Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeleลพavaju dva praznika โ Sabor Svetog arhangela Gavrila, kao i Lazarevu subotu, u narodu poznatu kao Vrbica.
Arhangel Gavrilo, blagovesnik radosti, jedan je od sedam velikih angela serafima koji su uฤestvovali u stvaranju sveta, najbliลพih prestolu Gospoda. Smatra se vesnikom tajni Boลพjih.
Od davnina, slavi se prvi dan posle Blagovesti, ฤime se odaje poลกtovanje onome koji je posluลพio tajni ljudskog spasenja.
Lik anฤela Gavrila sa presvetom Bogorodicom Marijom, koja prima blagovest, slika se na carskim dverima pravoslavnih oltara koja se simboliฤno otvaraju u toku liturgije, jer je ovaj dogaฤaj otvorio put u carstvo nebesko.
ฤesto je slavljen svetac. Narod ga smatra zaลกtitnikom ljudi i stoke od vremenskih nepogoda. ฤesta je zavetna slava. Izbegava se bilo kakav rad, osim sitnijih popravki.
Sabor Svetog arhangela Gavrila slavi se dva puta godiลกnje โ na danaลกnji dan i 26. jula po novom kalendaru, kao letnji Aranฤelovdan.
Letnji sabor ustanovljen je na Svetoj Gori u 9. veku povodom javljanja arhangela Gavrila u keliji kod Koreje, gde je prstom na kamenu ispisao pesmu Bogorodici.
Lazareva subota
Danas je i Lazareva subota. Obeleลพava dan kada je Hrist vaskrsao svog ฤetiri dana mrtvog prijatelja Lazara.
To je videlo mnogo ljudi, pa se vest o ฤudu Hristovom proลกirila na sve strane. Lazar je potom ลพiveo joลก trideset godina kao episkop na Kipru, gde je i sahranjen.
Njegove moลกti poฤivaju danas u Carigradu, gde su prenete 890. godine sa Kipra, odnosno iz Kitona kod Larnake, gde je stajala nadgrobna ploฤa sa natpisom „Hristov prijatelj“.
Na Lazarevu subotu beru se mlade vrbove grane koje se osveลกtavaju u crkvi i dele narodu. Zato se danaลกnji praznik zove i Vrbica.
Vrbicu obiฤno u crkvu nose deca u subotu popodne da bi je ostavili u crkvi da se na Cveti, na jutrenju, okadi i oฤita molitva, a granฤice se posle dele narodu.
U Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Vrbica je deฤji praznik, jer je Hristos, prema Jevanฤelju, ulazeฤi u Jerusalim rekao: „Pustite decu meni, jer takvih je Carstvo nebesko“.
Obiฤaj je da se deca, ukraลกena zvonฤiฤima i venฤiฤima, lepo obuku, odakle i potiฤe izreka: „Udesio se, kao za Vrbicu“.
Danas se bere i cveฤe koje se ne unosi u kuฤu, veฤ potopi u vodu da prenoฤi, a sutra ujutru se, na Cveti, ukuฤani njome umivaju.
S obzirom na to da je ovaj praznik u vreme uskrลกnjeg posta, crkveno pravilo je da nije dobro na taj dan igrati i pevati.
Naravno, slavska trpeza je uvek posna. Danaลกnji praznik najavljuje sutraลกnji โ Cveti, kada je Isus Hristos sveฤano uลกao u Jerusalim.
Mnoge porodice ovaj dan slave kao krsnu slavu.