SafeJournalists mreža, koja predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca na Zapadnom Balkanu, osudila je napade na novinare na Severu 9. i 10. decembra.
Prištinski portal Kallxo javio je 9. decembra da je službeni auto u kojem se nalazila medijska ekipa ovog portala, a dok su izveštavali o situaciji nakon raspoređivanja Kosovske policije u severnom delu Mitrovice, napadnuta tog jutra od strane maskiranih ljudi na raskrsnici u blizini Tehničke škole.
Dan kasnije, prema Udruženju novinara Kosova, drugi napad desio se na barikadi u Rudaru, kada je u blizini novinarskih ekipa RTV Dukađini, T7, ATV, Klan Kosova i KTV bačena, kako su tada naveli, eksplozivna naprava.
Oba ova napada osudilo je Udruženje novinara Kosova, kao i UNS i DNKiM.
Mreža SafeJournalists pridružila se u osudama ovih slučajeva i poziva nadležne organe da garantuju bezbednost novinara, posebno u delikatnim vremenima.
„Štaviše, pozivamo odgovorne institucije da rasvetle sve slučajeve napada na novinare koji se dešavaju na Kosovu, jer svaki nekažnjeni slučaj dovodi do više zločina prema novinarima“, poručili su i dodali da će o slučajevima obavestiti nacionalne i međunarodne zainteresovane strane.