Ovo je bio njihov prvi zvanični susret, a tema razgovora bila je situacija na Kosovu i Metohiji, kao i nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Vučić je nakon sastanka na svom Instagram profilu „buducnostsrbijeav“ naveo da je razgovor bio „otvoren i korektan“ i da je Sorensena upoznao sa problemima sa kojima se suočava srpski narod na Kosovu i Metohiji.
Posebno je izrazio zabrinutost zbog, kako je naveo, „teškog položaja u kom se nalaze Srbi na KiM zbog mnogobrojnih eskalatornih, jednostranih i nasilnih poteza Prištine“.
Predsednik Srbije ukazao je i na konstantne opstrukcije koje, prema njegovim rečima, Priština sprovodi u procesu dijaloga, istakavši da je formiranje Zajednice srpskih opština, koje Priština odbija već 12 godina, preduslov za suštinsku normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.
Vučić je naglasio da očekuje povećan angažman Evropske unije u cilju očuvanja kredibilnosti dijaloga i nepristrasne uloge u ovom procesu.
„Ponovio sam stav Srbije da samo konstruktivan dijalog i kompromisna rešenja mogu doprineti dugoročnom miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu“, zaključio je predsednik Vučić.
Peter Sorensen je prošle nedelje boravio u trodnevnoj poseti Kosovu, tokom koje je održao sastanke sa prištinskim zvaničnicima, predstavnicima Srpske liste i obišao sever Kosova.