Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu nije preuzela policijske odgovornosti na severu Kosova, ali je povećala mobilne izviđačke patrole u tom delu i održava blisku koordinaciju sa Kosovskom policijom i KFOR-om, saopšteno je iz Euleks-a za Radio Slobodna Evropa.
Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu nije preuzela policijske odgovornosti na severu Kosova, ali je povećala mobilne izviđačke patrole u tom delu zemlje i održava blisku koordinaciju sa Kosovskom policijom i KFOR-om, saopšteno je iz Eulex-a za Radio Slobodna Evropa.
„Eulex će se angažovati samo na izričit zahtev Kosovske policije“, naveli su iz Eulex-a.
Dodali su da se njihovi viši policijski savetnici na severu nalaze u krugu Uprave za sever Kosovske policije i daju savete Direkciji severnog regiona kosovske policije i četiri policijske stanice pod njenom komandom o brojnim pitanjima u vezi sa pružanjem policijskih usluga.
Pored toga, Eulex-ov savetnik glavnog tužioca Kancelarije Osnovnog tužilaštva u Mitrovici i Eulex-ov savetnik predsednika Osnovnog suda u Mitrovici pažljivo prate situaciju u ove dve pravosudne institucije.
„Eulex ostaje na oprezu i pažljivo prati sva dešavanja koja mogu uticati na bezbednost Kosova, kao i na bezbednost svih zajednica na Kosovu. Ako je potrebno, Misija može da rasporedi dodatnu rezervnu policijsku jedinicu kako bi dodatno unapredila svoje snage na terenu i operativni kapacitet“, naglasili su iz Misije EU.




