Meštane u opštini Gračanica pitali smo kako gledaju na trenutnu situaciju na severu Kosova, naročito nakon eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac.
“Ima dosta nejasnoća. Mi još uvek ne znamo ko je bacio bombu (na kanalu Ibar Lepenac), Priština optužuje Beograd da pospešuje terorizam i da ugrožava vitalne infrastrukturne i ekonomske objekte na Kosovu. Beograd to negira”, kazao je jedan prolaznik za Kim radio.
“Mnogo je loše, svakog dana gledamo televiziju i pratimo situaciju, šta se dešava u Mitrovici, Zubinom Potoku i Beogradu”, navela je starija gospođa.
“Mislim da je situacija na severu prožeta strahom, neizvesnošću i nesigurnošću običnog stanovništva koje tamo živi. Najviše se ogleda u prekomernoj upotrebi sile i policije koja se nalazi na svakoj raskrsnici, na svakom uglu, u svim gradovima na severu”, istakao je građanin centralnog Kosova.
“Situacija na Kosovu i Metohiji je veoma složena i teška, a bezbednost je izuzetno slaba. Ovo što se desilo na severu je iznenađujuće. Ko je i šta učinio na kanalu Ibar-Lepenac neka utvrde istražni organi. Nekad se živelo mirno ali sada od 1999. godine je izuzetno teško. Ovaj poslednji događaj je veoma težak. To nije uradio amater, već profesionalac”, naveo je stariji gospodin.
“Veoma je loše. Na severu ne mogu da žive, a ovde je još gore. Albanci nas izazivaju svakog dana, dođu sa zastavama i provociraju. Nemam pravo nigde ništa da kažem, pitam za struju neće da odgovore na srpskom”, ukazao je jedan penzioner.
“Nemam reči, bezbednosna situacija je nula”, naglasio je prolaznik.
Među građanima postoji bojazan da bi bezbednosna situacija mogla da se pogorša i na centralnom Kosovu. Poučeni iskustvom iz prošlosti, stanovnici u opštini Gračanica mišljenja bi da ono što se trenutno dešava na severu moglo da se prelije i na sredine južno od Ibra.
“Naravno da može da se prelije na jug. Sličan incident koji se dogodio marta 2004. godine kada su se tri dečaka udavila u reci Ibar, to je izazvalo je lančanu reakciju i nasilje na severu. To se prelilo kasnije u svim sredinama gde Srbi i Albanci žive jedni protiv drugih. 50.000 Albanaca je u trodnevnom nasilju očistilo Srbe iz pojedinih mesta”, dodao je prolaznik.
“Plašimo se da će i kod nas da se desi. Ne spavamo i uznemireni smo, nismo sigurni da živimo na Kosovu. I ovako teško živimo. Čuli smo da je u Zubinom Potoku pukla detonacija i plašimo se da može da se desi i kod nas”, naglasila je penzionerka iz Gračanice.
“Bojazan uvek postoji ali mislim da do toga neće doći”, dodao je drugi meštanin.
“Sve je moguće, nadamo se da do toga neće doći”, nada se jedan stariji sugrađanin.
“Može da se desi, ali se nadam da neće”, kazao je stanovnik iz Gračanice.
“Svakako da. Bili smo svedoci i one noći kada su slavili Dan zastave Albanije. To je deo iste situacije”, zaključio je prolaznik.