Ova poseta, kako je nedavno izjavio i sam Lajčak, ima za cilj pripremu sastanka na nivou glavnih pregovarača u okviru dijaloga Beograda i Prištine.Ovog puta, prema izvorima, Lajčak posle Prištine neće posetiti Beograd.
On se prošle nedelje, tokom učešća na bezbednosnom forumu Globsec u Pragu, sastao sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem.
U međuvremenu, portparol Evropske unije Peter Stano ponovio je pozive kosovskim vlastima da se uzdrže od jednostranih i nekoordinisanih akcija, koje bi, prema oceni Brisela, mogle povećati tenzije na severu zemlje.
Evropska unija, ali i Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija i Nemačka kritikovali su Kosovo zbog, kako su rekli, jednostranih i nekoordinisanih akcija na severu.
Ove kritike upućene su nakon što su kosovske vlasti 30. avgusta zatvorile pet srpskih institucija na severu – delu u kojem živi većina Srba – za koje su naveli da deluju pod vođstvom Srbije, „kršeći ustavnost i zakone Republike Kosovo“.
Stano je govorio i o pozivu za saslušanje koje je kosovska policija uputila srpskim političarima u vezi sa zatvaranjem pet srpskih institucija. Oni se sumnjiče za „falsifikovanje dokumenata“.
Međutim, Srpska lista, glavna stranka Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda, pozive za saslušanje je opisala kao „politički progon“ Srba.
„EU je u stalnom kontaktu sa kosovskim vlastima i mi jasno prenosimo svoje poruke. Nemamo šta da dodamo onome što smo već rekli. Situacija je vrlo osetljiva i poruka je da se izbegavaju koraci koji bi mogli povećati tenzije. Nadamo se da ćemo rešiti ove probleme gde je to potrebno. Zemlja je u procesu dijaloga“, rekao je Stano.
Institucije koje je Kosovska policija zatvorila 30. avgusta su: Kosovsko-mitrovički okrug, opština Mitrovica, opština Zvečan, opština Zubin Potok i opština Leposavić.
Na Kosovu postoje opštine, javna preduzeća i preduzeća, vrtići, osnovne i srednje škole i javni univerziteti koje direktno finansira Vlada Srbije, a koji se nalaze u gradovima i mestima u kojima žive Srbi.
Prema zakonima Kosova, ove institucije su nelegalne.
Beograd i Priština su 2013. godine u dijalogu za normalizaciju odnosa u Briselu postigli dogovor o gašenju srpskih institucija, ali sporazum još nije u potpunosti sproveden.