Pozivi čelnicima tek zatvorenih srpskih institucija na Severu da se u svojstvu osumnjičenih jave policiji radi ispitivanja za navodno falsifikovanje dokumenata naišli su na kritike Beograda, ali i čelnika Srpske liste. Oglasila se i Srpska demokratija koja pita „da li se kosovski organi prave glupi ili misle da smo i mi i međunarodna zajednica glupi“. Sa druge strane, iako kažu da o Srpskoj listi „ne misle ništa dobro“, ipak se nadaju da će ih ovaj razvoj događaja „razdrmati iz političke nekreativnosti i anemije“.
U pretresu ukupno osam objekata, u sve četiri opštine, prošlog petka zatvorena su četiri.
Među njima su dva u Severnoj Mitrovici – Privremeni organ i zgrada u kojoj su smešteni PIO fond i Kancelarija za KiM.
Godinu dana nakon što su oduzete zgrade Privremenih organa u preostale tri opštine na Severu, u petak su ujedno u Zvečanu i Leposaviću zatvorene prostorije u kojima se, prema navodima policije, verovalo da su opštinske službe izmešteno funkcionisale prethodnih meseci.
Nakon što je zatvorila institucije, Kosovska policija je pozvala petoricu Srba sa Severa Kosova koji se povezuju sa ovim slučajem.
„Oni se sumnjiče za falsifikovanje dokumentacije“, kazao je za KoSSev zamenik komandira Kosovske policije, Veton Eljšani.
Potvrdno je odgovorio na pitanje – da im se ovo krivično delo stavlja na teret samo zbog toga što je reč o dokumentaciji srpskih institucija na Kosovu.
Iako policija nije zvanično potvrdila, prema saznanjima KoSSev portala, na razgovor su pozvani predsednici Privremenih organa Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića – Ivan Zaporožac, Ivan Todosijević i Zoran Todić, direktor PIO Fonda u Mitrovici, Igor Simić, kao i nekadašnji gradonačelnik Severne Mitrovice, pri kosovskom sistemu, Milan Radojević.
U pitanju su visoki zvaničnici i funkcioneri Srpske liste, koji su do sada obavljali više funkcija, kako stranačkih tako i institucionalnih, uključujući i u kosovskom i srpskom sistemu
KoSSev portal je večeras pokušao da stupi u kontakt sa njima ali u tome nismo uspeli jer nam se nisu javljali.
„Svakodnevno nasilje“
Par sati kasnije, međutim, potpredsednik Srpske liste, Dragiša Milović, potvrdio je ove navode u emisiji „Takovska 10“ izvestio je javni servis Srbije.
“Imam informaciju da se traži da se daju izjave od pojedinih predsednika privremenih organa i direktora ovih naših institucija, da se 5. ovog meseca jave u regionalnu jedinicu na severu i daju izjavu zbog navodnog falsifikovanog potpisa“, rekao je Milović, izvestio je RTS.
Ocenio je da je u pitanju još jedan politički pritisak, te kaže da je „institucionalno, političko i fizičko nasilje svakodnevno“.
Petković: Ništa nisu falsifikovali
U međuvremenu se, u sličnom tonu, oglasio i direktor Kancelarije za KiM, Petar Petković.
Naloge za saslušanje čelnika Srpske liste za navodno falsifikovanje dokumenata vidi kao pokazatelj „brutalnog političkog progona lidera Srba sa severa KiM koji je naredio Aljbin Kurti i koji će imati dalekosežne posledice“.
„Kurti nastavlja da sprovodi teror na severu KiM! Sada hoće da hapsi i političke predstavnike srpskog naroda kako bi ostvario svoj naum – da pola Srba protera, a drugu polovinu pohapsi!“, poručio je Petković u objavi na društvenoj mreži „X“.
On tvrdo da rukovodstvo srpskih institucija „ništa nije ‘falsifikovalo’”.
„Sve su radili isključivo u skladu sa zakonom, pružajući usluge i Srbima i Albancima!“, naveo je.
Petković naglašava da ne bi došlo do ove situacije, da je kosovski premijer, Aljbin Kurti, formirao Zajednicu srpskih opština.
Poručuje i da je zvanični Beograd o nalozima za ispitivanje obavestio međunarodnu zajednicu i KFOR.
„Ako su njihov najviši domet – saopštenja i verbalna osuda i to bez ikakve konkretne reakcije, postaje jasno šta je pozadina Kurtijevog progona Srba“, zaključuje Petković.
Srpska demokratija: „Vidimo se ujutru sa pištaljkama!“
Vest o nalozima za ispitivanje zvaničnika Srpske liste, odnosno čelika zatvorenih srpskih institucija, naišla je prethodno i na reakciju stranke Srpska demokratija, predvođene Aleksandrom Arsenijevićem.
„Pitamo se: Da li se kosovski organi prave glupi ili misle da smo i mi i međunarodna zajednica glupi?“, poručuju.
Iz ove stranke navode da je suština Briselskog dijaloga od samog početka bila da se pronađe način za eliminaciju dvojnog institucionalnog sistema i konsolidaciju jednog sistema koji bi bio priznat i od strane Beograda i Prištine.
„Dijalogom su srpske institucije prepoznate kao realnost od koje srpski narod na Kosovu životno zavisi — kako u ekonomskom smislu, tako i u smislu usluga koje im te institucije pružaju“, naveli su.
Upravo zbog toga, dodaju iz Srpske demokratije, integracija srpskih institucija se dogovarala i sprovodila od 2013. godine: sudstvo, policija, civilna zaštita, Telekom.
„Ipak, ona najvažnija, ZSO, ostala je da čeka sprovođenje — a samim tim su i ostale srpske institucije ostale čekajući na političku volju u Prištini“, dodaju.
Srpska demokratija dalje navodi da je svima jasno da način na koji Kurti pokušava da se „razračuna“ sa ovim institucijama „ne samo da je u suprotnosti sa principima dijaloga, već je i direktan udar na kvalitet života srpske zajednice i njenu opštu dobrobit“.
Međunarodnoj zajednici poručuju da imaju dva izbora – da zaštiti principe dijaloga na kojem su insistirali Rezolucijom UN GS/10980 ili da „odgovaraju za progon etničke i verske manjine i potpunu propast projekta multietničkog Kosova“.
Sa druge strane, kada je reč o Srpskoj listi, navode da o njima „ne misle ništa dobro“.
„Naše mišljenje ostaje da su njeni predstavnici nekompetentni, ali ovde se radi o odbrani principa i odbrani dijaloga“.
Ipak, nadaju se da će ih ovaj razvoj događaja „razdrmati iz političke nekreativnosti i anemije u koju su duboko zaglibili“.
Bez iznošenja drugih detalja, Srpska demokratija završava svoje saopštenje sa porukom „Vidimo se ujutru sa pištaljkama!“