VESTISafeJournalists: Borba za slobodne medije je borba za demokratiju

SafeJournalists: Borba za slobodne medije je borba za demokratiju

Regionalna mreža SafeJournalists, koja okuplja novinarska udruženja, povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, pozvala je javnost da podrži novinarke i novinare koji profesionalno obavljaju svoj posao i pruži otpor gušenju medijskih sloboda. „Jer bez slobodnih medija, nema demokratije“, poručuju.

U svom proglasu na Svetski dan slobode medija ukazali su na to da su novinari izloženi različitim pritiscima, pretnjama, kao i kampanjama blaćenja.

„Oni koji žele da ukinu slobodu mišljenja i izražavanja danas otvoreno pozivaju na linč novinara i svih drugih koji ne misle poput njih“, naveli su.

Iako novinari se već dugotrajno suprotstavljaju tome, neophodna je široka podrška javnosti i zajednička borba za slobodne medije, naglasili su u Safe Journalists.

„Budući da veliki broj pretnji, pa čak i napada na novinare ostaje nekažnjeno, pozivamo institucije da efikasnije reaguju, da zaštite novinare, a sankcionišu nasilnike. Očigledno je da mnogi nasilnici ostaju van domašaja zakona, pa tako je i ove godine nastvaljen trend pretnji i napada na novinare i medije“.

Najdrastičniji napadi na novinarske kuće i novinare u regionu

Ova je mreža, zbirno podsetila na pojedinačne napade na medije i novinare tokom ove godine u regionu.

Srbiji je zabeleženo najviše pretnji smrću i fizičkoj bezbednosti novinara, ukupno 32 slučaja. Bilo je tri fizička napada, jedan napad na medije i udruženja i tri slučaja koji se vode kao ostale pretnje.

Dakle, Nezavisno udruženje novinara Srbije zabeležilo je 39 slučaja pretnji i napada na novinare od januara do kraja aprila 2024. godine.

Bosni i Hercegovini, do kraja aprila ove godine Udruženje BH novinari registrovalo je 12 slučajeva pretnji, napada i drugih bezbednosnih rizika za novinare/ke i medijske profesionalce/ke.

„Posebno zabrinjava činjenica da je značajan deo pretnji dolazio od javnih zvaničnika i osoba na važnim funkcijama u izvršnoj državnoj vlasti. Takođe, onlajn uznemiravanje i govor mržnje i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju slobodi izražavanja i slobodi medija, bez sveobuhvatnih zakonskih mera države za sankcionisanje cyber nasilja“, naglasila je mreža.

Na Kosovu je Udruženje novinara Kosova registrovalo takođe 9 slučajeva napada na novinare i medije. U dva slučaja novinarima je prećeno smrću, novinaru Korabu Redžepiju i redakciji KALLXO. Pored toga bilo je još pet slučajeva pretnji, vođena je kampanja ponižavanja novinarke Sarande Ramaj i KTV-a. Novinar Ljirim Mehmetaj je zastrašivan, kao i novinari medija „QIKA“, „Lajmi.Net“. Uvrede i pretnje upućene su i novinaru Loriku Gašiju. Portal „Periskopi“, takođe je dobio pretnje. Dogodio se i jedan fizički napad na novinare portala „Lajmi.net“.

Crnoj Gori Sindikat medija Crne Gore registrovao je 9 slučajeva protiv novinara. U pitanju su napadi, pretnje i drugi incidenti. Četiri od strane zvaničnika, tri od političara i jedan od biznismena preko svoje firme, dva slučaja pretnji, jedan napad, jedna krivična prijava od strane drugog medija i jedna prijava policiji za otkrivanje izvora.

Albaniji je zabeleženo 7 slučajeva napada na novinare i medije u ovoj godini. Novinar Ardit Hodža napadnut je od strane republičke garde u albanskom parlamentu. Novinar Isa Miziraj dobio je pretnje pute imejla. Pretnje je dobila i novinarka Klodiana Lala. Protiv novinarke Ole Ksame vođena je kampanja klevetanja od strane medija i javnih ličnosti. Premijer Albanije Edi Rama odbio je da odgovori na pitanje novinarke Ambrozie Mete i tom prilikom joj uputio uvredu i pokušao da je dodirne po obrazu. Redakcija Citizen Channel suočila  se sa hakerskim napadima. Premijer Rama je pojedine albanske medije nazvao „kanalizacionim cevima“ u vezi sa istraživačkim programom RAI3.

Hrvatskoj je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) zabeležilo 5 napada na novinare. To su bile dve pretnje novinarima, napad na Radio Rojc iz Pule, a prećeno je i medijima pa i HND-u.

Severnoj Makedoniji od početka 2024. godine dogodila su se dva slučaja protiv novinara Furkana Saljihua. Jedan je bio fizički napad od strane izvršiteljke, a drugi je privođenje od strane policije i pokretanje krivičnog postupka protiv njega, kako je zabeležilo Udruženje novinara Makedonije.

Istovremeno, na svetski dan slobode medija, Reporteri bez granica objavili su indeks slobode, prema kojem je na Balkanu, Albanija najlošije rangirana, odmah za njom Srbija, pa Bosna i Hercegovina. Potonja je u trećoj grupi, prethodne zemlje u četvrtoj grupi. Sledi Kosovo, pa Hrvatska, Slovenija, Crna Gora i Severna Makedonija. Potonje tri su u drugoj grupi zemalja.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:Kossev
Pec
clear sky
7.1 ° C
7.1 °
7.1 °
73 %
2.4kmh
1 %
Pon
11 °
Uto
3 °
Sre
6 °
Čet
11 °
Pet
11 °

Najčitanije

Povezani članci