VESTIlokalne vestiKlina i dalje bez vode za piće, situacija stabilna u Peći i...

Klina i dalje bez vode za piće, situacija stabilna u Peći i Prizrenu

Početkom godine, nakon obilnih padavina i porasta vodostaja reka na Kosovu, mnoga mesta suočila su se sa problemima u vodosnabdevanju. Najkritičnije je u opštini Klina, gde voda sa svih izvorišta i dalje ostaje zamućena i može se koristiti samo kao tehnička, dok je za piće neupotrebljiva. U drugim gradovima, poput Peći i Prizrena, situacija je u međuvremenu stabilizovana i građani mogu koristiti vodu sa slavina.

U Prizrenu, prema rečima glavnog izvršnog direktora Regionalnog vodovodnog preduzeća KRU „Hidroregion Jug“ Fadila Beriše, vodosnabdevanje je u potpunosti normalizovano, izuzev sela Muradem, gde je zahvaljujući posebnom izvoru primećen značajan napredak u snabdevanju.

„Stanje u snabdevanju vodom u gradu Prizrenu je potpuno stabilizovano. Izuzetak čini selo Muradem, gde je ipak primećeno značajno poboljšanje u snabdevanju, zahvaljujući posebnom izvoru vode koji olakšava situaciju za stanovnike tog kraja. Troškovi su se posebno povećali u sektoru električne energije, materijala, održavanja vodovodne mreže, kao i zbog potrebe za novim investicijama u infrastrukturu. Ove investicije su neophodne da bi se garantovalo stabilno i kvalitetno snabdevanje vodom za građane Prizrena i okolnih oblasti. KRU „Hidroregion Jug“ ostaje posvećen obezbeđivanju stabilnog i kvalitetnog snabdevanja vodom za sve građane“, objasnio je Beriša.

Regionalna kompanija vodosnabdevanja „Hidrodrini“ iz Peći saopštila je da je kvalitet vode u Peći, Istoku, Dečanima i Juniku u okviru dozvoljenih standarda za upotrebu. Ipak, u Klini nadležni i dalje preporučuju upotrebu vode isključivo za tehničke svrhe, dok se ne potvrdi poboljšanje kvaliteta.

Tokom januara, u mnogim drugim mestima na Kosovu, uključujući Prištinu i Gračanicu, takođe je savetovano da se voda sa slavina koristi samo prokuvana, dok se ne obezbedi potpuna bezbednost pijaće vode.

Obilne padavine početkom godine dodatno su opteretile sistem vodosnabdevanja, a nadležna preduzeća naglašavaju da su ulaganja u infrastrukturu i dalje neophodna kako bi se sprečili slični problemi u budućnosti.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
Pec
overcast clouds
9 ° C
9 °
9 °
81 %
2kmh
99 %
Sre
9 °
Čet
12 °
Pet
14 °
Sub
17 °
Ned
20 °

Najčitanije

Povezani članci