Kako iz Kancelarije za KiM navode, Lutvija je juče od strane trojice albanskih čuvara u zatvoru u Podujevu prvo maltretiran i to u prisustvu njegove porodice, da bi po njihovom odlasku on bio brutalno pretučen udarcima u glavu, o čemu je obavestio i svoju advokaticu i porodicu.
U saopštenju se navodi da je Lutviji prvobitno bilo uskraćeno i pravo na lekarski pregled, na koji je poslat tek nakon insistiranja, s obzirom da se žalio na zdravstvene posledice maltretiranja.
„Sada je sasvim jasno zbog čega vlasti u Prištini ne dozvolјavaju da oficir za vezu Beograda poseti srpske pritvorenike i uveri se u njihovo zdravstveno stanje, s obzirom na ovaj primer brutalnosti i činjenicu da Priština na sve načine pokušava da ove primere sakrije“ ističe se u saopštenju.
Iz Kancelarije za KiM navode da postoje indicije da Lutvijin primer nije izolovan i da su i drugi zatvorenici bili žrtve brutalnosti, ali da iz straha od odmazde o tome ne govore javno, primer Šaćira Lutvije uneo je ogroman nemir među njihove porodice i same pritvorenike.
„Sada je jasno sa kakvim se terorom suočavaju Srbi i ostali nealbanci na Kosovu i Metohiji, posebno oni koji se nalaze u Kurtijevim kazamatima. Kancelarija za Kosovo i Metohiju o uskraćivanju njihovih osnovnih prava i nelјudskom tretmanu više puta je obaveštavala sve međunarodne misije, ističući da im se uskraćuju lekarska pomoć i pregledi, uz druge primere kršenja lјudskih prava“ ističe se u saopštenju.
Kancelarija za KiM je podsetila na nedavni slučaj Miloša Subotića, iz Kosovske Mitrovice, koji je takodje bio žrtva policijske brutalnosti nakon privođenja, kao i četvorica mladića iz Kosovske Mitrovice koji su mučki pretučeni tokom privođenja i sve je dokumentovano, uz nebrojeno mnogo sličnih primera.
„Zbog toga zahtevamo da se srpskom oficiru za vezu omogući poseta uhapšenim Srbima, a da međunarodne misije ovaj slučaj najozbilјnije shvate i pomognu da se odgovorni kazne, a ostali Srbi zaštite od torture svake vrste“ navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM.