Na manifestaciji su nastupili članovi četiri kulturno-umetnička društva: „Metohija Hvosno“ iz Goraždevaca, „Abrašević“ iz Prilužja, „Kamenički biseri“ iz Kosovske Kamenice i domaćini, KUD „Kopaonik“ iz Leposavića.
„Kosovske pesme mogu pevati mnogi, ali to najbolje rade deca sa ovog prostora, svojim tananim glasom. Ova deca najlepše osećaju i izražavaju sve ono kroz šta su prošli i prolaze,“ rekao je Gojko Milivojević, direktor Centra za kulturu.
View this post on Instagram
On je dodao da su vodili računa da iz svih krajeva Kosova učestvuju deca.
„Vodili smo računa da pozovemo etno grupe iz različitih delova Kosova i Metohije, uključujući moravski, gnjilanski i centralni deo, jer ove mlađe generacije nose kosovsku priču kroz pesmu na način koji je zaista jedinstven.“
Milivojević je istakao da će u budućnosti raditi na proširenju manifestacije kako bi se sačuvale ove pesme, koje su deo kulture i tradicije Kosova i Metohije.
„Radićemo na tome da se ne zaborave pesme koje su se pevale za vreme svadbi, obreda, slava… One moraju da žive u nama i ova deca to lepo rade sa svojim mentorima,“ naveo je Milivojević.
Umetnički rukovodilac KUD „Metohija Hvosno“ iz Goraždevaca, Bojan Radulović, izrazio je zahvalnost što su pozvani da učestvuju u prvom izdanju manifestacije, naglasivši značaj očuvanja pesama sa Kosova i Metohije.
„Izuzetna nam je čast što smo na prvom predstavljanju izvornog stvaralaštva pevačkih grupa. Radimo u metohijskom delu, u Osojanima i Vidanju, i radujemo se što imamo priliku da učestvujemo u ovakvoj manifestaciji.“
Po završetku manifestacije, svim učesnicima i deci bilo je priređeno posluženje.