Nekoliko dana kasnije od ove izjave izostaju reakcije kako zvaničnog Beograda, tako i Prištine. Reč je o otvorenom pozivu na etničko čišćenje Srba i govoru mržnje, ocenjuje lider Srpske demokratije, Aleksandar Arsenijević. Ne manjkaju komentari na Seljimijevim objavama, uključujući i onih koji podržavaju njegove stavove o „Oluji“ i Crkvi.
Eparhija Raško-prizrenska je duboko zabrinuta zbog „ovakvog izliva govora mržnje“.
Diverzija na kanalu Ibar-Lepenac
U petak uveče aktiviran je eksploziv na jednom od ključnih spojeva kanala Ibar-Lepenac u Donjim Varagama na Severu Kosova. Havarija je prouzrokovala dvodnevnu obustavu vodosnabdevanja pijaćom vodom. Opština Zubin Potok, u kojoj se mesto i nalazi, ali i Severna Mitrovica i Zvečan su od tada praktično pod opsadnom stanjem.
Sprovode se racije, hapšenja, izlažu se zaplene. Kosovski zvaničnici i mediji od petka udarno izveštavaju o „novom terorističkom napadu“, ovog puta na kritičnu infrastrukturu, optužujući srpski državni aparat i neposredno Aleksandra Vučića i Milana Radoičića kao navodne organizatore, i uz spominjanje Civilne zaštite i Severne brigade, a što su i Beograd i Vučić oštro demantovali.
Istovremeno, sve povezuju sa rusko-ukrajinskim sukobom, odnosno Ruskom Federacijom, uz konstataciju da je na delu „hibridni i kinetički rat“ protiv Kosova, odnosno njegovih građana.
Kurti je zatražio da na Sever uputi KBS, ali to komandant KFOR-a nije dozvolio, uputivši svoje trupe tamo.
Vest o diverziji podigla je i međunarodnu zajednicu na noge. SAD su je okvalifikovale kao „užasan napad“, ali visoki predstavnik EU Žozep Borelj i nemačko ministarstvo spoljnih poslova, na liniji su Prištine – „teroristički napad“.
Ko je krivac – u oprezniji su u odnosu na Prištinu. Zalažu se svi za preciznu istragu, navode da je rano da se kaže ko stoji iza napada i nude pomoć za istu.
„Ovde funkcioniše samo Oluja“
Seljim Pacoli, inače brat predsednika AKR – Bedžeta Pacolija, kako izveštavaju mediji, prema dostupnim informacijama, treći je na listi lidera ove stranke.
On se u subotu oglasio na svom Fejsbuk profilu, komentarišući vest o novoj zapleni oružja, uniformi i druge opreme na Severu Kosova, koju Priština povezuje sa eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac.
U kratkom komentaru pozvao je na „Oluju“ i „čišćenje terena“.
„Ovde funkcioniše samo koncept ‘Oluja’. Klasično čišćenje terena. Inače će nas ovo zlo uvek pratiti“, naveo je Pacoli na Fejsbuku.
Objavu je prokomentarisalo više desetina korisnika ove društvene mreže, uglavnom Albanci, među kojima su i oni koji su jasno podržali Pacolijev stav.
„Kosovo se mora jednom zauvek očistiti od srpskog kriminalnog otpada“; „Kritične situacije se rešavaju samo kritičnom terapijom – ‘RKS Oluja 2024’, jedino rešenje definitivno je čišćenje“; „Što pre, to bolje“.
Jedan je čak poručio da od „2014. godine spominje Oluju“, te zahteva da se zabrani upotreba srpske zastave i jezika.
Sa druge strane, drugi korisnik je kazao da je ta ideja „ludilo“, poručujući ujedno da je Oluja bila vojna operacija.
Ne i za one Srbe koji priznaju Kosovo
U svom odgovoru Pacoli je naveo da koncept Oluje „nema veze sa građanima Srbima koji priznaju i prihvataju nezavisnost Kosova“, već sa, kako je to kazao „paravojnim bandama srpske države!“.
„Imate li predstavu zašto Hrvatska danas živi u slozi i miru sa svim svojim stanovnicima, bez obzira na nacionalnu pripadnost, dok Bosna i Kosovo i nakon 30 i 25 godina žive u strahu od rata i nesigurnosti?“, upitao je.
Na poziv ovog korisnika, da onda stranka AKR predloži takav korak, ukoliko smatra da je ovo najbolje rešenje, Seljimi je naglasio da je to njegovo mišljenje, a ne stav partije.
„Nema utehe dok su srpske paravojne bande na Kosovu. Dakle, moraju biti iskorenjene“, podcrtao je.
Ovu objavu prokomentarisalo je i više Srba i to u negativnom tonu. Jedna od korisnica mu je poručila da je nacista, a druga da „fašizam nikom nije doneo ništa dobro“.
Poziv na etničko čišćenje
Negativna reakcija stigla je i od lidera Srpske demokratije, Aleksandra Arsenijevića.
„Izjava Seljima Pacolija, u kojoj priziva ‘Oluju’ kao rešenje, otvoreni je poziv na etničko čišćenje Srba i govor mržnje. Takva retorika je nedopustiva i opasna, posebno u regionu gde su rane iz prošlosti još sveže“, naveo je Arsenijević.
Poručio mu je da Srbi na Kosovu traže mir i poštovanje osnovnih prava, a ne pretnje uništavanjem i proterivanjem.
„Srbi će odlučno, ali mirno, nastaviti da brane svoje pravo na život i opstanak na vekovnim ognjištima. Mržnja nikada neće biti put ka miru“, podcrtao je.
Arsenijević je ujedno pozvao međunarodnu zajednicu da hitno reaguje i osudi ovakve izjave, navodeći pritom da „ćutanje znači saučesništvo“.
Reakcije su, međutim, izostale, kako od međunarodnih zvaničnika, tako najvišh predstavnika vlasti i u Beogradu i u Prištini.
„Gde ste vi bili?“
Sa druge strane, nije izostala reakcija samog Pacolija na navode Arsenijevića.
U dužoj objavi na Fejsbuku, i uz spominjanje ubistava i proterivanja Albanaca sa Severa, paljenja prelaza, blokade puteva, ubistva policajca Envera Zumberija i Afrima Bunjakua, napad na Kosovsku policiju, EULEX i KFOR, postavljanja eksploziva na kanalu Ibar-Lepenac, pronalaska arsenala oružja, upitao ga je u više navrata „gde ste Vi bili“.
Od njega je zatražio i odgovor na pitanja – zar ovo nije čin pokušaja masovnog uništenja, ali i zašto Hrvatska sada živi u miru, a Bosna i Kosovo ne?
Teške optužbe na račun SPC
Nakon što je Oluju definisao kao rešenje za „čišćenje zla“, Seljimi je otišao i korak dalje, te ujedno optužio Srpsku pravoslavnu crkvu da je kroz istoriju bila „glavni podstrekač ubijanja“ Albanaca.
To je učinio u nedelju, u novoj objavi na Fejsbuku, komentarišući vest koju su objavili pojedini prištinski mediji o „upozorenju mladog Srbina“ koji je navodno, uz tvrdnju da je za eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac odgovoran „Četnički otpor“, poručio „Božić je blizu“.
„Ovde nema iznenađenja! Istorijski gledano, baš na ovaj pravoslavni praznik su nas ubijale, sekle i palile ove četničke formacije i bande, jer je glavni podstrekač i scenarista, upravo, Srpska pravoslavna crkva!“, naveo je Pacoli.
I ovu objavu je završio navodima da je potrebno „raščistiti teren od bandi“.
„Rekao sam i ponavljam da, bez klasičnog raščišćavanja terena od strane ovih bandi, ova zemlja nikada neće imati ni mira ni spokoja!“
Eparhija duboko zabrinuta
Naš portal je kontaktirao Raško-prizrensku eparhiju koja je izrazila, kako su naveli u kratkom pisanom odgovoru za KoSSev, duboku zabrinutost zbog ovakvog „izliva govora mržnje“, navodeći da to dodatno pogoršava trenutnu bezbednosnu i međuetničku situaciju na Kosovu.
Termin „Oluja“ odnosi se na hrvatsku vojnu operaciju iz 1995. godine koja je rezultirala proterivanjem oko 200.000 Srba iz Hrvatske i koji se tamo praktičnu u najvećem broju nisu nikad više vratili.