VESTIPotpisan sporazum za viznu liberalizaciju pasoša Koordinacione uprave: Počinje odbrojavanje

Potpisan sporazum za viznu liberalizaciju pasoša Koordinacione uprave: Počinje odbrojavanje

U Strazburu je upravo potpisana odluka o ukidanju viza za pasoše Koordinacione uprave, javlja Tanjug. Uredbu su potpisali predsednica Evropskog parlamenta (EP) Roberta Mecola i Ministar za evropska pitanja Mađarske Janoš Boka, kao predstavnik zemlje koja predsedava Savetom EU.

Potpisivanju uredbe EP i Saveta EU o izmenama i dopunama Uredbe u pogledu nosilaca srpskih pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije prisustvovali su i predsedavajući Odbora EP za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Havijer Sarsalehos i poslanik EP Matjaž Nemec, koji je u prethodnom sazivu EP bio izvestilac za ukidanje ovih viza, izvestio je ovaj medij.

Evropski savet je u julu ove godine doneo odluku o tome da pasoši koje izdaje Koordinaciona uprava za KiM u Beogradu uđu u bezvizni režim.

Odluka će stupiti na snagu 20 dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku EU, što se procenjuje da će uslediti u prvoj polovini narednog meseca – oktobra. Danas je ta odluka i potvrđena potpisivanjem u zgradi Evropskog parlamenta.

Zaključno sa današnjom odlukom, ceo proces da ovaj pasoš Srbije za njene državljane sa Kosova takođe postane bezvizni, trajao je nepunih godinu dana – od novembra prošle godine kada je unutar evropskih struktura i pokrenuta procedura da se potpiše odluka, te posle nekoliko glasanja.

Kada je Srbija dobila bezvizni režim s Evropskom unijom 2009. godine, njeni državljani sa Kosova su ove pasoše već godinu dana podizali u policijskim upravama svojih opština u obližnjim gradovima iza administrativne linije koje su tu bile izmeštene.

Oni koji su pasoš uzeli u periodu između 2008. i 2009. godine, tokom narednih 10 godina koristili su bezvizni pasoš Republike Srbije.

Kada je 2009. uveden poseban pasoš za državljane Srbije sa Kosova, koji izdaje Koordinaciona uprava za Kosovo i Metohiju, kancelarije za izdavanje ovih posebnih pasoša premestile su se u Beograd.

Priština se, uz dominantan deo javnog i stručnog mnjenja od samog početka, zaključno sa današnjim danom – oštro protivila inicijativi da se sada i za ove pasoše ukine viza.

Pasoše koje izdaje Koordinaciona uprava, odnosno srpske policijske uprave na Kosovu, smatraju „ilegalnim“, a pri tom poručuju da EU time sprečava i podriva „integraciju Srba u Republiku Kosovo“.

Vize za nosioce kosovskih pasoša ukinute su 1. januara ove godine, što je uticalo i na nešto povećan broj Srba sa Severa koji su zatražili ovaj pasoš.

Prema podacima od kraja avgusta koji su citirani u prištinskim medijima, preko 318.000 građana na Kosovu podnelo je zahtev za kosovski pasoš od 1. januara, do tog datuma, a među njima i nešto manje od 10,5 hiljada Srba.

Sa druge strane, godinama se beleži pad broja nosilaca pasoša Koordinacione uprave.

Iako ne postoje potvrđeni precizni podaci o ažuriranom broju imalaca ovih pasoša, prema izveštaju NVO „Aktiv“, između 16. avgusta 2007. godine i 3. juna 2016. – Koordinaciona uprava je izdala ukupno 76,807 pasoša, da bi, kako je krajem aprila potvrdio izvestilac Matjaž Nemec, taj broj pao na 18,000 ljudi.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:KoSSev
Pec
clear sky
13.8 ° C
13.8 °
13.8 °
67 %
3.4kmh
4 %
Sre
13 °
Čet
22 °
Pet
20 °
Sub
23 °
Ned
23 °

Najčitanije

Povezani članci