštavaju o dešavanjima na severu Kosova predstavlja ozbiljnu zabrinutost. Pristup dokumentima i informacijama na srpskom jeziku je izazovan. Mora se uhvatiti u koštac sa ukorenjenim nekažnjavanjem zbog nestalih i ubijenih novinara između 1998. i 2005. godine. Iako je delegacija čula obećanje na visokom nivou od strane tužilaštva da nastavi ove istrage, nisu predstavljeni nikakvi dokazi o značajnom napretku u ovim slučajevima, saopštava medijska delegacija“.
Delegacija je takođe primetila da iako je kleveta dekriminalizovana, strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPP) protiv medija i novinara i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju nezavisnim medijima.
Pozdravili su posvećenost ministra pravde da preduzme mere za sprovođenje međunarodnih standarda o anti-SLAPP-u.