Kako prenosi Ekonomia Online, Kurti je najpre obišao gradilište trećeg mosta preko Ibra, ocenivši da se radovi odvijaju planiranom dinamikom i izrazivši očekivanje da će biti završeni do kraja ove godine.
Most za lakši pristup organa bezbednosti
U pitanju je most koji se gradi kod Žabara, nakon dva mosta koji su izgrađeni prošlog leta.
„Most je projektovan u dužini od 65 metara i širini od 22,5 metara. Imaće četiri kolovozne trake širine po 3,5 metra, a sa obe strane i trotoare. Projekat obuhvata i izgradnju dve kružne raskrsnice, kao i deonicu puta dugu 500 metara sa četiri kolovozne trake i trotoarima. Predviđena je i rehabilitacija korita reke Ibar u dužini od 525 metara“, rekao je Kurti.
Dodao je da je cilj projekta zaštita životne sredine, povećanje bezbednosti i zaštita okolne infrastrukture, uz postavljanje moderne javne rasvete.
„Radovi se odvijaju prema planu i, ukoliko se ovaj tempo nastavi, moći ćemo da krajem ove godine obeležimo završetak projekta“, kazao je.
Vršilac dužnosti ministra infrastrukture Dimalj Baša izjavio je da je ovo treći most koji se gradi tokom mandata Vlade Aljbina Kurtija.
„On će omogućiti organima bezbednosti i reda brži i lakši pristup sa obe strane Ibra. Istovremeno će koristiti građanima i privredi i doprineti razvoju ovog prostora“, rekao je Baša.
„Zaštita kanala“
Nakon obilaska Mitrovice, Kurti je u Zubinom Potoku prisustvovao otvaranju obnovljenog dela kanala Ibar-Lepenac, projekta koji je, prema navodima kosovskih institucija, usmeren na unapređenje vodne bezbednosti i zaštitu kritične infrastrukture.
„Danas otvaramo završetak velikog projekta Ibar-Lepenca za bezbednost vode i zaštitu kanala. Kanal, koji počinje u ovoj opštini i proteže se 49 kilometara do Prištine, obezbeđuje vodu za termoelektrane koje proizvode do 90 odsto električne energije, za poljoprivredna područja i fabrike vode koje snabdevaju devet opština sa više od 500.000 stanovnika“, rekao je Kurti.
On je naveo da je kroz projekat vredan 18 miliona evra obnovljeno 37 ključnih deonica kanala na njegovoj ukupnoj dužini od 49 kilometara, kao i da je izgrađen kompenzacioni rezervoar kapaciteta 30.000 kubnih metara za vanredne situacije.
„Ovaj projekat pokazuje da se Republika ne zadovoljava reagovanjem na rizike, već gradi kapacitete kako bi ih sprečila i obezbedila nesmetano pružanje usluga“, rekao je Kurti.
Vršiteljka dužnosti ministarke ekonomije Artane Rizvanoli ocenila je da je projekat od posebnog značaja za vodnu bezbednost Kosova, podsećajući i na sabotažu na kanalu pre dve goine napad na kanal.
„Taj slučaj nam je pokazao koliko je ovaj sistem važan za bezbednost zemlje, snabdevanje vodom i energetski sistem. Ovim projektom obnovljeno je deset kilometara kanala, unapređen kvalitet vode i modernizovan način upravljanja ovom kritičnom infrastrukturom“, kazala je.
Ceremoniji je prisustvovao i ministar za zajednice i povratak u tehničkom mandatu Nenad Rašić, koji je ocenio da ovakvi projekti „menjaju odnos“ institucija prema stanovnicima severa Kosova, i pri tom se zahvalio Kurtiju i Rizvanoli.
„Zahvaljujem premijeru i ministarki Rizvanoli. Pokazali ste posvećenost razvoju svakog regiona Kosova. Ostajem posvećen da zajedno nastavimo sa projektima koji u suštini menjaju pristup prema stanovnicima severa Kosova“, rekao je Rašić.
Direktor javnog preduzeća Ibar-Lepenac Faruk Mujka ocenio je da je reč o investiciji koja će doprineti stabilnijem snabdevanju vodom, zaštiti infrastrukture i bezbednosti vodosnabdevanja za devet opština, kao i za potrebe Kosovske energetske korporacije (KEK).
Poseta dolazi u vreme kada je sever Kosova pojačano u fokusu zbog niza aktivnosti kosovskih institucija – od istraga ratnih zločina, hapšenja i ekshumacija na području Zubinog Potoka, preko nastavka uklanjanja vila na Gazivodama, do realizacije infrastrukturnih projekata kosovske vlade koja promoviše kao ulaganja u razvoj i bezbednost infrastrukture.




