Danas su Kosovo i Srbija dalje od normalizacije odnosa nego ลกto su to bili 2013. Nalazimo se na taฤki gde moramo da normalizujemo dijalog โ ocenio je za KoSSev glavni istraลพivaฤ Kosovskog centra za bezbednosne studije Dan Iljazi (Ilazi).
Na danaลกnji dan tadaลกnji srpski i kosovski premijeri Ivica Daฤiฤ i Haลกim Taฤi, parafirali su โPrvi sporazum o principima upravljanja odnosa o normalizacijiโ, iz tzv. Briselski sporazum.
Sastoji se od petnaest taฤaka od kojih se ลกest odnose na Zajednicu opลกtina sa srpskom veฤinom, koja joลก uvek nije formirana, a ฤemu se Priลกtina opire.
Dokument se pre svega suลกtinski ticao integracije Severa Kosova u kosovski sistem. Lokalni Srbi su inicijalno postali deo njegove primene pre svega naporima Beograda i Srpske liste.
Deceniju kasnije, uz podsticaj Beograda i Srpske liste, Srbi sa Severa su masovno napustili upravo one kosovske institucije u koje su, prema istom sporazumu, sa ovim politiฤkim centrima na ฤelu, i integrisani prethodnih godina.
โIstorijski mirovni sporazumโ i โprva stepenicaโ
โSporazum iz 2013. godine bio je istorijski mirovni sporazum koji je oznaฤio prvu instancu u tome da Kosovo i Srbija postignu konsenzus na najviลกim nivoima politiฤkog rukovodstvaโ, 11 godina kasnije ocenjuje Dan Iljazi.
Potvrฤuje da je Sporazum iz 2013. godine bio kljuฤan za โproลกirenje institucionalne vlasti Kosovaโ sa jedne i โolakลกavanje integracije srpske zajednice na severuโ sa druge strane.
Iljazi podseฤa na to da je upravo postizanje ovog sporazuma dovelo do prvih kosovskih opลกtinskih izbora na Severu, te napretka u procesu integracije pravosuฤa i Kosovske policije.
On je sa druge strane podsetio na ono na ลกta su se obavezale kosovske institucije nakon donoลกenja Briselskog sporazuma:
โSamo tri dana nakon dogovora u Briselu, Skupลกtina Kosova je sazvala vanrednu sednicu 22. aprila i usvojila sporazum kroz rezoluciju podrลกke. Nakon toga, 28. maja, vlada je sporazum usvojila kao zakon i ratifikovala ga je Skupลกtina kao meฤunarodni sporazum, sa 84 od 120 glasova za odobrenje, tri protiv i jednim uzdrลพanim. Ustavni sud Kosova je 2015. godine potvrdio usklaฤenost sporazuma sa ustavom, potvrฤujucฬi da je osnivanje Asocijacije/Zajednice opลกtina sa srpskom vecฬinom (ZSO) u skladu sa ustavnim zahtevima i ugraฤeno u pravni okvir Kosovaโ.
Upravo su ove obaveze i dalje aktuelne po Priลกtinu, s obzirom na to da su veฤ mesecima u toku napori sa meฤunarodne strane da kosovske vlasti poลกalju Ustavnom sudu nacrt ove asocijacije (ฤiji su autori u EU) na ocenu ustavnosti. Zajednica je takoฤe navedena sada i kao postpristupna obaveza za Kosovo, ukoliko ono bude i formalno postalo najmlaฤa ฤlanica Saveta Evrope.
Iljazi je izlistao i prednosti koje je Kosovo ostvarilo ovim sporazumom: Da uspostavi ugovorne odnose sa Evropskom unijom potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruลพivanju (SSP) 2015. koji je stupio na snagu 2016. godine.
โล taviลกe, doveo je do potpisivanja Okvirnog sporazuma 2017. godine, ฤime je omogucฬeno uฤeลกcฬe Kosova u programima EU. Ovaj razvoj dogaฤaja otvorio je brojne puteve za sektore Kosova da unaprede razmenu sa EU i doneo konkretne koristi svim graฤanimaโ, navodi dalje.
Imali smo efikasan demokratski nadzor dijaloga ลกto u potpunosti izostaje danas
Pored toga, domet Briselskog sporazuma vidi i u onome ฤega danas viลกe nema โ a to je dijalog dve strane u okviru jednog demokratskog procesa.
โSporazum iz 2013. takoฤe sluลพi kao veoma pozitivan primer efikasnog demokratskog nadzora u dijalogu o normalizaciji koji danas u potpunosti nedostajeโ, naglasio je Iljazi.
Preokrenut proces integracije
Detektuje i negativne trendove po kosovsku stranu kada je u pitanju primena Briselskog sporazuma.
โNaลพalost, Kosovo je doลพivelo neuspehe od sporazuma iz 2013. godine, sa kljuฤnim aspektima kao ลกto su integracija pravosuฤa, policijska saradnja i opลกtinska integracija koji su preokrenuti. Danas su Kosovo i Srbija dalje od normalizacije odnosa nego ลกto su bili 2013โ.
Nalazimo se na taฤki gde moramo da โnormalizujemo dijalogโ pre nego da moลพemo da oฤekujemo bilo kakve opipljive rezultate od ovog procesa, upozorava ovaj struฤnjak za bezbednost u Priลกtini.
Razloge vidi u viลกe faktora, odnosno odgovornost na obe strane.
โNekoliko faktora je doprinelo ovakvoj situaciji, ukljuฤujucฬi delovanje i neฤinjenje aktuelne kosovske vlade, kao i interes predsednika Vuฤicฬa da se odrลพi status kvo na severu Kosova. Pored toga, percepcije da je dijalog bio asimetriฤan i da je Kosovo tretirano nepravedno, znaฤajno su naruลกile kredibilitet EU i samog procesaโ, ocenio je Iljazi u komentaru za KoSSev.