Nemački izaslanik za Zapadni Balkan, Manuel Saracin, kritikovao je kosovsku vladu zbog toga što još uvek nije postigla Sporazum o CEFTA-i i što blokira trgovinsku saradnju. Ove su kritike usledile, jer je kosovski premijer odbio ponuđen kompromis u vezi sa zahtevom Kosova da ga u ovoj ekonomsko-trgovinskoj organizaciji više ne predstavlja UNMIK, a da, sa druge strane, kosovske vlasti ukinu zabranu uvoza srpske robe. Spekulacije o razlogu i sadržini Saracinove posete Prištini, donekle je potvrdio i nemački ambasador u Prištini, te sam Saracin.
Nemački izaslanik juče je, po drugi put za nešto više od nedelju dana, boravio u Prištini u sklopu posete regionu.
Cilj ponovljene posete, kako je juče objavio nemački ambasador u Prištini, Jern Rode, je da kosovskom premijeru uputi još jedan poziv na kompromis oko CEFTA-e.
A kompromisno rešenje je bilo „omogućavanje ključne slobode za građane Kosova, te zamena UNMIK-a Kosovom u odboru“. Ipak, sve je bilo bez uspeha:
„Manuel Saracin je ponovo posetio Kosovo da bi pozvao Aljbina Kurtija na kompromis oko CEFTA-e, čime bi se omogućile ključne slobode za građane Kosova, zamena UNMIK-a Kosovom u odboru, ali bez uspeha“.
Upozorio je na to da će, ukoliko bude bilo potrebno – „ostale zemlje Zapadnog Balkana sada nastaviti bez Kosova“.
„Ukoliko bude bilo potrebno, ostale zemlje Zapadnog balkana će za sada nastaviti bez Kosova, da bi nastavile sa regionalnom saradnjom + Berlinskim procesom“.
Izaslanik insistirao da se ukine zabrana uvoza srpske robe
Saracin je nakon sastanka sa Kurtijem gostovao u emisiji na KTV, gde je potvrdio, piše Koha, da je uz ponuđen kompromis, insistirao na tome da kosovska vlada deblokira ulazak srpske robe na Kosovo, usmenu meru koja traje više od godinu dana.
Na sve zahteve, kaže, dobio je negativne odgovore.
Zbog toga je i upozorio – „da će se videti mogućnost napredovanja u sporazumima o slobodnom tržištu i bez Kosova“
„Sada imamo glavni princip u Evropskoj uniji i sada možete da se blokirate i ja ovde moram da objasnim Vladi Kosova da ćemo nastaviti sa sporazumima o ovim pitanjima, vezanim za slobodno zajedničko tržište, čak i bez Kosova ako je neophodno. Ovo je moja poruka danas“, kazao je Saracin.
Zulfaj: To su uslovi Srbije
Posebno na deo u kom Saracin, kako piše Koha, kaže da je od kosovskih vlasti zatražio deblokadu zabrane uvoza srpske robe, reagovali su upravo iz Kurtijevog kabineta.
Njegov savetnik, Jeton Zulfaj, tvrdi da je to uslov Srbije.
„Posle tri godine blokade Srbije u okviru CEFTA, imamo kompromisno rešenje. Srbija je sada ovo rešenje uslovila ukidanjem bezbednosnih mera Kosova na graničnim prelazima sa Srbijom“, kaže Zulfaj.
Kaže da „ta dva pitanja nisu povezana“, jer mere koje su kosovske vlasti uvele kada je reč o uvozu srpske robe – nisu vezane za trgovinu, već:
„Proizilaze iz pretnji po našu nacionalnu bezbednost. Njih ne sprovodi naš ministar trgovine, već naši bezbednosni organi“.
Inače, usmena zabrana uvoza srpske robe na Kosovo jednoglasno se ocenjuje kao kršenje ekonomsko trgovinskog Sporazuma o slobodnoj trgovini na Balkanu CEFTA, što je potvrđeno i u ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije.
Zabrana je na snazi od sredine juna prošle godine, a usledila je nakon što su srpski organi uhapsili trojicu kosovskih policajaca u okolini Raške, kako tvrdi jedna strana, odnosno Leposaviću, kako kaže druga.
Iako su oni ubrzo pušteni, ova zabrana nije ukinuta, i traje više od godinu dana, bez da je ikada zvanično potvrđeno dokumentom.
Da njom, Kosovo krši Sporazum CEFTA, više se puta upozoravalo sa više međunarodnih adresa.
Takođe, glavni problem za Kosovo je taj, iako je sporazum potpisan još 2006, što njih u njemu i dalje predstavlja UNMIK. Godinama traže da se to promeni i da oni budu ravnopravni kao svi ostali potpisnici. CEFTA je to odbijala.
Sporazum CEFTA su u Bukureštu 2006. godine potpisale: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Crna Gora, Srbija i UNMIK ispred Kosova. Naredne godine je stupio na snagu.