Naslovi koji najavljuju nesreće svake vrste omiljeni su tabloidima širom sveta. Često napisani da bi „upecali“ publiku koja nekritički razmišlja mogu, naročito u kritičnim situacijama, da budu vrlo opasni. Još jedan u nizu takvih primera ponudio je 21. avgusta portal Srpskog telegrafa republika.rs.
„KFOR UPOZORIO KURTIJA: MANI SE ĆORAVA POSLA! Aljbin rešio da po svaku cenu otvori most na Ibru, sprema se pakao na Kosmetu!“, naslov je teksta u kome se, najavljeni „pakao na Kosmetu“ više ni jednom ne pominje.
Međutim, već u podnaslovu se koristi besmislena i uvredljiva fraza iz rečnika dela srpskih političara „lažni premijer“. Nju Veljko Odalović, čije je gostovanje na RTS-u iskorišćeno kako bi pomenuti tekst bio napisan, nije izgovorio.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije analizirao je iz svog ugla aktuelne prilike na Kosovu. On je govorio o otvaranju glavnog mosta preko Ibra u Mitrovici (za saobraćaj motornim vozilima), odnosu KFOR-a prema toj situaciji, stavu EU i potezima premijera Kosova Aljbina Kurtija u kontekstu predstojećih parlamentarnih izbora.
Odalovićeve izjave su u tekstu relativno korektno „prenete“, odnosno preuzete iz vesti koju je RTS prethodno tog jutra objavio.
Naravno, kao autor sadržaja na portalu republika.rs navedena je ta redakcija (Republika), a ne Medijski javni servis Srbije.
Šta je mamac za klikove?
Klikbejt ili mamac za klikove usmerava saobraćaj ka određenoj veb lokaciji pomoću senzacionalističkih ili obmanjujućih naslova. Oni imaju za cilj da izazovu interesovanje ili emocije publike, koja potom želi da klikne na vezu, sliku ili video.
Mediji i/ili pojedinci koji mamcima za klikove dodatno podstiču saobraćaj ka određenoj veb lokaciji koriste urođenu potrebu publike da zna odgovor na nejasno postavljeno pitanje ili sazna šta se krije iza nečuvene tvrdnje, odnosno senzacionalističke najave.
Sadržaj mamca za klikove je gotovo uvek upitan po pitanju kvaliteta i tačnosti. Nema mnogo dodirnih tačaka sa tačnošću ili informisanjem publike.
Neki od glavnih znakova da je naslov mamac za klikove su: izazivanje straha („sprema se pakao na Kosmetu!“), potencijalno uvredljiv jezik ili nečuvene tvrdnje.
Bilo koji deo sadržaja moguće je „upakovati“ u formu mamca za klikove. Ukoliko je veb lokacija koja je opremljena klikbejt naslovima dovoljno posećena, njeni vlasnici ostvaruju znatne prihode od prikazivanja najrazličitijih različitih oglasa.
Inače, Kosovo i pakao se godinama dovode u vezu u naslovima jednog broja medija, ponekad i zbog neopreznih i zapaljivih izjava političara: Petković: Kurti sprema pakao za Srbe, Selaković: Priština sprema pakao Srbima, Vučić:Pakao na terenu, Vučević: Srbiju čeka pakao sa članstvom Kosova u SE, Đurić: Pravi ‘pakao’ tek sad nastaje…
Sadržaji koji prate mamce za klikove često su ilustrovani mnoštvom fotografija i/ili foto montažama, baš kao i u ovom primeru.
Iako klikbejt naslovi nisu uvek zabrinjavajući, svakako su kontroverzni. U najboljem slučaju, mamac za klikove je glup i bezopasan.
Ali, njihovi autori mogu biti odgovorni i za širenje opasnih dezinformacija, kao i za namerno izazivanje straha i prevare.