Predsednica slovenaฤke skupลกtine Urska Klakoฤar ลฝupanฤiฤ boravi na Kosovu. Ona se u odvojenim susretima sastala sa Gljaukom Konjufcom, kao i sa kosovskom predsedsednicom Vjosom Osmani.
Predsednik kosovske skupลกtine rekao je medijima koji prate ovu posetu da je tokom sastanka sa slovenaฤkom koleginicom izrazio zabrinutost zbog โdestabilizujucฬih tendencija srpske drลพave na Kosovuโ,ย javljaย Koha.
Konjufca je na konferenciji za novinare odrลพanoj nakon sastanka rekao da se โne moลพe govoriti o dobrosusedstvu i miru bez kaลพnjavanja poฤinilaca zloฤina u Banjskoj u Zveฤanuโ, piลกe ovaj portal.
โKosovo joลก uvek ฤeka odgovor na svoju aplikaciju za ฤlanstvo u EU, jer je jedina zemlja u regionu koja nema ovaj status. Izrazio sam naลกu zabrinutost zbog destabilizujucฬih tendencija srpske drลพave na Kosovu. Ne moลพemo govoriti o dobrosusedstvu i miru u regionu, a da poฤinioci ovog zloฤina (Bunjakovo ubistvo) nisu kaลพnjeni. Zahvalio sam gospoฤi ลฝupanฤicฬ ลกto je Slovenija meฤu zemljama koje se zalaลพu za ukidanje mera protiv Kosovaโ, rekao je Konjufca.
On je dalje govorio o tri uslova koje je kosovski premijer Aljbin Kurti postavio tokom poslednjeg sastanka na visokom nivou u Briselu proลกle nedelje.
Iako je evropska strana upravo to i samog Kurtija oznaฤila kao razlog za izostanak zajedniฤkog susreta sa srpskim predsednikom, odnosno โizostanaka napretka u dijaloguโ na visokom nivou, za Konjufcu, priลกtinske institucije ostaju โjedinstveneโ po pitanju ovih uslova.
Svu krivicu Konjufca prebacuje na srpsku stranu, na liniji kao i sam Aljbin Kurti.
ล taviลกe, navodi da se u Srbiji navodno obuฤava ponovo grupa za izvoฤenje napada na Kosovu.
โUpravo zbog nepotpisivanja Srbija je zauzela stav da ne sprovodi klauzule sporazuma. Kurti je odluฤio da prvo razjasni potpis. Drugo, sluฤaj glavnog kriminalca Banjske, on je slobodan u Srbiji i njegov zloฤin u Srbiji se tretira gotovo lakลกe nego bilo koji saobracฬajni prekrลกaj. Ima drลพavnu zaลกtitu Srbije. Naลกe institucije imaju taฤnu informaciju da grupa veลพba u Srbiji. Uvek smo spremni za svaki napad iz Srbije i uz koordinaciju sa svima. Trecฬe, pismo โ Brnabicฬeva kaลพe da cฬe klauzule Briselskog sporazuma birati kako oni ลพele. Ovo je zadalo udarac ovom sporazumu. Pismo Brnabiฤ je neprihvatljivo i ono je potopilo (sporazum), zadavลกi snaลพan udarac sporazumuโ, srลพ je njegove izjave koju prenose kosovski mediji.
โล okantnomโ je nazvao izjavu Evropske unije da sa Kosova oฤekuju izveลกtaj o napadu u Banjskoj, dodajucฬi da je Srbija โfavorizovanaโ u procesu dijaloga.
โNeosporno favorizovanje Srbije u ovom procesu, kao i dovoฤenje Kosova u nepovoljan poloลพaj, govorim da su i najmanji postupci koje je Kosovo preduzelo kaลพnjeni od strane EU stroลพe nego ikada, ฤak i viลกe nego ลกto je osudila napad na Banjsku. ล taviลกe, i poslednja reakcija bila je ลกokantna za nas, kada nam je reฤeno da Kosovo joลก nije poslalo nikakav izveลกtaj o napadu na Banjsku. To je uvek bio izgovor za Srbiju i relativizacija njene odgovornosti za destabilizaciju regionaโ, rekao je on, piลกe daljeย Koha.
Klakoฤar-ลฝupanฤiฤ: Sva pitanja reลกavati dijalogom da ne bismo videli situaciju kao u Ukrajini
Sa druge strane, slovenaฤka goลกฤa upozorila je na to da je potrebno se sva pitanja reลกavaju dijalogom โda ne bismo videli situacije kao u Ukrajiniโ.
โAko ne reลกavamo stvari dijalogom, onda stvari vidimo loลกe kao u Ukrajini, jer ne obracฬamo paลพnju na situacije koje dovode do rata. ลฝelim da vidim da vlasti Srbije pokaลพu promene, promene stavove i budu otvorenijeโ, rekla je ona.
Predsednica slovenaฤke skupลกtine je potvrdila da se bilo kakve jednostrane akcije โne vide dobro u oฤima meฤunarodne zajedniceโ.
Slovenija podrลพava evroatlantski put Kosova, kazala je Klakoฤar ลฝupanฤiฤ.
โลฝelim da istaknem znaฤaj parlamentarne diplomatije. Ova poseta doprinosi daljem jaฤanju izmeฤu dve skupลกtine. Skupลกtina je spremna da podeli dobra iskustva sa ispunjavanjem kriterijuma za ฤlanstvo. Slovenija je veoma brzo priznala nezavisnost Kosova, podrลพavamo vaลกa evroatlantska putovanjaโ, rekla je ona.
Slovenija je spremna da pomogne Kosovu i Srbiji โu boljem upoznavanjuโ
โDa, ovo moลพe pomocฬi ako se obe zemlje poznaju. Susedne zemlje mogu pokuลกati da utiฤu ovde. ลฝelimo da vidimo da naลก uticaj u ovom pogledu bude pozitivan. Ovo bi bilo dobrodoลกlo. Ako bi obe zemlje priznale jedna drugu, to bi bilo jako dobro. Neke od zemalja EU cฬe vam pomocฬi u ovom aspektu i vaลพno je da trecฬe zemlje priznaju suverenitet obe zemlje. Ako imamo trecฬe zemlje koje ne priznaju Kosovo, bicฬe teลกkoโ, rekla je ona.
U toku je sastanak sa Osmani, i odrลพava se iza zatvorenih vrata.
Slovenija je priznala Koasovo u martu 2008.