Predsednica skupštinskog odbora za KiM Danijela Vujičić ocenila je da je glavni razlog stagnacije pregovora između Beograda i Prištine to što nisu zadovoljeni jednaki kriterijumi i da tek kada međunarodna zajednica bude pokazala političku volju u skladu sa poverenim mandatom, poštujući obaveze proistekle iz svih sporazuma čiji su sami garant, može da se postigne napredak u dijalogu.
“Do sada su nečinjenjem pokazali nemoć i suštinsku nezainteresovanost na štetu srpskog naroda, pa postaju tihi saučesnici u etničkom čišćenju Srba na AP KiM”, rekla je Vujičić za “Večernje novosti”.
Ističe da Priština nije ispunila “gotovo ništa” dogovoreno iz Briselskog sporazuma, pre svega formiranje Zajednice srpskih opština, što je rezultiralo prisustvom specijalnih jedinica kosovske policije i nelegalnim kontrolnim punktovima na severu mimo sporazuma, kao i sagrađenim bazama KBS, dok Euleks i KFOR to nisu ni osudili, a ni reagovali što Srbi žive u okupaciji.
Na pitanje da li očekuje da se dijalog pokrene uz novog posrednika iz EU, nakon odlaska Lajčaka u januaru, rekla je da veruje da je Lajčak svoju misiju vrlo uspešno obavio sa njegove tačke gledišta ili onih koji su mu bili pretpostavljeni, a na zadovoljstvo vlasti u Prištini, i da je ono što najmanje očekuje da budući posrednik u dijalogu ima “bar toliko autoriteta da dovede za sto delegaciju iz Prištine”.
“Zahtevamo povratak na status kvo ante uklanjanjem ključnih posledica jednostranih i nekoordinisanih akcija Kurtijevog režima, što predstavlja nužnu prepostavku za smisleni napredak u procesu dijaloga i što bi dovelo do formiranja ZSO. Dovoljno je da Priština ispoštuje dogovoreno, a da EU i KFOR, kako redovno saopštavaju, posvećeno ispune svoje misije”, izjavila je Vujičićeva govoreći o zatvaranju 10 privremenih opštinskih organa koje je trebalo da čine temelj ZSO.
Istakla je da zatvaranjem srpskih institucija, ukidanjem srpskih banaka i dinara kao jedine legalne valute, pokušajem promene etničke strukture i davanjem legitimiteta nelegetimnim skupštinama i “lažnim gradonačelnicima”, vlasti na Kosovu dokazuju da ne žele dijalog.
Na pitanje kolika je opasnost da Kosovo bude primljeno u Savet Evrope, Vujičić kaže da ne vidi nikakvu opasnost u tome i da vidi poraz SE koji je međunarodna organizacija čiji je najvažniji akt Evropska konvencija o ljudskim pravima i Evropski sud za ljudska prava kao stalni sistem pravne zaštite.
“Kosovo na sve načine pokušava da se domogne članstva u bilo kojim međunarodnim organizacijama, jer bi im to bio korak napred u priznavanju suvereniteta, integriteta. Ciljevi SE su transparentni: poštovanje ljudskih prava, a Srbi na AP KiM nemaju ni ona osnovna – slobodu kretanja, pravo na jezik, na rad… Tu je i unapređenje parlamentarne demokratije – podsetiću da je Kurti bacao dimne bombe u ‘parlamentu’ u kojem se slažu samo u tome da Srbi na AP KiM ne treba da postoje. O uspostavljanju vladavine prava da i ne govorimo, jer hapse nevine ljude bez dokaza i na osnovu lažnih izjava osuđuju ih na najstrože zatvorske kazne”, istakla je Vujičićeva.
Govoreći o tome što “zapadni centri” ćute na kršenje CEFTA sporazuma, istakla je da je sporazum CEFTA, sporazum o slobodnoj trgovini na Balkanu, potpisala privremena administrativna misija UN na Kosovu, u skladu sa Rezolucijom SB 1244 u Bukureštu 2006.
“Mislim da upravo to privremenim institucijama na AP KiM smeta. A to što ‘zapadni centri’, na koga god ste mislili, ćute na to očigledno kršenje CEFTA sporazuma i ostalih dogovora, vidim kao njihov poraz ka slobodnom protoku roba, usluga i kapitala”, zaključila je Vujičićeva.