VESTIEtničko probijanje medijske tišine

Etničko probijanje medijske tišine

Postoje događaji koji probiju medijsku tišinu i kada se mediji na albanskom jeziku osvrnu na događaje važne za Srbe na Kosovu. Jedan od takvih je Vidovdan.

Ali kao po pravilu i ovoga puta izveštavanje je ostalo u uzusima etničke politike.

Moglo bi se reći tradicionalno –  portali na albanskom jeziku nisu izveštavali o kulturnim svečanostima uoči Vidovdana, bili su zainteresovani samo za manifestaciju na Gazimenstanu, a akcenat je, kako je primetio KOSSEV, stavljen na “red, zakon i sigurnost Kosova”. Kako se iznova ispostavlja i mnogi mediji to razumeju kao sigurnost za većinu, a ne i za manjine.

U skladu sa tim, izveštaji reportera i objektivi kamera bili su usmereni na rad policije koja proverava torbe, zavrće majice i oduzima materijal koji su označili kao provokativan ili raspiruje mržnju. A potom, kamere snimaju kako policija majice i zastave oduzima i baca u kontejner.

Većina medija na albanskom jeziku je aplaudairala i zahtevala stroge mere.

Vodeći dnevnik na albanskom jeziku na Kosovu – Koha izveštaj počinje rečenicom – “Kosovo je dozvolilo Srbima iz Srbije i Crne Gore da proslave praznik Vidovdan na Gazimestanu. Kod učesnika su pronađene zastave i majice sa provokativnim natpisima, dok su u horu uzvikivali “Kosovo je srce Srbije””.

Koha piše da je policija proveravala svaku osobu ponaosob i pronašla zastave i majice sa “nacionalističkim i provkativnim natpisima”, dodajući da je “neke od njih tražila da majice zamene, kao uslov da im se dozvoli ulazak”.

U svom izveštavanju, Lajmi – još jedan portal na albanskom jeziku, kosovsku policiju naziva “naša policija”, etnički pristrasno povlačeći granicu piše da je “naša policija” oduzimala “kamuflažnu i provokatinu nacionoalističku i šovinističku odeću”.

Nazivajući okupljanje građana “hodočašće” Lajmi tvrdi “često je njihov jezik, jezik mržnje, posebno prema Albancima, ali i prema drugim narodima”.

Lajmi podseća čitaoce da “Kosovska bitka 1389. godine ostaje najmanipulisaniji događaj u istoriji balkanskih naroda, posebno na albanskom i srpskom prostoru”.

Portal na albanskom jeziku – Telegrafi je pisao da je tokom provera policija okupljenim Srbima skidala provokativne majice, te da je “prilikom uviđaja kod jednog građanina pronašla i uklonila srpsku zastavu sa natpisom Rusija”.

Kosovo pres obaveštava čitaoce da “slaveći izgubljenu bitku, Srbi provociraju nacionalističkim parolama i simbolima”.

“Srbi su ove godine proslavili izgubljenu bitku na Gazimestanu pre 635 godina. Za nesmetano odvijanje skupa pobrinula se Kosovska policija, na kome nije nedostajalo provokacija sa nacionalističkim majicama i simbolima. Nije se tu završilo, jer su učesnici provokativno nazvali „Kosovo-Srbija“”, piše Kosovo pres.

Uređivačka politika još jednog medija na albanskom jeziku – Bota Sot se nije fokusirala na događaj već je objavila autorske komentare u čijem se sadržaju nalaze rečenice koje su čist govor mržnje.

Rečenica “…na Kosovu nema ništa srpsko, osim ove srpske manjine, koja je ostatak divljih hordi sa Karpata”, jedan je od blažih primera.

Upravo takav pristup medijskom pokrivanju događaja dao je prostor za komentare na njihovom sajtu koji pozivaju da se, između ostalog, zakonom zabrani obeležavanje Vidovdana.

Mediji nisu podsetili čitaoce da prema planu koji je sastavio Ahtisari, a usvojio kosovski parlament, Srbi imaju pravo i na svoje praznike i na javno prikazivanje simbola.

Većina medija je “zaboravila” i da obavesti čitaoce da su ipak većina onih koji obeleževaju Vidovdan  – Srbi sa Kosova. Takođe i da je manifestacija daleko više od okupljanja na Gazimestanu.

Prema izvaštajima objavljenim na portalima, mediji na albanskom jeziku, prisutni na događaju, nisu pitali okupljanje građane ni o čemu. Snimljene su izjave poglavara Srpske pravoslavne crkve, a koje su po društvenim mrežama, opet izazvale salvu nacionalističkih komentara usmerenih prema svim Srbima.

Mediji na albanskom jeziku nisu izvestili o video snimku lidera Srpske demokratije Aleksandra Arsenijevića povodom koga je kosovska policija naknadno pokrenula istragu.

Na snimku se vidi muška osoba u beloj majici i sa kačketom koja koja drži kameru u jednoj ruci, prilazi i drugom rukom gura nekoga. Sve se to dešava u blizini policijskih službenika, a na snimku se vidi kako najbliži policajac okreće glavu na drugu stranu.

Kada je ista muška osoba zamahnula prema kameri koja snima, čuje se ženski glas koji više puta pita policajca –  zašto ne reagujete? Policajac u jednom trenutku kaže “ovo je nezavisna zemlja”.

Ispostaviće se, napadač je kamerman medija na albanskom jeziku – Nacionale.com, koji je prethodno, kaže Arsenijević, dobacivao “idi za Srbiju”.

“Nadam se da će uredništvo tog medija adekatvno pozabaviti ovakvim ponašanjem i iskreno se nadam da ovo nije ponašanje koje uredništvo i vlasnici ovog medija podržavaju”, napisao je Arsenijević.

Nacionale.com ni reč o tom događaju nije objavio vest, kao ni mnogi drugi mediji.

Ipak, KOSSEV je preneo, a pozivajući se na Kallxo da je snimatelj portala Nacionale.com suspendovan jer je, kako je navedeno, fizički napao srpskog političara.

Većina onlajn medija na albanskom jeziku nema dozvoljene komentare na sajtu. Među onima koji se mogu naći na društvenim mrežama naći kao reakcija, kao i komentari nekih poznatih influensera na albanskom jeziku, uglavnom se mogu opisati kao –  “festival mržnje”.

Jedan od influensera čak snimak napada “objašnjava” rečima – “alarmantno je prisustvo lažnih novinara koji izvršavaju zadatke srpskih četnika”.

I tako se i ove godine obeležavanje Vidovdana, aposlutno očekivano, medijski odvijalo u dve paralene stvarnosti i dva potpuno drugačija obraćanja javnosti. I na to niko nije reagovao.

Interesi su opravdani, istaklo se i sakrilo šta je trebalo, a deca će i ove godine na Tik-Toku kačiti snimke u kojima bez problema reflektuju stvarnost nas odraslih od tome kako i koliko koga mrze.

Načinom na koji većina medija na albanskom jeziku izveštava o događajima koji su važni za Srbe, uvek se pravi još veća etnička distanca koja kod građana precizno deligitimizuje srpsku zajednicu na Kosovu.

Mi ćemo se hvati za glavu. Kad-tad.

Jelena L. Petković 

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
Pec
broken clouds
12.9 ° C
12.9 °
12.9 °
68 %
3.3kmh
76 %
Sub
17 °
Ned
17 °
Pon
14 °
Uto
11 °
Sre
6 °

Najčitanije

Povezani članci