Zbog izuzetno visoke potrošnje struje, koja je u nekim periodima premašila 1400 megavata, nadležni su bili primorani na kratkotrajne prekide snabdevanja u pojedinim naseljima.
Problemi sa snabdevanjem najviše su pogodili opštine Uroševac, Lipljan, Đakovica, Mališevo, Gnjilane, Štimlje, Istok i Prizren.
Kako su saopštili iz kompanija KOSTT i KEDS, preopterećena mreža izazvala je tehničke poteškoće, zbog čega je bilo neophodno isključenje pojedinih linija.
„KOSTT i KEDS saopštavaju da je smanjenjem temperatura potrošnja električne energije dostigla veoma visoke nivoe, preko 1400 MV u određenim vremenima. Kao rezultat toga, naš elektroenergetski sistem je preopterećen, što dovodi do tehničkih poteškoća u snabdevanju i ugrožavanja mreže; stoga je bilo neophodno da se operateri isključe u nekim naseljima u kojima je opterećenje mreže bilo nedostupno“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo privrede ističe da je slična situacija bila i u Kosovu Polju ali da je „situacija donekle ublažena puštanjem u rad nove trafostanice“ dok se rešenje problema u Uroševcu očekuje naredne nedelje sa završetkom izgradnje treće trafostanice u tom području.
Istovremeno, za opštine Mališevo i Dragaš najavljene su investicije u prvom kvartalu 2025. godine, što bi trebalo da obezbedi dugoročnu stabilnost snabdevanja.
„U prvom kvartalu 2025. godine planirane su i druge investicije za opštine Mališevo i Dragaš u cilju dugoročnih rešenja za održivo snabdevanje energijom. Obično vreme praznika na kraju godine karakteriše veliki porast potrošnje električne energije, pa su oni kritični u pogledu sigurnosti snabdevanja“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo privrede apelovalo je na građane da štede struju, posebno u jutarnjim satima od 09 do 00 časova i popodne od 12 do 00 časova.
„Ušteda energije u ovim satima je od suštinskog značaja kako bi se izbegla preopterećenja i održala funkcionalnost sistema za sve. Molimo građane da, gde je to moguće, koriste alternativne izvore za grejanje kao što su drva ili pelet, kao i da se potrošnja električne energije prebaci posle ponoći“, stoji u saopštenju.




