Pomoćnica američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Karen Donfrid razgovarala je u Beogradu u zasebnim susretima sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom u tehničkom mandatu Anom Brnabić. Za razliku od Prištine izostala je zajednička konferencija za medije, ali je stiglo saopštenje za medije sa Andrićevog venca. Vučić je upoznao visoke goste o tome da Priština ne ispunjava odredbe Briselskog sporazuma. U saopštenju koje je stiglo sa Andrićevog venca, u pola rečenice navodi se da se razgovaralo i o situaciji u Ukrajini.
Očuvanje stabilnosti, dobrih susedskih odnosa i Otvoreni Balkan teme su o kojima je Vučić razgovarao sa američkim zvaničnicima.
„Uspešna regionalna saradnja i borba za zajedničke ciljeve, najbolji je način za pripremu regionalnih država za članstvo u EU, ali i prilika da dostignemo evropske standarde pre učlanjenja“, navedeno je u saopštenju posle sastanka.
Vučić je posebno istakao inicijativu „Otvoreni Balkan“ kao primer uspešne regionalne saradnje. Istakao je istovremeno da je to najbolji način za pripremu regionalnih država za članstvo u EU.
Pozdravio je prisustvo i brojnih američkih kompanija koje uspešno posluju u Srbiji. U Srbiji postoji ogroman potencijal koji bi trebalo iskoristiti, naveo je.
„Srbija je u odnosu na 2010. godinu sto puta uvećala izvoz u SAD“, istakao je Vučić.
Karen Donfrid je ponovila da se SAD snažno zalažu da čitav region Zapadnog Balkana uđe u EU i ponavlja da je to jedan od prioriteta američke spoljne politike prema regionu.
Pozdravila je i inicijativu „Otvoreni Balkan“.
U razmeni mišljenja i o dijalogu Beograda i Prištine, Vučić i Donfrid su se saglasili, kako se navodi dalje u saopštenju, da se otvorena pitanja u dijalogu mogu rešiti pod pokroviteljstvom EU kako bi došlo do kompromisnih rešenja.
„Naša strana je ispunila svoje obaveze, dok Priština uporno izbegava da sprovede svoje. Ni devet godina nakon postizanja Briselskog sporazuma i Plana implementacije, nije pokrenuto osnivanje Zajednice srpskih opština“, istakao je Vučić, dodajući da Beograd ostaje u potpunosti posvećen dijalogu, jer smatra da je to jedini put da se otvorena pitanja reše i postigne obostrano prihvatljiv dogovor.
Američka ambasada se oglasila nakon sastanka kratkim tvitom:
„Partnerstvo sa Srbijom nam je veoma važno. Dolazak Karen Donfrid, pomoćnice državnog sekretara SAD je još jedna potvrda želje za izgfradnjom jačih veza Srbije i SAD“.
U Prištini je dan ranije, međutim, bilo drugačije. Održane su dve zajedničke konferencije za medije visoke gošće iz SAD – prvo nakon razgovora sa Vjosom Osmani, a potom i sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.
„Sporazum o normalizaciji da se fokusira na uzajamno priznanje“, ponovljeno je u Prištini, na zajedničkom obraćanju sa kosovskom predsednicom. Isto je ponovljeno potom i sa Kurtijem, uz dodatak: „Status kvo čini uslugu Kremlju“.
Posle Beograda i prethodno Prištine, Karen Donfrid i Gabrijel Eskobar, posetiće Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju, Albaniju i Crnu Goru.