Kurti je naveo da će izgradnja nove deonice doprineti boljoj povezanosti Kosova i Severne Makedonije, ali i olakšati kretanje ljudi i robe, uz otvaranje dodatnih mogućnosti za ekonomsku saradnju.
Nova deonica biće duga 10,5 kilometara i obuhvatiće pet tunela, osam mostova i četiri galerije. Prema Kurtijevim rečima, značaj projekta posebno se ogleda u činjenici da preko carinskog prelaza na Đeneral Jankoviću godišnje prođe oko 54.000 kamiona.
„Svaki novi kilometar puta predstavlja investiciju u živote građana i ekonomski razvoj“, poručio je Kurti.
On je istakao da je putna veza deo evropske TEN-T mreže i da predstavlja jednu od važnih saobraćajnih ruta koja povezuje Skoplje, Prištinu i šire evropsko tržište.
Kurti je kao deo šireg plana povezivanja pomenuo i železničku liniju 10, kao i projekat puta Prizren–Tetovo sa tunelom, navodeći da bi takvi projekti mogli dodatno da doprinesu regionalnoj saradnji.
Izgradnja nove deonice finansira se kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj, a planirano je da radovi budu završeni u roku od četiri godine.
Kosovo je prethodno završilo autoput „Arben Džaferi“, koji povezuje Prištinu sa granicom prema Severnoj Makedoniji.


