Omogućavanje uvoza robe iz Srbije uz višednevno čekanje kamiona na Merdaru, zamenik predsednika Srpskog narodnog pokreta Branimir Stojanović vidi kao novi „Kurtijev trik“ i njegovu nameru da kroz „levak pušta vrlo malu količinu robe“.
“Prvo pitanje koje treba da se postavi je zašto samo Merdare, ako suštinski ono nije opremnjeno nekim dodatnim tehničkim kapacitetima koje nemaju drugi prelazima. Vrlo su lako naseli svi na to da bude samo Merdare jer tu postoji još jedan problem, po Briselskom sporazumu, sva roba koja ulazi na sever Kosova, Carina ostaje u fondu EU koji je napravljen tada za sever. Tako da je on vrlo uspešno postigao dve stvari, prvo stvorio je kolaps na administrativnom prelazu tako da je količina robe koja će proći jako mala. Stvorio je levak kroz koji će moći da prođe vrlo ograničena količina robe sa druge strane uskratio je Fond za sever za sve one prihode koje bi trebao da dobije”, rekao je Stojanović za Kim radio.
Napomninje da će sada sva roba na sever ići preko albanskih distributera.
“Ranije je roba ulazeći na Jarinje i Brnjak mogla da stigne direktno do određenih privrednika koji bi tu robu distribuirali makar na sever. Sada će ti ljudi biti uskraćeni za to da mogu da robu uopšte da dopreme, jer kroz taj levak će proći proći samo onoliko koliko Kurti proceni da treba, kad i kome treba, što je vrlo važno. Na taj način će trgovinsku proviziju koju veliki distributeri imaju, ostvarivati Albanci”, naveo je Stojanović.
Istakao je da 300 miliona evra godišnje Kosovo dobije preko uvoza robe iz Srbije.
“Apsolutno 90 odsto profita u toj trgovini uzmu Albanci. Što direktno govori da su ozbiljni biznisi ovde stvoreni poslednjih 25 godina i da su se mnogi Albanci obogatili prodavajući srpsku robu”, dodao je on.
Naglasio je da se o svemu ovome malo govori u javnosti, zato što, veruje on, one koje to pogađa nemaju priliku da o tome govore.
Na činjenicu da je Kosovu u Beogradu tokom predsedavanja Srbije CEFT-om omogućeno samostalno predstavljanje u ovoj organizaciji, Stojanović je kazao da je “to pitanje za one koji odlučuju u ime Beograda”.
“Očigledno je vladajuća elita pustila još nešto, ni za šta. Pozicija ili ima manjak informacija ili manjak interesovanja“, zaključio je Stojanović.
Šeholi: I dalje postoji barijera “srpske robe” u glavama Albanaca
Politički analitičar Fatmir Šeholi smatra da iako je roba na terenu puštena, blokada još uvek postoji u “glavama Albanaca”.
“Naravno da i dalje postoji problem u tim stereotipima. Ali da nema zahteva za srpsku robu, sigurno ovi koji primaju robe je ne bi uzimali. Da postoji i dalje ta barijera srpske robe u glavama Albanaca – postoji, ali trebamo da težimo da te barijere jednom za svagda ukinemo jer nikome one nisu dobro donele”, kazao je ovaj politički analitičar.
Po pitanju kontrole robe, Šeholi veruje da će Nemačka, koja je najviše insistirala na deblokadi, dati potrebne skenere koji će kontrolisati robu.
“Nema nikakvih problema tu, to će se rešiti u narednim danima. Ranije je na severu Kosova sa tom robom ušlo i ponešto drugo. I mi Albanci i vi Srbi i svi ostali koji žive na Kosovu trebamo da omogućimo da se ne strahuje više da će na Kosovo ući neko oružje”, rekao je Šeholi u razgovoru za Radio Kim.
Šeholi je istakao da je dobar korak to što će se Kosovo samostalno predstavljati u CEFTA.
“Neće nas više UNMIK predstavljati i to je dobar korak. Kosovo će biti sa pahuljicom, nećemo biti kao država, ali je dobro da ćemo se predstaviti. Sa druge strane, Kurti samo kada je pod velikim mukama, onda on popušta. Tada je rekao da iz bezbednosnih razloga nećemo robu iz Srbije, ali kada je video da nećemo biti deo Cefte i da će Kosovo biti još više izolovano, onda je pristao na sve”, dodao je on.
Šeholi je istakao da se politika premijera Kosova svodi na zaoštravanju situacije, a da potom popušta pod pritiskom međunarodne zajednice.
Pojedini vozači kamiona na Merdaru čekaju od petka da uđu sa robom na Kosovo.