Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednica Evropske komisije, Kaja Kalas, boravi u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Kosovu. Na konferenciji za medije u Prištini, Kalas je istakla stratešku važnost Zapadnog Balkana za EU i naglasila da je proširenje ovog regiona najvažniji geopolitički projekat Unije i njen lični prioritet.
„Zadovoljstvo mi je što sam ovde, iako smo kasnili zbog problema na aerodromu. Radujem se na sastanku sa premijerom u tehničkom mandatu, Aljbinom Kurtijem, liderima glavnih političkih partija i predstavnicima civilnog društva“, rekla je Kalas.
Naglasila je da članstvo u EU ima široku podršku u kosovskom društvu i političkom spektru, ali i poručila da „nema prečica“ ka članstvu i da je napredak moguć jedino kroz održive reforme.
Kalas je istakla da je Plan rasta za Zapadni Balkan velika prilika za postepenu integraciju u jedinstveno tržište EU, što može doneti konkretne koristi građanima. „Kosovo mora prvo da dostavi agendu reformi i onda će biti u dobroj poziciji da iskoristi taj plan“, rekla je ona, uz upozorenje da su za to potrebne funkcionalne institucije koje mogu da sprovedu reformu.
„Pozivam sve političke aktere da prevaziđu zastoj i što pre formiraju vladu kako bi Kosovo moglo imati koristi od podrške EU“, dodala je.
Visoka predstavnica je istakla i važnost bezbednosne situacije na Kosovu iu regionu, te da normalizacija odnosa između Kosova i Srbije ostaje ključni prioritet. „Vi ste ravnopravni partneri za stolom. Normalizacija je jedini put ka bezbednoj i prosperitetnoj budućnosti za sve ljude u ovom regionu“, rekla je Kalas i potvrdila da će kao Visoka predstavnica EU nastaviti da podržava dijalog.
Ona je najavila da je EU započela postepeno ukidanje mera uvedenih u junu 2023. godine, naglašavajući da je to dokaz posvećenosti Unije. Međutim, dodala je da je taj proces uslovljen trajnom deeskalacijom na severu Kosova.
„Zatvaranje strukture koje podržava Srbiju na severu podriva napore ka deeskalaciji“, upozorila je Kalas i istakla da je Kosovo postiglo značajan napredak u jačanju demokratskih institucija, uz kontinuiranu podršku misije EU-Lek.
Na pitanje novinara o tome zašto EU još uvek nije potpuno ukinula mere protiv Kosova i koji su članovima EU koji blokiraju taj proces, Kalas je odgovorio:
„EU je počela da ukida mere, ali ne želimo da vidimo novu eskalaciju na severu. Ja lično ubeđujem članice da ukinemo mere, ali neke od njih smatraju da Kosovo mora poštovati Ohridski sporazum, a eskalaciju na severu ide protiv toga.“
Na pitanje o mogućnostima novih pristupa dijalogu, Kalas je potvrdila da je otvorena za nove ideje kako bi proces normalizacije bio uspešan, naglašavajući da je imenovan novi specijalni predstavnik Viktor Sorensen.
„Zajedno smo analizirali šta funkcioniše, a šta ne. Ohridski sporazum je na snazi i mora biti sproveden od strane obe strane“, rekla je Kalas.
Konferencija je završena porukom da političke podele moraju biti ostavljene na strani kako bi Kosovo moglo napredovati na evropskom putu: „Evropska unija je spremna da vas podrži, ali politički lideri moraju staviti budućnost Kosova iznad podela.“