Sjedinjene Američke Države ne rade na tome da uredba CBK bude tema dijaloga u Briselu, već način njene primene od strane kosovske vlade. To je u velikoj meri pitanje za dijaloga zbog direktnog uticaja na srpsku zajednicu, kazao je danas američki ambasador u Prištini, Džefri Hovenijer.
Od kosovske vlade traži da na narednim sastancima u Briselu pošalje svog predstavnika a kako bi se pronašlo rešenje za novonastalu situaciju. U traganju za rešenjem Hovenijer poziva i na to da se konsultuje Srbija, odnosno „da ima svoj glas“ kako že da pruži podršku, koje joj je agarantovano Ahtisarijevim planom.
Američki ambasador, Džefri Hovenijer, govorio je danas za više medija, uključujući i KoSSev u sedištu predstavništva ove zemlje u Prištini.
Ne pokušavamo da branimo dinar
Upitan o Uredbi CBK, Hovenijer je kazao da postoji nesporazum, ili da se ponekad i pogrešno predstavljanje ono oko čega je međunarodna zajednica zabrinuta.
„Složili bismo se da dijalog nije nužno prikladno mesto za razgovor o unutrašnjim pitanjima Kosova. Dakle, kao što sam i sam rekao, kao što su istakli i drugi američki zvaničnici, mi ne osporavamo odgovornost ili ovlašćenja Centralne banke. Ne pokušavamo da branimo dinar. Vlada SAD ne zauzima stav o tome koja valuta treba da bude u opticaju na Kosovu. To je na kosovskim vlastima da to utvrde“, naveo je američki ambasador.
Sa druge strane, kaže da ono što brine Sjedinjene Američke Države je način sprovođenja uredbe i njen uticaj na srpsku zajednicu na Kosovu.
„Ono što nas brine je nešto sasvim drugo. To je u velikoj meri pitanje dijaloga i nešto što smo izrazili u nekoliko navrata i za šta verujemo da zahteva diskusiju u okviru dijaloga. A to je pitanje kako se sprovode uredbe Centralne banke i efekat te primene na manjinske zajednice i ugrožene zajednice na Kosovu, naročito na srpsku zajednicu na Kosovu“, poručio je.
Naglašava da bi o ovom pitanju trebalo da se raspravlja u okviru dijaloga.
„Prema Ahtisarijevom planu, prema uslovima pod kojima je Kosovo dobilo našu podršku za svoju nezavisnost, preuzete su obaveze u pogledu posebne zaštite i specifičnih aranžmana za manjinske zajednice na Kosovu. Među njima su bila i vrlo konkretna obećanja da će Srbija moći, ukoliko odluči da ostvari ovo pravo, da pruži podršku pojedincima putem socijalnih davanja, kao i za socijalne usluge, kao što su zdravstvo i obrazovanje. Način na koji Srbija ostvaruje ovo pravo, ako odluči da ga ostvari, važno je bilateralno pitanje“, kazao je Hovenijer.
Ishitreno, nepromišljeno, loše isplanirano
Ponavlja da su SAD zabrinute zbog načina na koji kosovska vlada sprovodi uredbu Centralne Banke Kosova.
„Kao što su rekli drugi američki zvaničnici – stekao se osećaj da je brzo sprovedeno, neki su upotrebili reč ishitreno, nepromišljeno, loše isplanirano. Ima direktan uticaj na osobe koje su ranjive“, podcrtava američki ambasador.
Podseća na primer koji je i ranije iznosio, o hipotetičkoj starijoj osobe srpske nacionalnosti koja je navikla da penziju ili druga davanja podiže u Pošti.
„Razumno je da se taj proces menja, ali ono što nam se čini prilično neodgovornim je da se taj proces promeni bez pripreme, bez konsultacija sa pogođenom zajednicom, u ovom slučaju, bez rada sa Srbijom – vladom koja ulaže novac u sistem kako bi podržala te građane. Pojedinci zaista primaju penzije, pojedinci zaista primaju dodatke kao samohrani roditelji i slične stvari. Postoji obrazovni sistem i zdravstveni sistem koji pruža usluge desetinama hiljada ljudi“, naglašava Hovenijer.
Niko ne želi da deca ostanu bez obrazovanja, a bolesni bez zdravstvene zaštite
Američki ambasador, sa druge strane, navodi da je stav kosovske vlade da bi ovi sistemi davanja, dugoročno gledatno, trebalo da budu integrisani u kosovski sistem, kroz ZSO.
“ Radili smo na ovome više od jedne decenije. Ali moramo da priznamo da to trenutno nije slučaj. Dakle, postojeći sistem mora na neki način da se uzme u obzir i mora da postoji izvesna simpatija za to kako će to funkcionisati. Pretpostavljam da niko od nas ne želi da deca koja su navikla da imaju obrazovanje više nemaju pristup njemu jer sistem koji ih obrazuje nema dovoljno sredstava, da ljudi koji su bolesni više nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti jer sistem koji ih podržava nema adekvatne zalihe ili plate za lekare“, naglašava ambasador.
Srbija ne bi trebalo da ima veto, ali mora da se konsultuje i pristane
Zato, još jednom podcrtava – to je tema o kojoj bi trebalo da se razgovara u sklopu dijaloga i ne predstavlja samo tehnički problem.
„Ne verujemo da Srbija treba da ima veto na to kako će pružiti tu podršku, ali mislimo da se mora konsultovati i da mora da pristane na to jer ona mora da učestvuje u sistemu“, naglašava američki ambasador.
Kaže da će „uzvratiti svakom“ ko tvrdi da Sjedinjene Države pokušavaju da od uredbe o valuti naprave pitanje dijaloga.
„Mi to ne radimo. Pokušavamo da uključimo u dijalog pitanje načina na koji se ova uredba primenjuje, kako bismo osigurali da se to uradi na način koji odgovara i uzima u obzir zajednicu koja je pogođena time. I da Srbija takođe ima svoj glas u sistemu po kome će ostvariti ili iskoristiti pravo koje ima da pruži podršku, a koje je, kao što sam rekao, zasnovano na Ahtisarijevom planu“, kazao je Hovenijer.
Očekujemo predstavnika kosovske vlade na sastancima u Briselu
Govoreći o ovonedeljnom sastanku u Briselu u sklopu dijaloga Beograda i Prištine, odnosno da li se strane približile rešenju, Hovenijer je podsetio na izjavu izaslanika EU, Miroslava Lajčaka, navodeći da ne bi imao šta više od toga da kaže.
Lajčak je nakon sastanka pozdravio „posvećenost strana u pronalaženju održivog rešenja za zajednice pogođene nedavnom uredbom CBK-a“, navodeći da je sastanak bio važan prvi korak.
Sa druge strane, rekao je da mnoga politička pitanja ostaju bez odgovora, te da će zbog toga biti potrebni dodatni sastanci.
Hovenijer navodi da su se u Briselu vodil bitni razgovori, ali i on takođe poručuje da je potrebno razgovarati o političkim pitanjima.
„Nadam se da će kosovska vlada, iako veoma poštujemo CBK, takođe imati svoje ljude koji će predstavljati Kosovo u ovim razgovorima, a koji imaju mogućnost i autoritet da pomognu da se pozabave nekim političkim pitanjima koja su i te kako deo toga“, rekao je Hovenijer.