Piลกe: Duลกan Janjiฤ
Bljerim ล alja je uย svojoj kolumniย iskazao ลพelju โda je red da se Zapadni Balkan malo โodmoriโ od intenzivne proizvodnje istorije, koje je za poslednjih meseci, bilo naroฤito oฤito kada se radilo o Severu Kosovaโ. Po njemu, โBanjska jeโฆ vratila na โfabriฤka podeลกavanjaโ Briselski dijalog izmeฤu predstavnika Kosova i Srbije, koji bar za sada, u ovoj toliko vaลพnoj godini (kako je bar bilo reฤeno sa strane glavnih zapadnih fasilitatora ili pregovaraฤa), dijaloga koji se vodi joลก od one daleke 1998 godine, a nije doveo ni do pribliลพnih rezultataโ.
Inspirisan slikom โfabriฤko podeลกavanjeโ Briselskog dijaloga, na samom poฤetku ove kolumne, potvrฤujem da se โfabriฤko podeลกavanjeโ odnosi samo na โfabriฤka greลกkaโ. Meฤutim, ne moลพe se ovom tehnikom otkloniti konstrukcioni promaลกaj. Konstrukcioni promaลกaj Briselskog dijaloga vidljiv je od samog roฤenja (2013. godine) ali se o njemu poฤelo da se piลกe tek od 2015. godine. Reฤ je o odreฤenju ili softveru โfasilitatorske ulogeโ.
Ova uloga nije programirana kao stvaranje okolnosti i usmeravanje strana (Srbije i Kosova) ka kompromisu koji bi uvaลพio potrebe druลกtva kao i realne okolnosti u njemu. To je inaฤe postavljen zadatak u Rezoluciji GS OUN i u kasniji dokument EU, ukljuฤujuฤi i Okvirni sporazum iz 2013. Tada je zadatak odreฤen kao โzadovoljavanje ลพivotnih potreba ljudiโ.
Kako dijalog nije projektovan prema potrebama ljudi i sami ljudi, odnosno javnost su postali nepotrebni. Javnost je iskljuฤena kao kolateralna greลกka a vodeฤi princip je postala โbirokratska tajanstvenostโ.
Zapravo, nije se posvetila paลพnja pripreme i podrลกke graฤana za kompromis ili reลกenja koja ฤe nastati u Briselskom dijalogu. Tako je stvoren โtamni vilajetโ u kome se najbolje snalaze birokrate i diplomate. To je politiฤare posebno โglavne pregovaraฤeโ ohrabrilo da, prema svojim kapacitetima i potrebama, tumaฤe potrebe kao nacionalne i drลพavne interese.
Uz to, kljuฤna kategorija โnormalizacijaโ a time smer i ciljevi putovanja (na primer, โevropska buduฤnostโ ili โpripadanje EU porodicuโ) su programirani u rasteru i izmaglici. Tako su se pregovaraฤi i fasilitatori uputili na puฤinu okeana bez granica, svetionika pa i motora. Pojavljivanje kopna je bio jedini znak da je laฤa negde stigle. A tu taฤku su pre svega fasilitatori proglaลกavali etapanim ciljem i uspehom. Ovom plutanju miris Mediterana dodala je fasilitatorka Frederika Morgerini kada je izveลกtavanja o napretku prepustila stranama uz mantru:
โUkoliko Kosova i Srbije ลพele da se pridruลพe EU, na njima je da se staraju o impelementacijuโ. Ova mantra je izrazila novo uspostavljen politiฤki kompromis u EU i NATO da treba usporiti i preispitati politiku proลกirenja EU i politiku otvorenih vrata NATO-a. Kada je u pitanju Srbija, mantra Morgerini je doลกla u momentu kada je Vuฤiฤ zaigrao โmultivektorsku politikuโ.
U ovoj politici nije bilo previลกe mesta i vremena za evropske a nimalo za evro โ atlanske integracije. Briselski dijalog je sveden na razgovore, nagodbe i povremene politiฤke, socijalne i druge oblike korupcije. U takvoj igri skoro je nemoguฤe da se utvrdi ko je za ลกta odgovoran. Fasilitatori prenose odgovornost na โglavne pregovaraฤeโ. Ovi ili vraฤaju poลกiljku na poฤetnu adresu ili nastoje da je ลกto kasnije preuzmu. Tako je i sam Brisel postaoย mail box.
U ovakvoj igri, na kraju igre, neko ฤe platiti raฤun. To je zapravo onaj koji se zatekne na mestu naplate kada doฤu uterivaฤi dugova ili โneispunjenih dogovoraโ. To ฤe, bez ikakve sumnje biti pre svega graฤani i budลพeti Kosova i Srbije i u manjoj meri budลพet EU. โGlavne pregovaraฤeโ koji su birani po tome ลกto su na vlasti u momentu izbora bez obzira da li zaista isporuฤuju, uterivaฤi uglavnom ne zateknu na vlasti. ฤinjenica je da su vrลกioci vlasti smenjivi, svuda pa i na Balkanu, ฤak i u Srbiji.
ล alja je u naฤelu u pravu kada ukazuje na to da je sadaลกnje stanje โposledica politiฤkog i diplomatskog โslepilaโโ sadaลกnjih fasilitatora (Borelja i Lajฤaka). Mada, fasilitatori su najฤeลกฤe deo problema, a ponekada postaju problem sam. Meฤutim, iz njih su politike koje oni โrealizujuโ. Zato su fasilitatori zamenjivi i obiฤno se to radi kao deo servisa ili fabriฤkog podeลกavanja. Znajuฤi za to, i sadaลกnji fasilitatori koji se nalaze pred zamenom ili reโizborom, pokuลกavaju da poprave svoj bonitet.
Kako znaju da EU i sadaลกnja EK nemaju vremena a ni interesa da se previลกe bave Kosovom i Srbijom, vaลพno je samo da se na ovoj temi preฤe cenzus. To je dohvatljiva lestvica ukoliko se pomaku na papiru, koji je napravljen posle sedam suลกnih godina, a u vidu Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Srbije i Kosova (februara 20023) i, u senci bezbednosne krize posle Banjske, โiskovaneโ โOhridskeโ mape puta, doda nekoliko isporuka od strane Vuฤiฤa (poput sporazuma o energetici ukljuฤujuฤi i plaฤanje potroลกene elektriฤne energije, zatvaranja filijala NLB โ Komercijalne banke na Kosovu i posebno isporuฤivanje โRKSโ tablica) i sliฤnih poteza Kurtija. A ukoliko bi se svemu ovome, kao ลกlag na tortu stavilo odrลพavanje lokalnih izbora u ฤetiri opลกtine na Severu Kosova, kao najava โpovratka Srba u institucije Kosovaโ, bila bi to โpuna ลกaka bradeโ.
Ovaj โbiznis planโ ฤe se, najverovatnije, ostvariti. I to po tehnologiji isporuke โRKSโ tablica.
Da je posao obavljen, javnost Srbije i Srbi na Kosovu saznali su iz komesarsko โ zapovednog obraฤanja Direktora kancelarije i lakonskog objaลกnjenja Predsednika Srbije. Po njima ostvarena je โnova pobedaโ.
Tablice โKMโ a time i sve one barikade, ranjeni i ubijeni, kako se tvrdilo u odbrani โKMโ tablica i, trenutno zaboravljene ZSO, odnosno u borbi za vojno โ policijsku kontrolu severa Kosova, zamenjeni su โRKSโ tablicama. To je Srbiju spasilo velikih problema za koje se verovatno neฤe znati taฤno koji su to problemi. Sve je uraฤeno u interesu mira, slobode kretanja Srba sa Kosova i graฤana Srbije a i u imeย Open Balkana.
Svakako, to je pobeda nad โzlokobnimโ Kurtijem ali i nad onima u Srbiji koji niลกta ne razumeju. To su pre svega proevropska i graฤanska opozicija od koje je, inaฤe, nasleฤen Briselski dijalog.
Istovremeno, Vlada Kosova, prema izjavama njenog Premijera i agilnog ministra policije, obaveลกtava o โnizu uspehaโ u politici reciprociteta, posebno u ลกirenju vlasti nad severom Kosova. โRKSโ tablice su deo uspeha u obliku konaฤno odobrene vizne liberalizacije za graฤane Kosova.
Dok se vlada Kosova, u maniru pobednika, priprema za lokalne izbore i to u ritmu Lajฤaka:ย ล to pre to bolje!ย Ali i za parlamentarne izbore, na jesen, igraฤi iz vlasti Srbije, svakim danom, sve viลกe usaglaลกavaju izborno brojanje u svakom pogledu. S obzirom na to da je zaista teลกko predvideti kada ฤe se i kako ฤe se ovo brojanje i internacionalizovana politiฤko โ institucionalna kriza razvijati, dobro bi doลกli lokalni izbori na severu Kosova. Ako ni zbog ฤega drugog, onda zbog toga da se opozicija i graฤani uklone sa ulica Srbije.
Dakle, i po ovom pitanju se iลกฤekuje stavย Quint groupeย o tome da li ฤe i dalje slediti โmerilaโ demokratije po kojima je zapoฤeta integracija Srba u institucije Kosova. Podsetio bih da je proces normalizacije zapoฤet lokalnim izborima na Kosovu, 2013. godine. Da je tada glasanje prekinuto u ฤetiri opลกtine na severu Kosova u ranim veฤernjim ฤasovima i to na predlog OSCE-a. Kao razlog za ovu odluku navedeni su bezbednosni incidenti na dva izborna mesta u Severnoj Mitrovici. Brojanje glasova u sve ฤetiri opลกtine je obavljeno u objektu pod zaลกtitom KFOR-a i โnadzoromโ OSCE-a. Sledeฤeg jutra je objavljeno da je apsolutni pobednik โSrpska listaโ.
U skladu sa tom praksom obavljeni su svi naredni izbori u kojima je โSrpska listaโ uvek ostvarivala apsolutnu pobedu nad srpskom zajednicom. Uz pomoฤ napuลกtanja institucija predvoฤenog โSrpskom listomโ omoguฤeni su i proลกlogodiลกnji lokalni izbori u opลกtinama na Severu. A glasanju, brojanju i proglaลกavanju rezultata u obezbeฤenim objektima i kontejnerima i briลพnim okom KPS i KFOR kumovali su facilitatori iย Quinteย grupa.
Da bi predstojeฤi izbori bili u istom duhu, veฤ su se potrudili potpisnici inicijative za ponavljanje izbora i โSrpske listaโ. Za โSrpsku listuโ to je nova prilika da ponovi apsolutnu pobedu, ali i da se tema Banjske i ostalih odbrambenih akcija zameni novim akcijama โzaลกtite interesa Srba i Srbijeโ. ล to jest jest: Valja biti blizu vatre odnosno u vlasti, bez obzira koji je teritorijalni i budลพetski opseg.
U osnovi iz istih razloga ฤe i โzvaniฤni Beogradโ usliลกiti Lajฤakov zahtev. SNS i Vuฤiฤ imaju i dodatne razloge da uฤine to:
Prvo, da pokuลกaju da nametnu temu Kosova kao deo opลกte ugroลพenosti Srbije. ล to im baลก i nije uspelo u decembarskom izbornom ciklusu u Srbiji.
Drugo, da kako tako ostanu u โpartnerstvuโ saย Quinteย grupom a zarad kupovine novih desetak meseci u kojima ฤe pokuลกali da oฤigledan rast nezadovoljstva graฤana uvedu u niz izbornih lavirinata.
ล alja je podsetio na to da je โSam Borelj โฆ kada je u jesen proลกle (2022 โ opaska D.J.) godine pokrenut proces Evropskog Predloga (to jest francusko โ nemaฤkog predloga) o normalizaciji odnosa izmeฤu Kosova i Srbije, rekao (taฤno), da je svima dosta ,menadลพiranja krizomโโฆ te da se sve strane moraju fokusirati na postizanje politiฤkog sporazumaโ.
Ovo Boreljevo suprotstavljanje politike i โkonflikt menadลพmentaโ ( ili ako je na to mislio: โbezbednosnog menadลพmentaโ) je zapravo nerazumevanje posla kojim bi trebalo da se bavi ili izbegavanje da se taj posao radi. Suลกtina politikeย Quinte groupeย je โupravljanje sukobima interesimaโ a ne reลกavanje sukoba. No, u svakom sluฤaju i facilitatori ne uvaลพavaju lekciju Banjske. Po meni bio je to pokazatelj kuda vode politike โbezbednosnog marketingaโ i reciprociteta.
Zbog toga bi trebalo da se razmisli na ลกta upozorava najnoviji ลพuti alarm. Reฤ je o razliฤitim i suprotstavljenim reakcijama javnosti Kosova i Srbije na najnoviji โnapredakโ fasilitatora i dijaloga. Za mnoge graฤane Srbije i Srbe sa Kosova radi se o โnametanjuโ, โprevariโ pa i o โizdajiโ. Kao ลกto sam veฤ napomenuo, za one koji podrลพavaju vladu Kosova, reฤ je o โpobedamaโ i korisnosti politike reciprociteta.
Inaฤe, u skladu sa teorijom i praksom โkonflikt menadลพmentaโ smatra se da je primenjivo i odrลพivo samo ono reลกenje ili kompromis s kojim niko do kraja nije zadovoljan ali svako ima argumente da proklamuje pobedu (โWin โ Win Positionโ).
I tako, sve beลพeฤi od poฤetka i od odrลพivog upravljanja krizom, stigosmo do dokumenta (Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i Ohridske mape puta) u kojima su sabrane i veoma vaลพne ideje koje mogu dovesti do napretka u sukobu interesa oko statusa Kosova. Tu su ideje koje bi se mogle uneti u program dijaloga kroz โfabriฤko podeลกavanjeโ.
Na primer, odreฤenje normalizacije kao obavezivanja strana da ฤe sve meฤusobne sporove reลกavati samo mirnim sredstvima i da ฤe se uzdrลพati od pretnje ili upotrebe sile; razvijanje dobrosusedskih odnosa na bazi jednakih prava; otvaranje stalnih kancelarije za vezu, izvan prostorija EU i obeleลพenih simbolima (zastavama itd.) svake od strana. ฤavo je u sledeฤem detalju:
Odreฤene druge straneย beat coinaย ili statusa srpske zajednice nije praฤeno jasnim odreฤivanjem manjinske samouprave. Ostalo se na nabrajanju neizvrลกenih obaveza (formiranje ZSO i izrada posebnih sporazumima o kulturnom nasleฤu i poloลพaju Srpske pravoslavne crkve).
Zbog ovog unutraลกnjeg nedostatka i odsustva korespodencije sa stvarnoลกฤu u Srbiji i Kosovu ovi dokumenti neodoljivo podseฤaju na โKomunistiฤki manifestโ.
Moguฤe je da je veฤina graฤana bivลกeg Sovjetskog bloka a sada EU prevladala traumu nametanja bolje buduฤnosti. Za svaki sluฤaj, podsetio bih i fasilitatore na pouฤnu anegdotu iz โtog starog Svetaโ:
Komesar predavanje logoraลกima jednog od Gulaga zavrลกava mantrom: โKomunizam je horizont borbe proletarijataโ! Na pitanjeย da li je sluลกaocima sve jasno,ย odazva se jedan od โprevaspitanihโ: โ
Jasno mi je ลกta je borba i ลกta je proletarijat. To smo mi! Jasno mi je i ลกta je komunizam. To ลพivimo! Ali, nije mi jasno ลกta znaฤi reฤ horizont?ย Predavaฤ pogled u drลพavno verifikovanu enciklopediju i proฤita:
โHorizont je zamiลกljena linija izmeฤu neba i zemlje. ล to si joj bliลพi, ona je sve daljaโ.
Ukoliko se i u pitanjima โevropske buduฤnostiโ koristi dosadaลกnja enciklopedija izvesno je da ฤe โDe facto priznanjeโ biti zamenjeno novim tablica, uklanjanje pojedinaฤnih prepreka u saradnji poslovnih zajednica, plaฤanja utroลกene elektriฤne energije, izvrลกavanje starih dogovora o preuzimanju kompanija i njihove imovine od strane Kosovske privatizacione agencije itd. To jesu alatke u normalizaciji ลพivota, poslovanja pa i odnosa izmeฤu Srbije i Kosova. Ali, je horizont normalizacije pomeren. ฤavo je u tome ลกto se normalnost nameฤe. A to mu doฤe kao ljubav na silu.
Postoje brojne najave da ฤe EU a iย Quinte grupaย promeniti pristup u dijalogu kao i dostizanju evropske buduฤnosti. Ali, kao i ล alja, ne verujem da ฤe se to desti 2024. godine.
Neizvesno je da li ฤe โproces normalizacijeโ preลพiveti novo duboko zamrzavanje. Ali, izvesno je da se bezbednosna kriza neฤe razreลกiti sama od sebe. Zbog toga, na dnevnom redu je pitanjeย ลกta je potrebno da se ฤini posle dijaloga o normalizaciji pod fasilitatorstvom EU. Pri tome valja uvaลพiti da hiperinflacija izbora i ovdaลกnjeg โslavlja demokratijeโ pogoduje autoritarnim i populistiฤkim reลพimima.
S toga je viลกe nego jasno da je korisno nauฤiti lekciju Banjska kao i da odgovor mora doฤi iz sfere bezbednosti. Jedna od moguฤih naฤina da se to uradi podseฤa na nekadaลกnji Dejton. Razlika nije toliko u metodologiji koliko u suลกtini. Dejton je bio naฤin da se zaustavio rat. Sada je potrebna konferencija za stabilizaciju mira.