VESTIDanas se obeležava 27. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, za koje niko nije...

Danas se obeležava 27. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, za koje niko nije odgovarao

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvali su kolege i koleginice, da odaju poštu uredniku uredniku i vlasniku lista "Dnevni telegraf" i časopisa "Evropljanin" Slavku Ćuruviji, koji je pre 27 godina ubijen u beogradskoj Svetogorskoj ulici.

Ubistvo Slavka Ćuruvije jedini je slučaj ubistva novinara u Srbiji koji je dobio sudski epilog.

Ipak, zbog ozbiljnih propusta u istrazi i postupku, počinioci su i dalje na slobodi, dok o nalogodavcima nikada nije vođena istraga, saopštila su novinarska udruženja.

Podsetila su da je Apelacioni sud u Beogradu objavio u februaru 2024. godine, deset meseci nakon donošenja odluke, da je preinačio prvostepenu presudu kojom su nekadašnji pripadnici Državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora zbog ubistva Slavka Ćuruvije, i pravosnažno ih oslobodio.

U toku je i sudski postupak po tužbi Radonjića, Romića i Kuraka protiv Slavko Ćuruvija fondacije, jer im je, kako tvrde, ova Fondacija, saopštenjem kojim je izrazila nezadovoljstvo presudom, povredila čast i ugled.

U međuvremenu, Vrhovni sud utvrdio je da su u presudi Apelacionog suda u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije postojale bitne povrede odredaba krivičnog postupka. I pored ove presude suđenje, nažalost, ne može biti ponovljeno, konstatovala su udruženja.

Suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije počelo je 2015. godine. Prvostepeni sud je dva puta doneo istu presudu, kojom su četvorica optuženih bila osuđena na ukupno 100 godina zatvora. Poslednjom odlukom, Apelacioni sud ih je oslobodio, navela su udruženja.

Ćuruvija je ubijen na Uskrs 11. aprila 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja, u haustoru zgrade gde je živeo u ulici Svetogorskoj, u centru Beograda.

Ubica mu je pucao s leđa iz automatskog pištolja „škorpion“ i kada je Ćuruvija pao prišao mu je i dodatno ispalio rafal u glavu.

Tužilaštvo tvrdi da je to učinjeno po nalogu N.N. lica iz najviših struktura vlasti, zbog njegovog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu u kojima je kritikovao nosioce političke vlasti.

U optužnici je dat detaljan opis ekonomskog uništavanja Ćuruvijinih novina „Dnevnog telegrafa“ i „Evropljanin“, neposredno pred ubistvo, kažnjavanjem po tadašnjem zakonu o informisanju, u vreme kada je ministar informisanja bio sadašnji predsednik države Aleksandar Vučić.

Takođe je u optužnici iznet deo prisluškivanih razgovora Ćuruvije iz kojih se saznaju njegovi poslovni planovi i politički kontakti.

Novinarska udruženja: Vlast se prema medijima ponaša slično kao u vreme ubistva Ćuruvije

Predstavnici novinarskih udruženja su danas ocenila da je i sada slična amosfera kakva je je bila u vreme tog zločina, uz poruku da novinari, koji rade u interesu javnosti, moraju stalno da se bore i pružaju otpor inače će Srbija biti „spaljena zemlja“ bez slobodnih medija.

„Ubice nisu kažnjene, ni 27 godina od zločina. Okrivljeni su oslobođeni uz bitnu povredu postupka, u njihovu korist, oni tuže Fondaciju Slavka Ćuruvije zbog saopštenja o toj sramnoj presudi“, rekao je potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), karikaturista Marko Somborac.

Upozorio je da „na terenu organizovane horde kriminalaca i ubica jure novinare koji rade u javnom interesu, uz prećutnu saglasnost ili direktno saučešništvo državnih institucija, dok se kritički mediji guše smenama njihovih urednika“.

„Moramo da se izborima za našu profesiju“, zaključio je Somborac

Potpredsednica Udružena novinara Srbije (UNS) Olivera Milošević konstatovala je „zastrašujuću pojavu u našem društvu – nekažnjivost za ubistva novinara“.

„Sem toga, užasavajući su pokušaji da se ta nakažnjivost normalizuje, da u jednom trenutku ovo društvo mirno prihvati da je sasvim u redu da se nikad ne sazna ko je ubio novinare, ni naručio ta ubistva“, istakla je Milošević, podsetivši i na slučajeve Dade Vujasinović i Milana Pantića.

Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), član Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić nagalasio je da 27 agenata Državne bezbednosti pratilo Ćuruviju i Branku Prpu, što se završilo njegovim ubistvom na Uskrs.

„Postojala su obećanja, kad su se desila promene, da će se prvo otkriti njegove ubice. Pojavio se dosije ‘Ćuran’ koji je jasno govorio ko je ubio Slavka – Državna bezbednost, ali obećanje nije ispunjeno“, rekao je Matić

Prema njegovim rečima, danas imamo ono što je viđeno 1998/99 godine: „surove napade na novinare, kao i dugi nasrtaj na medijsku kuću N1 sa istom idejom kakva je nekad bila da se zatvori Dnevni telegraf“.

Predstavnici novinarskih udruženja položili su vence na mestu gde je ubijen Ćuruvija, sa porukom na lenti – „bez pravde nema slobode“ i upalili sveće kraj table na kojoj piše šta se desilo.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:Beta, Kim
Pec
overcast clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
85 %
2.3kmh
99 %
Pet
20 °
Sub
17 °
Ned
17 °
Pon
19 °
Uto
10 °

Najčitanije

Povezani članci