VESTIdruštvoProtest zbog liberalizacije tržišta struje: Blokirani ulazi u Prištinu

Protest zbog liberalizacije tržišta struje: Blokirani ulazi u Prištinu

U znak protesta zbog liberalizacije tržišta električne energije koja bi trebalo da stupi na snagu 1. juna, pojedina kosovska preduzeća blokirala su prilaze Prištini na dva sata. Međutim, nakon intervencije Kosovske policije, započeto je oslobađanje puta za saobraćaj na ulazu u Prištinu iz pravca Veternika.

Od 10.00 časova su glavni ulazi u Prištinu bili blokirani za saobraćaj kamionima preduzeća. Oko 11.00 sati deblokiran je put na ulazu u Prištinu iz pravca Veternika.

Na ostalim prelazima, kako je najavljeno, saobraćaj će biti zabranjen za sva vozila do 12:00 časova.

Ovaj potez doveo je do sukoba radnika preduzeća sa policijskim službenicima, kao i sa građanima koji su pokušavali da koriste ove saobraćajnice.

Rafuna: Prelazak na slobodno tržište električne energije nanosi štetu i privredi i potrošačima

Radnici kompanija okupili su se na ulazima u Prištinu kako bi protestovali protiv odluke Regulatorne agencije za energetiku (RUE) o prelasku na slobodno tržište električne energije.

Predsednik Privredne komore Kosova, Ljuljzim Rafuna, izjavio je za RTK da će ova promena negativno uticati i na poslovnu zajednicu i na krajnje potrošače.

On je najavio da će slične akcije biti nastavljene kako bi se izrazilo protivljenje ovoj odluci.

Zajedno sa vlasnicima velikih kompanija u zemlji, Rafuna je istakao da odluku treba odložiti dok se preduzeća i licencirani snabdevači ne pripreme za prelazak na slobodno tržište.

Prema njihovim navodima, trenutno je samo kompanija KESCO ponudila uslugu snabdevanja električnom energijom od juna, ali po cenama koje su, kako tvrde, i do 300% više.

Inače, na Kosovu postoji ukupno 19 licenciranih snabdevača električnom energijom.

Iako je blokada saobraćajnica najavljena da će trajati dva sata, jedan deo glavnog ulaza iz Veternika u Prištinu deblokiran je za saobraćaj pre 11 časova.

Podsetimo, ukoliko zahtevi ne budu ispunjeni, Privredna komora je najavila proteste u trajanju do četiri sata i potpunu blokadu ulaza u Prištinu.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
IZVOR:KIM, RTK
Pec
clear sky
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
53 %
2.5kmh
10 %
Ned
17 °
Pon
17 °
Uto
10 °
Sre
8 °
Čet
9 °

Najčitanije

Povezani članci