Nizu reakcija sa Zapada u vezi sa uredbom Centralne banke Kosova danas se samostalnim saopštenjem pridružila i Francuska. Pozvali su na hitnu suspenziju ove odluke kojom se sve gotovinske transakcije na Kosovu ograničavaju na valutu evro.
„S obzirom na odsustvo alternativnih rešenja u ovom trenutku, Francuska poziva na hitnu suspenziju ove mere kako bi se omogućio dovoljan prelazni period“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova ove zemlje.
Ističu da će odluka uticati na svakodnevni život srpske zajednice na Kosovu.
„Ova Uredba o kojoj je odlučeno na brz, neusklađen način, uticaće na svakodnevni život srpske zajednice na Kosovu, koja u velikoj meri zavisi od plaćanja iz Srbije u srpskim dinarima“, poručuju.
Ujedno pozivaju kosovsku vladu da traži rešenje kroz pregovore u okviru dijaloga koji se vodi u Briselu.
Reakcija Francuske stiže tokom drugog dana primene nove Uredbe Centralne Banke Kosova, kojom se u praksi obustavlja dinarski promet, premda je zamenik kosovskog premijera saopštio da će postojati prelazni period.
Međunarodna zajednica, uključujući i zemlje Kvinte, u više navrata su izrazili zabrinutost zbog načina primene, dok su SAD zatražile koordinaciju pre primene.
Ambasador ove zemlje u Prištini, Džefri Hovenijer juče je, nakon razgovora sa kosovskim premijerom izrazio zabrinutost da bi ovo pitanje moglo da podigne tenzije na Kosovu, te da je potrebno da mu se pristupi mnogo pažljivije.
Sličnu poruku danas je još jednom uputila Evropska komisija navodeći da su zabrinuti zbog uticaja Uredbe na srpsku zajednicu, te da je nužno da se rešenje nađe u sklopu dijaloga Beograd-Priština.
Priština, sa druge strane, odbija da suspenduje odluku, odnosno pravda se time da je reč o uredbi Centralne banke Kosova koja je nezavisna institucija, te da ne može da se meša u njen rad.
Upravo to je večeras za RTV Dukađini kazao portparol kosovske vlade, Perparim Krueziu, navodeći da političari ne mogu da idu preko odluka nezavisne institucije, jer se tako, kako je kazao, „gubi karakte demokratske zemlje“.
Sa druge strane, srpski predsednik, koji je zapravo i prvi najavio „ukidanje dinara“ na Kosovu, danas je poručio da će Beograd učiniti sve da Srbi svoja primanja dobiju, kao i da ih „neće ostaviti na cedilu“.
„Prioritet će nam biti da obezbedimo kako prevoz tako i dostavljanje novca našem stanovništvu na KiM. Gotovo sva davanja za ovaj mesec šalju se unapred“, kazao je danas Aleksandar Vučić u svom prvom obraćanju od kada je stupila na snagu uredba CBK.
Srpski predsednik je ujedno saopštio da je u toku „diplomatska ofanziva“ Srbije. Najavio je slanje pisama članicama EU i UN, ali i zahteva za održavanje posebne sednice Saveta bezbednosti UN-a.