I dok Beograd nakon danaÅ¡njeg neuspelog sastanka oÄekuje poziv za novi susret o pitanju dinara u Briselu, priÅ¡tinski pregovaraÄ, upozorava na suprotno. âNema logike da se ponovo sastajemo na ovu temu. Zato Å¡to Srbiju ne zanimaju reÅ¡enjaâ, kazao je Besnik Bisljimi.
Danas je u Briselu odrÅŸan sedmi po redu sastanak o pitanju dinara, s ciljem pronalaska reÅ¡enja za finansiranje Srba na Kosovu iz centralne Srbije, nakon uvoÄenja uredbe Centralne banke Kosova, kojom je dinar izbaÄen iz platnog prometa.
I ovaj je, meÄutim, kao i svi prethodni, zakljuÄen bez reÅ¡enja. Nakon susreta krenulo se sa sada veÄ tradiocionalnim uzajamnim optuÅŸivanjem i prebacivanjem krivice na drugu stranu.
âIako je naÅ¡a strana bila ponovo konstruktivna, reÄ je o sedmom sastanku, iako smo izaÅ¡li sa novim predlozima, pokazali da ÅŸelimo dogovor, izaÅ¡li sa Å¡est novih konstruktivnih predloga, PriÅ¡tina je sve odbilaâ, kazao je Å¡ef srpskog pregovaraÄkog tima medijima nakon sastanka.
PriÅ¡tinski pregovaraÄ meÄutim, poruÄuje: âSrbiju ne zanimaju reÅ¡enjaâ, te Äak upozorava na moguÄnost da se viÅ¡e ne odrÅŸavaju sastanci u Briselu o ovom pitanju.
âNema logike da se ponovo sastajemo na ovu temu. Zato Å¡to Srbiju ne zanimaju reÅ¡enja. I to je bio izvesni zakljuÄak LajÄaka koji je rekao da je, ukoliko su stranke voljne da budu konstruktivne i podnesu konstruktivne predloge, spreman da organizuje joÅ¡ jedan sastanakâ, izjavio je Bisljimi, prenosi RTK.
On Äak tvrdi da je danaÅ¡nja pozicija Beograda ânazadovala u odnosu na prethodna tri sastankaâ, potvrdivÅ¡i takoÄe da je srpska strana iznela nove prdloge.
âU komentarima smo videli po kojim taÄkama moÅŸemo da pravimo kompromise za LajÄakov predlog. U komentarima srpske strane videli smo tendenciju da se u mnogim taÄkama odstupi od njega. To dokazuje ono Å¡to smo mnogo puta ranije govorili: za Srbiju ovo pitanje nije hitno, za nju je primarno da ne dozvoli reÅ¡enje ovog pitanjaâ, rekao je Bislimi novinarima posle sastanka.
KaÅŸe da se â95 odsto predloga srpske strane odnosi na legalizaciju nelegalnih objekataâ, a ne na korisnike pomoÄi iz Srbije.
âSrbija ima ciljeve, prvo da legitimiÅ¡e nelegalne paralelne strukture, po njima reÅ¡enje treba traÅŸiti u prelasku sa nelegalnog paralelnog sistema na legalni paralelni sistem. A sa druge strane, po njima, reÅ¡enje je u sistemu koji dodatno obezbeÄuje potpunu netransparentnostâ, rekao je Bislimi.