Kosovska vlada danas je usvojila Nacrt zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju.
Radi se o predlogu koji je iznelo kosovsko Ministarstvo zdravlja, a koji je, kako je danas kazao kosovski premijer Aljbin Kurti, inače i bio prioritet njegove vlade.
„Ovaj Nacrt zakona će doprineti čuvanju i unapređenju zdravlja, i za dobrobit je svih ljudi koji žive na Kosovu. On će i smanjiti siromaštvo među građanima, koje je prouzrokovano zbog zdravstvenih troškova“, kazao je između ostalog.
Arben Vitija, kosovski ministar zdravlja je potom i predstavio nacrt.
Rađen je u saradnji sa Ministarstvom finansija, a u izradi je učestvovao i kabinet zamenika kosovskog premijera.
„Ovoj zakonskoj inicijativi prethodio je detaljan proces planiranja, analize i rasprave. Ovom inicijativom osniva se Fond obaveznog zdravstvenog osiguranja Republike Kosovo. Prvi put se određuju pravila za spisak lekova koji će se refundirati, što će korenito transformisati podršku koju država pruža građanima. Ovim nacrtom zakona regulišu se i pitanja prikupljanja doprinosa građana za Fond osiguranja, a ti doprinosi će u bliskoj budućnosti biti jedan od značajnih izvora finansiranja zdravstva“.
Prema novom zakonu, plan je da se Fond za zdravstveno osguranje finansira i iz doprinosa radnika.
„Doprinosi svakog od nas iz ličnih primanja biće pridodati budžetu koji se izdvaja za zdravstvo“, naglasio je on.
Smatra da je reč o odlučujućem trenutku za podizanje zdravstvenog sistema na novi nivo.
„Primena ovog zakona biće jedan od najznačajnijih izazova naše vlade i njime dajemo najveću podršku zdravstvu i za budućnost održivosti potrošnje za zdravtsvena pitanja“, rekao je ministar zdravlja.
Nacrt zakona su potom ministri jednoglasno izglasali.
Kosovski zdravstveni sistem još uvek nema osposobljen Fond za zdravstveno osiguranje, iako je proces za javno zdravstveno osiguranje započet pre više od deceniju i po.
Više je Nacrta zakona usvajano u tom periodu, te su ga same vlade potom povlačile iz procedure, zbog budžetskih implikacija.
2014. godine kosovska skupština uspela je da usvoji jedan Zakon o zdravstvenom osiguranju, ali do danas on nije sproveden.