Na vanrednoj sednici Opštinskog odbora za bezbednost zajednica u Gračanici gradonačelnica Ljiljana Šubarić je osudila nasilje koje je dovelo do ubistva Marije Živković iz Donje Gušterice i ranjavanja žene u Bresju, te pozvala građane da prijavljuju porodično nasilje kako bi se sprečili slični tragični događaji.
Treća vanredna sednica opštinskog Odbora za bezbednost zajednica počela je minutom ćutanja za nedavno preminulu Mariju Živković iz Donje Gušterice.
Predsednica opštine Gračanica Ljiljana Šubarić osvrnula se na slučaj njenog ubistva i nedavno ranjavanje žene u Bresju, navodeći da ovi događaji potvrđuju postojanje prečestog brutalnog nasilja i ubistava u društvu.
„Po nekom nepisanom pravilu, uvek je žena žrtva. Želim da prenesemo jasnu poruku svim segmentima društva da je ubistvo žene zato što je žena nedopustivo i neprihvatljivo“, dodala je ona.
Prijavite porodično nasilje
Predsednica opštine Gračanica je uputila poziv svim građanima, a posebno ženama, da ne oklevaju u odluci da prijave bilo koju vrstu porodičnog nasilja, čak i pretnji, kako se slučaj sličan onom u Donjoj Gušterici ne bi ponovio.
U Opštini Gračanica postoji Kancelarija za rodnu ravnopravnost i opštinski Odbor za bezbednost koji su, kako je navela Šubarićeva, spremni da koordinišu i budu veza između porodice i nadležnih organa.
„Ali, nemamo mogućnost da vršimo psihološku procenu ličnosti i porodica u kojima nikada nije prijavljeno nasilje ili bračni problem, kao što je to bio slučaj u Donjoj Gušterici“, kazala je ona.
Prema njenim rečima, predstavnici Opštine Gračanica za porodično nasilje saznaju iz izveštaja policije i Centra za socijalni rad.
„Reagujemo na osnovu prijema i zahteva građana i institucija. Tom problematikom bave se službe unutar i van Opštine koje su za to nadležne“, pojasnila je Šubarićeva.
U prvoj polovini godine sedam slučajeva porodičnog nasilja
Predstavnici Centra za socijalni rad u Lapljem Selu su u periodu od 01. januara do 30. juna 2024. godine radili na sedam slučajeva porodičnog nasilja.
„Centar je sarađivao sa policijom i sudom. Vršio je posetu i procenu, pružao podršku u vidu savetovanja samo za prepoznatljive registrovane slučajeve“, navodi se u izveštaju Centra za socijalni rad.
U prvih šest meseci ove godine, ova institucija je radila na ukupno 22 slučaja rešavanja problema bračnih odnosa.
U junu četiri slučaja nasilja u porodici
Zamenik komandira policijske stanice u Gračanici Sulejman Sulejmani naveo je da su u junu prijavljena četiri slučaja nasilja u porodici. Kako je dodao, počinioci u dva slučaja su u zatvoru.
U policijskoj stanici u Gračanici, kako je objasnio zamenik komandira, postoji posebna prostorija u koju se smeštaju žrtve porodičnog nasilja do zavšetka predistražnog postupka. Kontakt sa njima mogu imati samo službenici Centra za socijalni rad zaduženi za porodično nasilje.
Sulejmani je takođe pozvao sve da prijavljuju slučajeve porodičnog nasilja. To se može učiniti i anonimno – telefonom uz poziv na broj 192 da bi se što hitnije reagovalo i pomoglo žrtvama.
Trećoj vanrednoj sednici Odbora za bezbednost zajednica, kojoj je predsedavala predsednica opštine Ljiljana Šubarić, prisustvovali su i predstavnici KFOR-a, EULEKS-a, italijanskih karabinjera, OEBS-a i UNMIK-a.
Pravo na pravo: Protest protiv nasilja u Gračanici sutra u podne
Nevladina organizacija Pravo na pravo organizuje sutra u 12.00 sati protest u centru Gračanice, na platou ispred policijske stanice pod nazivom „Za zdravu porodicu bez nasilja“.
„Ovim putem pozivamo sve naše sugrađanke i sugrađane koji su u mogućnosti da se pridruže protestu na kojem će biti pročitani zahtevi koje tražimo kako bi uticali na smanjenje broja slučajeva nasilja u porodici, posebno prema ženama“, navodi se u njihovom saopštenju koje je dostavljeno medijijma.
Kako su dodali, na ovaj korak su se odlučili zbog teškog ubistva sugrađanke i očiglednog femicida, ali i porasta broja slučajeva nasilja.