Bisljimi: Ko ima pasoš izdat u Beogradu, ima osam meseci da ga promeni

Besnik Bisljimi (Foto: Ekonomia Onlajn)

Zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi izjavio je nakon potpisivanja akta o viznoj liberalizaciji da svi oni koji imaju pasoše izdate od strane Beograda imaju rok od osam meseci da uzmu kosovske isprave kako bi bi mogli da putuju bez vize.

“Beograd nije na Kosovu. Ko ima pasoš izdat u Beogradu, ima osam meseci da promeni pasoš kako bi uživao u ovim novima benefitima, a moja vlada će uraditi sve da ubrza ovaj proces, da do 1. januara svi građani Kosova imaju legalan i validan pasoš” rekao je Bisljimi.

On je dodao da će vizna liberalizacija učvrstiti veze Kosova sa Evropskom unijom.

“Vizna liberalizacija će učvrstiti naše veze sa EU, potvrditi posvećenost EU regionu i povećati poslovne, obrazovne i kulturne prilike za građane Kosova”.

Objanio je da je Kosovo mlada demokratija i od prošle godine je zabeležen veliki rast u internacionalnim rangiranjima u transparentnosti, reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije, što je dovelo do toga da Evropska komisija ima pozitivan izveštaj za 2022. godinu koji se odnosi na Kosovo.

“Spremni smo za sledeći korak i poslednji sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine u prvom paragrafu podrazumeva da se dve zemlje međusobno priznaju. Očekujemo da će pet zemlja EU koje nisu priznale Kosovo da ovo iskoriste kao priliku da prepoznaju Srbiju i Kosovo kao jednake” rekao je Bisljimi.

Poslanik Evropskog parlamenta i autor Sporazuma o viznoj liberalizaciji, Tajs Rojten rekao je da je Kosovo poslednje u regionu Zapadnog Balkana koje se pridružilo bezviznom režimu.

“Ovo konačno omogućava građanima Kosova da lako putuju, posećuju rođake i posluju u EU. Ali to je više od toga, ova prekretnica je takođe važan temelj za budućnost i sve bližu saradnju između EU i Kosova” izjavio je on.

Rojten je rekao da bi nakon liberalizacije viza, EU trebalo da se bavi zahtevom Kosova za članstvo u EU.

“Što se tiče pet zemalja koje još uvek ne priznaju Kosovo, verujem da je ovo poseban korak , u onome što se zove sporazum o normalizaciji, da se kreću ka formalnom priznanju, rekao je Rojten.