U cilju osiguravanja bezbednosti i nesmetanog odvijanja izbornog procesa, iz policije navode da će biti angažovan dovoljan broj službenika, uglavnom, kako pojašnjavaju, radi očuvanja javnog reda i mira.
Ujedno, ukoliko, kako su kazali, bude potrebe, angažovaće se i službenici drugih profila iz različitih jedinica KP.
Što se samog operativnog plana tiče, navode da se on sprovodi u četiri faze i to: predizborni ili pripremni evaluacioni period, posvećenost obezbeđenju tokom izborne kampanje, garantovanje sigurnosti u ključnoj fazi izbornog dana, period posle izbora koji predviđa prevoz pod pratnjom i obezbeđenje osetljivog materijala do kraja procesa.
„Prva faza je već završena, dok smo sada na početku realizacije druge faze, kako bi se nastavilo po planu sa ostalim fazama, do kraja izbornog procesa“, navode.
Svrha ovog operativnog plana za kosovske parlamentarne izbore je, prema rečima policije, održavanje javnog reda i mira kako za vreme, tako i nakon izbora, ali i obezbeđivanje biračkih centara, centara za brojanje glasova, kao i obezbeđivanje transporta izbornog materijala.
Kosovska policija je apelovala na građane da prijave svaku nezakonitu radnju koja se odnosi na bezbednost tokom izbornog proceesa.
Prijave se mogu podneti na zvaničan broj policije – 192, kao i u najbližim policijskim stanicama.
Dalje navode da će se pokrenuti krivični postupci i mere protiv svakoga ko prekrši zakon.
„Kosovska policija, na osnovu memoranduma o saradnji između policije, tužilaštva i CIK-a, je odredila službenike/istražitelje u svim regionalnim direkcijama da se bave svakim mogućim slučajem u vezi sa izbornim procesom“, poručili su.
Imenovani su takođe i policijski koordinatori sa CIK-om i data uputstva policijskim službenicima u vezi sa njihovim dužnostima i odgovornostima, kao i zakonskim pravima tokom izbornog procesa.
Srpska lista svoju kampanju zvanično započinje u Ranilugu
A na prvi dan predizborne kampanje za glasanje koje će se održati 9. februara, vodeća stranka Srba na Kosovu – Srpska lista, posetiće Ranilug.
Oni će se, prema najavi, u 09:30 sastati sa predstavnicima iz ovog kraja. U 11:30 posetiće zdravstvenu ustanovu.
Tri srpske stranke žale se Izbornom panelu za žalbe i predstavke na neravnopravnu zastupljenost u biračkim odborima. Osim Srpske liste, koja je to prva najavila juče, njen su primer odmah potom sledili Srpski narodni pokret i Srpska demokratija.
Prethodno je Centralna izborna komisija Kosova saopštila da je 31. decembra odluka Komisije za izborne žalbe i prigovore (IKŽP) o overi Srpske liste za izbore konačna i da se mora provesti. Time je stavljena tačka na nastojanje Samoopredeljenja da se preko ovih tela ospori učešće ovoj stranci na učešće na izborima, a što je više analitičara protumačilo kao takođe deo de fakto predizborne kampanje LVV za svoje birače.
Prvi redovni izbori. Broj stvarnih birača na Kosovu?
Inače, parlamentarni izbori 9. februara su prvi redovni (parlamentarni) izbori na Kosovu, od 2008. godine. Svi prethodni, bili su vanredni.
Pravo glasa ima dva miliona i 75 hiljada i 868 birača (2.075,868). Na Kosovu broj birača iznosi 1.970,944 birača, dok je broj građana registrovanih za glasanje van Kosova 104.924, javljaju mediji u Prištini. Međutim, novinar Berat Bužala (Buzhala) tvrdi da je 900.000 birača van Kosova, i da nikada nije bilo manjeg biračkog tela koje stvarno živi na Kosovu.
Ukupno je 28 političkih subjekata koji učestvuju u ovim izborima, a od toga ukupno je 6 iz srpske zajednice.