Petar Petković, direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju saopštio je danas nakon hapšenja i nereda u Severnoj Mitrovici da je Aljbin Kurti jedini krivac za trenutnu eskalaciju na severu Kosova.
U saopštenju se navodi da Kurtijeveoptužbe na račun Beograda više ne prolaze kod zapadnih zvaničnika.
„Standardni repertoar Kurtijevih neutemeljenih optužbi na račun Beograda i besmislenih uvreda na račun Srba na severu Kosova i Metohije više ne prolazi kod donosilaca političkih odluka na Zapadu, i svi njegovi pokušaji da izbegne obavezu poništavanja posledica eskalacije koju je sam izazvao svojom arogancijom i bahatošću osuđeni su na propast“, navodi se u saopštenju kancelarije za KiM.
Petković dodaje da Kurti traži krivce u drugima iz pomoć stranih medija.
„Kurti je suočen sa jasnim zahtevima međunarodnih posrednika i umesto što nastavlja da propagandom u stranim medijima u drugima traži krivce i opravdanje za poslednju eskalaciju na severu pokrajine, od njega se očekuje da odustane od pokušaja da po svaku cenu izazove destabilizaciju regiona i sukobe širih razmera“, navodi se.
Petković dodaje da su Srbi sa severa pokazali dostojanstvo proteklih dana.
„Srbi su poslednjih dana, budući da su Kurtijevi falangisti makar privremeno sprečeni u nastojanju da izazovu oružane sukobe, u svojim protestima protiv šovinističke politike Prištine pokazali dostojanstvo i uzdržanost na kojima bi im i Gandi pozavideo“, stoji u saopštenju kancelarije za Kosovo i Metohiju.
On dodaje da je jedina „Nasilna banda“ na severu Kurtijeva specijalna policija.
„Jedina „nasilna banda“ na severu Kosovu i Metohije je Kurtijeva specijalna policija, koja je tamo upućena da teroriše, zlostavlja i ubija goloruke pripadnike srpskog naroda. Srbi će u četiri opštine na severu Kosova i Metohije, uveren sam, istrajati u svojim mirnim i demokratskim protestima, jer oni se danas nalaze na poslednjoj liniji odbrane svojih osnovnih ljudskih i političkih prava“, piše u saopštenju koje se nalazi na sajtu ove kancelarije.
Petković je pozvao i međunarodne zvaničnike da spreče dalje pokušaje izazivanja sukoba.
„Pozivamo i ovom prilikom predstavnike međunarodne zajednice na terenu da ostanu čvrsti u rešenosti da spreče dalje Kurtijeve pokušaje izazivanja sukoba, a Srbi će, sa svoje strane, kao i do sada, nastaviti da budu konstruktivni činilac u mirnom traženju političkih rešenja koja će garantovati njihova kolektivna prava i pre svega pravo na postojanje“, dodaje se u saopštenju.
Petković je u saopštenju pozvao Aljbina Kurtija na formiranje ZSO i da prestane sa širenjem jaza između Srba i Albanaca.
Dakle, Kurti bi, umesto što tvrdoglavo u stranim medijima nastavlja da brani tekovine svoje poražene politike mržnje i nasilja, trebalo da smesta prekine da blokira proces uspostavljanja Zajednice srpskih opština i da prestane da produbljuje međunacionalni jaz između srpskog i albanskog naroda na Kosovu i Metohiji.




