VESTIUNS obeležio Svetski dan slobode medija: Ubili ste pravdu, ali istina živi

UNS obeležio Svetski dan slobode medija: Ubili ste pravdu, ali istina živi

„Godina za nama je godina još jednog sunovrata jedne od najvažnijih kategodija u istoriji ljudskog roda, a ona se zove dijalog. Ove godine je na svim stranama sveta stradao dijalog, stradale su naše kolege, stradao je razgovor sa ljudima“, kazao je predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević na obeležavanju Svetskog dana slobode medija u Gračanici.

Skup u organizaciji UNS-a povodom obeležavanja Svetskog dana slobode medija ispred umetničke instalacije „Missing“ u dvorištu Doma kulture u Gračanici počeo je minutom ćutanja za stradale u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu.

Trostruko nesrećan dan

„Veliki petak, tragičan dan za hrišćanstvo i čovečanstvo. Danas je godišnjica strašne nesreće koja nam se dogodila u Ribnikaru, a danas je, može se slobodno reći, godišnjica i crni dan za profesiju kojom se mi bavimo”, rekao je Rakočević.

Prema njegovim rečima, čitava jedna zajednica i profesija se plaši upotrebe svog maternjeg jezika na Kosovu.

„Danas, posle 20 godina shvatamo da neke naše kolege prave reviziju tragičnih događaja 17. marta kao da se ništa nije desilo. Ali sa ovog mesta, iza ovog spomenika gde su naše kolege, mi poručujemo svima onima koji su tragično narušavali dijalog i istinu, koji su zaboravili da je Slavko Ćuruvija profesionalac i čovek i oslobodili sve one koji su odgovorni, da nećemo odustati”, naveo je Rakočević.

On je naglasio da novinari znaju kako je ponekad tragično raditi za istinu.

„Moramo istovremeno biti ponosni što za tu istinu radimo. Sa ovog mesta i sa svih mesta, iz Novog Sada, i iz svih redakcija moramo glasno i jasno reći ono što proteklih meseci ponavljamo: Ubili ste pravdu, ali istina živi”, kazao je predsednk UNS-a.

Ivana Vanovac, predsednica ogranka UNS-a na Kosovu, navela je da svake godine na ovaj dan petominutnom gromoglasnom tišinom sve redakcije obeležavaju Svetski dan slobode medija.

„Postoji jedna tišina koja je gromoglasnija od te petominutne, a to je ta jedna tišina u kojoj se događa medijima na Kosovu, sve što im se događa. To je tišina iz koje zakonodavac pokušava da ćutke donese neki zakon koji će faktički značiti gotovo pa nestanak srpskih medija na Kosovu”, rekla je ona.

Dodala je da je „mnogo tišina u kojima živimo“.

„Najstrašnija je ona u koju nas gura celokupan sistem kada odbija da istraži sudbinu naših nestalih, ubijenih i kidnapovanih. Sve su to tišine protiv kojih ćemo se mi boriti, dokle god nas ovde ima. Postoji samo jedna buka, to je buka političkog sistema na Kosovu, ali mi to ne razumemo zato što često nemamo prevod“.

Problemi srpskih medija na Kosovu

Svetski dan slobode medija koji se obeležava 3. maja, mediji na Kosovu dočekuju sa čitavim nizom problema.

„Najveći broj medija na Kosovu finansira se projektno, a to znači da iako ne postoji direktna namera donatora da nametnu teme, oni to negde posredno rade, preferirajući neke teme. To ograničava kreativnost medija, a sa druge strane odvlači novinare malobrojnih redakcija od onoga što oni jesu, a to je pre svega servis građana”, objasnila je Ivana Vanovac, dodajući da je drugi problem sa finansiranjem nedostatak kontinuiteta.

„Svako projektno finansiranje podrazumeva rad na određeno vreme, od tri do šest meseci, u najboljem slučaju godinu dana, što ne daje temelj mladim ljudima, pre svega, da ostaju u tim medijima. Tu dolazimo do sledećeg problema, a to je problem zadržavanja mladih kadrova u medijima, naručito izražen problem na centralnom Kosovu”.

U holu Doma kulture Gračanica napravljena je izložba svih novinarskih priznanja „Crni božur“ koje se već deset godina dodeljuje institucijama ili pojedincu za najlošiju saradnju sa medijima.

„Po pravilu, oni sa kojima mediji imaju najviše problema se ne pojave kako bi ovu nagradu primili, a sasvim su ga zasluženo dobili. Dostupnost informacija na Kosovu za srpske medije višestruko je ograničena. Imamo problem sa jezikom, sa selektivnim pristupom institucija i političkih struktura, svih onih koji imaju odgovore koji su našim građanima jako potrebni”, rekla je Vanovac.

Jedan od većih problema sa kojima se novinari na Kosovu suočavaju je i bezbednost.

„Mi smo koristili svaku priliku da o tome govorimo. Ne postoji institucionalna volja da se novinarima ukaže pažnja i da se na tome ozbiljnije poradi“, zaključila je Vanovac.

Sekretarica ogranka UNS-a na Kosovu Jelena Marković je pred okupljenim novinarima pročitala ovogodišnji proglas UNS-a povodom Svetskog dana slobode medija.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:Kim
Pec
overcast clouds
8.4 ° C
8.4 °
8.4 °
70 %
1.8kmh
100 %
Pet
8 °
Sub
14 °
Ned
11 °
Pon
16 °
Uto
12 °

Najčitanije

Povezani članci