VESTIMinistarstvo odbrane: Kosovo nije pozvano na samit NATO-a jer nije članica Alijanse

Ministarstvo odbrane: Kosovo nije pozvano na samit NATO-a jer nije članica Alijanse

Kosovsko Ministarstvo odbrane saopštilo je da Kosovo nije dobilo poziv za učešće na samitu NATO-a jer nije država članica Alijanse, niti deo programa Partnerstvo za mir, prenosi Ekonomia Onlajn.

Kosovsko Ministarstvo odbrane saopštilo je da Kosovo nije dobilo poziv za učešće na samitu NATO-a jer nije država članica Alijanse, niti deo programa Partnerstvo za mir, prenosi Ekonomia Onlajn.

Reagujući na medijske navode da Kosovo nije pozvano na predstojeći samit NATO-a, iz Ministarstva su pojasnili da Kosovo ni ranije nije učestvovalo na samitima NATO-a u svojstvu države učesnice.

„Kosovo nije država članica NATO-a niti deo Programa Partnerstvo za mir. Iz tog razloga ne učestvuje na samitima NATO-a kao država učesnica“, navodi se u pisanom odgovoru Ministarstva odbrane.

Dodaje se da Kosovo ni u prethodnim godinama nije dobijalo zvanične pozive za učešće na samim samitima, već isključivo za pojedine događaje organizovane na njihovim marginama.

Kao primer navodi se prošlogodišnji samit NATO-a, kada je Kosovo učestvovalo u aktivnosti „Žene, mir i bezbednost“, koju je organizovao Stejt department Sjedinjenih Američkih Država.

Ministarstvo podseća da su samiti NATO-a sastanci šefova država i vlada 32 zemlje članice Alijanse, kao i pojedinih partnera koji se pozivaju u posebnim okolnostima.

„Kosovo nikada nije učestvovao na samitu NATO-a kao država učesnica, jer još uvek nije država članica Alijanse“, navodi se u saopštenju.

Uprkos tome, iz Ministarstva ističu da Kosovo ostaje posvećeno cilju punopravnog članstva u NATO-u.

„Kosovo nastavlja da unapređuje reforme, ispunjava neophodne standarde i jača saradnju sa NATO-om i državama članicama“, zaključuje se u odgovoru Ministarstva odbrane.

Poslednjih godina kosovske institucije više puta su isticale da je članstvo u NATO-u jedan od ključnih spoljnopolitičkih i bezbednosnih prioriteta zemlje.

Sledeći samit NATO-a biće održan 7. i 8. jula 2026. godine u Ankari, u Turskoj. Domaćin će biti Turska, a sastanak će okupiti lidere 32 države članice NATO-a.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:KIM
Pec
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
52%
1.7m/s
16%
Čet
28 °
Pet
29 °
Sub
30 °
Ned
31 °
Pon
32 °

Najčitanije

Povezani članci