VESTIpolitikaDelegacija Srbije pozvala skupštinu NATO da Kosovu ne dodeli status pridruženog člana

Delegacija Srbije pozvala skupštinu NATO da Kosovu ne dodeli status pridruženog člana

Delegacija Narodne skupštine Srbije uručila je šefu američke delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Majklu Terneru pismo predsednice Narodne skupštine u kojem se pozivaju članice PS NATO da ne usvoje odluku o dodeljivanju pridruženog statusa Skupštini Kosova.

„Što bi predstavljalo ‘nagradu’ za bezobzirno ponašanje Prištine, koja čini sve što je u njenoj moći da opstruiše dijalog i da ne ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma“ – navodi se u saopštenju Skupštine Srbije.

Podsetimo, članovi delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO učestvovali su u debati povodom nacrta izveštaja Odbora za odbranu i bezbednost „Zapadni Balkan – obnovljeni bezbednosni izazovi na vratima NATO“.

„Tom prilikom v.d. šefa delegacije Nataša Jovanović je ukazala na krajnje kompleksnu realnost na Kosovu i Metohiji, podsećajući na fizičku, pravnu i političku ugroženost Srba na KiM, široko rasprostranjenu institucionalnu diskriminaciju u svakom pogledu – administrativnom, zakonodavnom, pravosudnom, tužilačkom, imovinskom, zdravstvenom itd“ – navodi se u saopštenju.

Ona je takođe, dodaje se – podsetila na kompleksnost razmatranja situacije na Kosovu i Metohiji:

„Budući da je reč o jednostranoj secesiji dela teritorije međunarodno priznate države. Sve što se dešava na KiM i u vezi sa KiM jeste politički, pravni i teritorijalni problem koji se mora rešavati dogovorom. Istovremeno, prištinska strana odbija da sprovede sve postignute dogovore i nastavlja da preduzima jednostrane protivpravne mere i nakon više od 11 godina nije formirala ZSO i nije ispunila druge preuzete obaveze“.

Jovanović je, navodi se – podsetila da su Srbi na Kosovu žrtve tri odvojena talasa nasilja i „egzodusa“:

„Prvi je bio juna i jula 1999. godine, drugi je bio za vreme i posle martovskog nasilja 2004. godine, a treći upravo traje uporedo sa drugom vladom Aljbina Kurtija i njegovim jednostranim potezima na štetu srpske zajednice. Istaknuto je da, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, na prostoru Kosova i Metohije jedino KFOR može da deluje kao legalna i legitimna oružana snaga i da je nastojanje bilo kojeg drugog subjekta da obavlja te funkcije u suprotnosti sa međunarodnim pravom“.

Poslanik Skupštine Srbije, a nekadašnji ministar u kosovskoj vladi, nekadašnji gradonačelnik Kosovske Mitrovice u kosovskoj lokalnoj samoupravi i nekadašnji predsednik Srpske liste, Goran Rakić, istakao je da se Srbi na KiM „svakodnevno suočavaju sa veoma teškom situacijom, kao i da su im uskraćena najosnovnija ljudska prava“.

„Podsetio je da Priština nije ispunila nijedan postignuti dogovor, uključujući i obavezu formiranja Zajednice srpskih opština. Ukoliko ne dođe do formiranja ZSO, kredibilitet EU i NATO će takođe biti doveden u pitanje. Izražena je zahvalnost pripadnicima misije KFOR, koji na osnovu mandata poverenog Rezolucijom 1244 SB UN, brinu o bezbednosti Srba na KiM, kao jedine legalne i legitimne oružane snage na ovom prostoru“ – dodaje se.

Članovi delegacije Narodne skupštine imali su i niz bilateralnih susreta – navodi se.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
Pec
broken clouds
18.3 ° C
18.3 °
18.3 °
64 %
1.9kmh
59 %
Pet
19 °
Sub
16 °
Ned
15 °
Pon
14 °
Uto
17 °

Najčitanije

Povezani članci