Četvrti je dan marša studenata Srbije, odnosno završna etapa.
Oni se svi slivaju u srce Šumadije gde će se svi zajedno „susresti na Sretenje“.
„Ovo nije samo borba za nas, ovo je borba za svakoga ko je ikada čekao pravdu i nije je dočekao. U ime petnaest žrtava koji su 1. novembra izgubili živote. U ime svih koji su naučili da ćutanje nije rešenje“, poručili su kragujevački studenti ranije ove nedelje u svom pozivu.
Epske scene i danas su na putevima Srbije. Od krajnjeg severa, iz srca prestonice, sa zapada, istoka, iz centralne Srbije, i iz Novog Pazara, danima marširaju kolone studenata i po koji srednjoškolac. Sa zastavama Srbije, Ustaničkom zastavom (zastava Vožda Karađorđa), Svetog Save, Nema predaje – koračaju.
Na ovaj su dalek put najpre krenuli studenti iz Beograda i Novog Sada.
Njima je danas četvrti dan pešačenja. Prespavali su sinoć u Čumiću, nakon dočeka za pamćenje juče u Topoli. I u Čumiću je bilo spektakularno – uz vatromet i pesmu „Tamo daleko“ dočekani su studenti, koji su ušli u selo pevajući „Marš na Drinu“. Građani koliko mogu obezbedili su osnovno, hranu, tople prostorije za spavanje.
I studentima iz Niša danas je četvrti dan pešačenja ka Kragujevcu. I njih je sinoć u Jagodini, gde su prespavali, čekao vatromet i dobrodošlica.
A studenti iz Novog Pazara, Čačka, Kraljeva i Užica, koji su u srce Šumadije krenuli nešto kasnije, prespavali su u Knić, a i za njih je priređen vatromet na Gružanskom jezeru i dobrodošlica građana.
Novopazarci, Čačani, Kraljevčani i Užičani juče su se sjedinili u jednu grupu Mrčajevcima i put nastavili zajedno.
Juče su iz Beograda krenuli za Kragujevac i biciklisti, a danas polaze i štafetni maratonci.
„Ja lično trčim sada jer mi više ne možemo da sedimo kući. Trčim simbolično, trčim ka nekom boljem vremenu. I mogla bi da trčim dugo. Umorni smo, ali ne osećamo to“, kazala je medijima jedna od učesnica.
Poruka gotovo svih studenata je identična: umor, iscrpljenost, hladnoća, ali „kada vidimo sve ove ljude koji nas ispraćaju, dočekuju, plaču, mašu, trube – sve nam je lako“.
Studenti marširaju u kolevku prvog Ustava Srbije sa porukom da oni samo žele „slobodnu Srbiju koja poštuje svoje zakone i Ustav“.
Upravo taj dokument i drže u rukama oni u prvim redovima: Ustav Srbije.
I danas su usput, svako na svom putu, održali 15 minuta ćutanja za 15 stradalih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Veliki skup „Sretnimo se na Sretenje“ počinje sutra u 9 sati u centru Kragujevca.
Studenti sa svih strana Srbije planiraju da tamo stignu večeras do 19.30 časova.
Prema najavi studenata, biće završen tek nakon ponoći, odnosno u 00.07 nakon petnaestominutnog odavanja počasti za 15 žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nadstrešnica
Pad ove nadstrešnice, nedavno renovirane Železničke stanice, praktično je i podigao studente na noge.
U protestu su i blokadi više od tri meseca zahtevajući utvrđivanje odgovornosti za tu tragediju, ali i sankcionisanje svih onih koji su u protestima napi adali studente, zatim povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20% i političku odgovornost vlasti.
Oni svakoga dana u 11.52 zastaju i tišinom odaju počast na 15 minuta žrtvama urušene nadstrešnice renovirane železničke stanice u Novom Sadu.
Istovremeno, odrekli su se nastave i ispitnog roka, blokirajući rad svojih fakulteta, na kojima pristup imaju samo studenti, održavaju plenume na kojima se dogovaraju i donose odluke.
Protesti su masovni, gotovo da nema više grada ili varošice a da im se nisu priključile grupe građana ili ustanova, istaknutih pojedinaca, uz profesore, dekane, rektore.
I sa Kosova imaju podršku. Od profesorske onlajn peticije, pojedinačnih poruka, izraza solidarnosti pojedinih pokreta i jedne stranke, do četiri skupa „15 minuta tišine“ koja su do sada održana u Kosovskoj Mitrovici.
Na poslednjem raširen je veliki bilbord „Ako ti je do Srbije stalo, na Sretenje 15. februara u Kragujevcu bićeš“.
Nakon toga, grupa studenata prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici pozvala je kolege i sve druge zainteresovane građane da im se pridruže na subotnjem putu do Kragujevca.
Za razliku od kolega koji marširaju do Kragujevca, oni su u saradnji sa lokalnim autoprevoznikom „Džo travel“ organizovali besplatni prevoz do ovog grada za sve one koji sutra budu želeli da se „sretnu na Sretenje“.
Sretenje je državni praznik i slavi se dva dana, 15. i 16. februara u znak sećanja na dva značajna istorijska datuma. Tog dana, 1804. godine srpski ustanici na zboru u Orašcu odlučili su da podignu Prvi srpski ustanak, a 1835., na isti dan, u Kragujevcu je donet Sretenjski ustav, prvi Ustav Srbije i jedan od najdemokratskijih i najliberalnijih ustava tog doba.