Nova Strategija za tranzicionu pravdu koju je usvojila Vlada Kosova, uprkos njenoj proklamovanoj nameri, nije inkluzivan dokument koji je usmeren na ลพrtve. Naprotiv โ ona fundamentalno iskrivljuje principe tranzicione pravde, pre svega zbog svoje etnocentriฤnosti, zanemarivanju posleratnih zloฤina i minimalnom naglasaku na pomirenju. Dokument se moลพe smatrati politiฤkim programom Samoopredeljenja, ovo je stav NVO โNova druลกtvena inicijativaโ.
Iako su skoro ฤetiri godine bili aktivni ฤlanovi upravo radne grupe koja je izradila strategiju, sada kada se proces zavrลกio, smatraju da su bili zloupotrebljeni i izigrani, i da je to samo jedan u moru takvih primera, ocenila je za KoSSev njena direktorica Jovana Radosavljeviฤ.
Uprkos svemu, smatra da je vaลพno da se ostane u procesu, jer ako nisu u njemu, ne moลพe se ni kritikovati, ili na primeru pokazati kako funkcioniลกe aktuelna vlada.
Ona ne iskljuฤuje moguฤnost da upravo ova strategija posluลพi kao deo osnove za pripremu tuลพbe iz Priลกtine protiv Srbije za genocid.
โPretpostavljam da sve ลกto se radi, radi se u tom pravcu, ali da li ฤe se i kako ฤe se iskoristiti, za to nemam odgovorโ, kazala je.
Bili deo izrade strategije, ali na kraju njihovi miลกljenja i stavovi izignorisani
Kosovska vlada je 13. junaย usvojila Strategiju za tranzicionu pravdu. Potom je poฤetkom jula u Priลกtini odrลพana i donatorska konferencija.
Uฤeลกฤe srpske zajednice u izradi ove stragegije obezbeฤeno je preko NVO sa Severa โNova druลกtvena inicijativaโ, koja je bila deo gotovo ฤetvorogodiลกnjeg procesa izrade ove strategije.
Oni su zajedno sa NVO โIntegraโ iz Priลกtine, bili deo radne grupe kosovskog Ministarstva pravde.
NSI je u pismu koje je njena direktorica Jovana Radosavljeviฤ proฤitala na donatorskoj konferenciji, a potom je i napustila, potvrdila da je imala aktivno uฤeลกฤe i izradi strategije ove vlade, ali i da smatraju da je vaลพno da u javnosti istaknu potencijalne zloupotrebe u vezi sa ovim dokumentom i samim procesom od strane i Ministarstva pravde i kosovske vlade.
Uprkos svom dugotrajnom i aktivnom uฤeลกฤu u kojem su i davali komentare, predloge, uz organizovanje javnih konsultacija sa graฤanima iz veฤinski srpskih opลกtina, prepiski i drugih aktivnosti, finalni proizvod, tvrde, nije uvaลพio taj isti doprinos srpske zajednice.
โNaลพalost, naลกe uฤeลกฤe je zloupotrebljeno da se laลพno prikaลพe da su pripadnici neveฤinske zajednice ukljuฤeni u izradu ovog dokumenta, dok su stavovi, miลกljenja i sugestije kako graฤana iz neveฤinskih zajednica, tako i NSI โ ignorisani. ล taviลกe, NSI nikada nije dobio odgovor od radne grupe Ministarstva pravde na imejlove u kojima izraลพava zabrinutostโ.
Smatraju da nova strategija kosovske vlade sadrลพi brojne nedostatke koji je ฤine nedostojnom naziva โStrategija za tranzicionu pravduโ.
โTaฤnije, ovaj dokument se moลพe smatrati politiฤkim programom vladajuฤe stranke i predstavlja eklatantnu zloupotrebu i izrugivanje principima tranzicione pravdeโ, saopลกtila je NSI.
โDokument koji je pripremilo Ministarstvo pravde ne odraลพava principe na koje se poziva, posebno pristup usredsreฤen na ลพrtve i inkluzivnost. Dokument ima nekoliko znaฤajnih nedostataka, od kojih je najoฤitiji njegova etnocentriฤna perspektiva โ fokusira se iskljuฤivo na stradanje jedne etniฤke zajednice, potpuno zanemarujuฤi iskustva i patnje drugih etniฤkih grupa. ล taviลกe, druge zajednice se uopลกte ne spominju u dokumentuโ, navedeno je u pismu.
Da strategija odiลกe pristrasnoลกฤu, za NSI dokazuje potvrฤen pre svega vremenski okvir kojim se bavi strategija, a koji se proteลพe od 1989. do 2000. godine, ฤime se ignoriลกu godine nakon rata, kada su se u koncentrisanom broju dogaฤali etniฤki zloฤina i masovna krลกenja ljudskih prava, koja su prvenstveno pogaฤala pripadnike neveฤinskih zajednica.
โTakoฤe, ฤini se da je Ministarstvo odustalo od koncepta pomirenja, poลกto se termin โpomirenjeโ spominje samo jednom, u kontekstu promovisanja druลกtvene kohezije meฤu mladima iz svih zajednica na Kosovu. Ovaj nedostatak naglaska na pomirenju dodatno podriva navedene ciljeve i principe na koje se poziva ovaj dokumentโ, navela je dalje NSI.
Zabrinjava ih jednostranost i iskljuฤivost ovog dokumenta, kako tvrde dalje, posebno u pogledu promocije i upotrebe termina โkolektivno pamฤenjeโ.
Zloฤini koje je poฤinila OVK ฤije su ลพrtve pripadnici srpske i drugih neveฤinskih zajednica, ali i pripadnici albanske zajednice โ u potpunosti se ignoriลกu.
ล taviลกe, u strategiji se uvode i nove, kontroverzne kategorije ลพrtava, ukazala je NSI dalje u pismu.
Iznoseฤi iskustva o svom uฤeลกฤu, saopลกtili su i da sa druge strane, organizovanje javnih konsultacija posebno sa Srbima, โnije bilo nimalo lako za NSIโ.
โGraฤani su bili izuzetno skeptiฤni prema namerama Ministarstva pravde na ovu temu, a mi smo se suoฤili sa optuลพbama da naลกe uฤeลกฤe pomaลพe u laลพnom predstavljanju ukljuฤenosti kosovskih Srba u izradi ovog dokumentaโ, te da se i pokazalo da su strahovi graฤana bili opravdani, a uฤeลกฤe NSI u ovom procesu koลกtalo je organizaciju kredibiliteta u srpskoj zajedniciโ, priznaju.
No oni su u ฤitav proces, kako je navela NSI, uลกli sa uverenjem da bi: โUฤeลกฤem u radnoj grupi mogli da obezbedimo da dokument o tako vaลพnoj temi za sve graฤane Kosova odraลพava i potrebe neveฤinskih zajednicaโ.
โNeuspeh strategije da uvaลพi i odgovori na iskustva svih etniฤkih zajednica, zajedno sa zloupotrebom naลกeg uฤeลกฤa, dodatno delegitimizuje tvrdnje o inkluzivnosti i praviฤnosti, zakljuฤila je NSI, poruฤivลกi i to da su oni ipak spremni da se konstruktivno angaลพuju u svim buduฤim naporima za stvaranje pravednije i inkluzivnije strategijeโ, poruฤili su u pismu.
Imali garancije od meฤunarodnih predstavnika da ฤe se doneti obostrano zadovoljavajuฤi dokument
Zaลกto su bili deo radne grupe i radili sa ministarstvom i vladom koju u kontinuitetu snaลพno u javnosti kritikuju da rade na direktnu ลกtetu i ugroลพavanje srpske zajednice, ali i demokratskih procesa? Zaลกto su dozvolili da budu dovedeni pred svrลกen ฤin posle gotovo ฤetiri godine โ sa dokumentom koji ne odraลพava niลกta od stavova, interesa i predloga srpske zajednice i vrednosti koje i oni kao civilna organizacija zastupaju?
Tim pre, ลกto je, kako su i sami primetili, sve ukazivalo na to da ฤe se izaฤi sa dokumentom od kojeg su se javno ogradili.
Radosavljeviฤ je u razgovoru za KoSSev objasnila da se radi o dokumentu koji nije pravno obavezujuฤi sa jedne strane.
โSamim tim, Kosovo je prepuno strategija. Svi donose ali niko ne sprovodi, ali opet smo smatrali, poลกto to nije toliko problematiฤan proces na nivou izrade i usvajanja zakona, da opet postoji veฤa fleksibilnost predstavnika vlasti da stvarno naprave jedan dokument koji jeste inkluzivanโ, kaลพe.
Takoฤe, tvrdi da su imali garancije meฤunarodnih predstavnika koji su bili ukljuฤeni u ฤitav proces โ da ฤe se doneti obostrano zadovoljavajuฤi dokument.
โลฝeleli su da ovaj proces uspe, da stvarno doฤe do izrade jednog dokumenta sa kojim se moลพe sutra raditi kao osnov za pomirenje, a on to viลกe nije i sada ฤemo videti koji ฤe meฤunarodni akteri podrลพavati aktivnosti koje proizilaze iz ove nacionalne strategijeโ.
Na novinarsku opasku da od kada je poฤetkom jula Radosavljeviฤ obznanila javno pismo organizacije koju predstavlja, ukljuฤujuฤi i na donatorskom stolu, za kojim su bili meฤunarodni predstavnici, u javnosti izostaje upravo meฤunarodna reakcija koja bi iลกla u prilog podrลกke pismu koje je NSI objavio, Radosavljeviฤ je pobrojala meฤunarodne aktere zainteresovane za proces izrade kosovske nacionalne strategije: OEBS, EU, UNDP, holandska, nemaฤka, ลกvajcarska ambasada.
โOni su pratili proces, imali su uvid u sve nacrte, imali su uvid u to kako se mi oseฤamo po odreฤenim pitanjima, u veฤini smo se slagali i samim tim je to nama davalo neko uverenje da ฤe oni nama biti podrลกka za to da oni elementi za koje smo mi smatrali da su problematiฤni ih isprave u korist interesa i zajednica i inkluzivnostiโ.
No to se ipak u konaฤnosti nije desilo.
โMislim da su svi bili iznenaฤeni finalnim dokumentom, jer nisu mogli da oฤekuju da ฤe se vlada ogluลกiti do te mere i izraditi dokument koji je mimo svih sugestija i preporuka koje su dolazile od razliฤitih aktera i ozbiljnih eksperata koji se na globalnom nivou bave ovom temomโ, kaลพe.
Ukazuje na dve vrste miลกljenja kod meฤunarodnih aktera โ grupa koja se sloลพila sa tim da nije mogla da pruลพi podrลกku dokumentu koji uprkos svemu sada i zvaniฤno nosi naziv โNacionalna strategija Republike Kosovo za tranzicionu pravduโ, te oni koji smatraju da je sama ฤinjenica da je kosovska vlada โusvojilaโ ovaj dokument โ โvelika stvarโ.
โI da je to dovojno, i da je taj minimum minumuma, niska lestvica koju su postavili je dovoljno da se izvuku samo elementi koji su OK i da se oni podrลพeโ โ navodi.
Priznaje da je za njih bilo teลกko da u takvim procesu funkcioniลกu.
โRadna grupa je bila preobimna, ฤlanovi su se neprestano menjali. Vrlo je teลกko bilo naฤi naฤin da postane funkcionalna. Obiฤno nije bilo prevoda. Ja sam bila jedina osoba koja ne govori albanski, te mi je uvek bio neophodan prevod. No i kada nismo bili u moguฤnosti da uฤestvujemo uลพivo, radili smo u pisanoj formi, tako da smo nebrojeno puta pisanim putem slali svoje komentare ministarstvu, odnosno radnoj grupi, koja je navodno te komentare razmatrala, samo ลกto ih mi nikada nismo videli u finalnim verzijamaโ.
Istovremeno na drugoj su strani, unutar same srpske zajednice nailazili su na otpor i nepoverenje.
โNa pitanja โ zaลกto jedna organizacija civilnog druลกtva radi posao vlade, znate kakvi su (Kurtijeve vlada, prim.red.), kako se ponaลกaju prema neveฤinskim/srpskoj zajednici. A mi smo ih uveravali baลก zbog uฤeลกฤa meฤunarodne zajednice da treba da budu deo i biฤe inkluzivan proces, ลกto se na kraju ispostavilo da su ljudi i bili apsolutno u pravu i da smo i mi bili izigraniโ.
A upravo u tome, tvrdi, leลพi i objaลกnjenje zaลกto im je bilo vaลพno da uฤestvuju u procesu.
โNama je bilo vaลพno da zbog ovih ljudi probamo da utiฤemo na sadrลพaj samog dokumenta. Mi smo smatrali da je jako vaลพno da budemo deo procesa, da budemo tu, nego da budemo izvan procesa jer smatramo da samo uฤestvovanjem moลพemo da izvrลกimo odreฤeni uticaj. Prisustvo meฤunarodne zajednice i njihova zainteresovanost za ovaj proces, kao i garancije da ฤe ovo stvarno proizvesti dokument koji je inkluzivan i usmeren na ลพrtve, odrลพavalo nas je u ovom procesu iako smo mi od samog starta uvideli da postoje ozbiljne tendencije da ovaj dokument ne bude ono ลกto smo mi zamislili da budeโ, u dodatnom pojaลกnjenu za KoSSev je svedoฤila Jovana Radosavljeviฤ.
Srpska strana u procesu posluลพila kao dekor, ali bitno je biti deo
Da li se ipak oseฤa da je srpska strana u ovom procesu posluลพila joลก jednom kao dekor?
โMislim da smo u meฤuvremenu svi postali dekor, ne samo kosovski Srbi, organizacije civilnog druลกtva koje se bave pravima neveฤinskih zajednica, ne samo meฤunarodni akteri, bilo ko ko ลพeli da utiฤe na proces ฤe u jednom momentu biti izigran od ove vladeโ, odgovara Radosavljeviฤ.
Ipak, iako iznevereni, i to kako, naglaลกava โnebrojeno putaโ, ne samo u okviru ove radne grupe, veฤ i drugih procesa saradnje, ostala je pri stavu da je bolje biti unutar ovakvih procesa umesto izvan.
โJa kao aktivistkinja civilnog druลกtva i civilno druลกtvo uopลกte, treba da uฤestvujemo u ovakvim procesima kakvi god da su. Jer, ako nismo deo procesa, ne moลพemo ga ni kritikovati. Ovako bar nekako moลพemo da pokuลกamo da utiฤemo, a ako baลก ne uspemo da uฤinimo niลกta, onda bar moลพemo da ogolimo taj proces i pokaลพemo kako on u suลกtini izgledaโ, naglasila je Radosavljeviฤ.
ล taviลกe, ukazuje na to da je viลกe takvih situacija bilo u proลกlosti.
โAli i taj oseฤaj i izigranosti i razoฤaranosti je neลกto ลกto je odavno proลกlo kod svih nas. Mislim da smo mi itekako svesni da oni imaju za cilj da izrade etnocentriฤna dokumenta. Mi ลพelimo da budemo tu, da vrลกimo pritisak u nadi da ฤemo neลกto pomeriti, barem za jedan milimetar ili bar napraviti buku o tome, da se u javnom prostoru o tome priฤa dovoljno da ฤe moลพda neko drugi da na njih utiฤe ako ne moลพemo mi, a to je politiฤka opozicija i ostali akteri civilnog druลกtvaโ.
Atmosfera utiลกavanja kritiฤkih glasova
Uviฤa da kosovska vlada u apsolutnoj moฤi koju ima, demonstrira etnocentriฤni pristup.
โOva trenutna vlada na Kosovu je izuzetno nekonstruktivna, ne ลพeli da saraฤuje, ne ลพeli da ฤuje bilo kakvu kritiku od bilo kogaโ, navodi Radosavljeviฤ.
โOvakvo ponaลกanje jedne vlade na Kosovu je apsolutno iznenaฤenje za sve. Mislim da je posebno iznenaฤenje za meฤunarodne aktere koji su prethodne sazive vlada doลพivljavali mnogo konstruktivnijim i fleksibilnijim kada su posebno prava neveฤinskih zajednica u pitanjuโ.
Ona ukazuje na atmosferu koja vlada na Kosovu u kojoj se utiลกavaju kritiฤki glasovi prema aktuelnoj vladi unutar samog albanskog druลกtva, zbog ฤega se i sami civilni aktivisti ili graฤani uzdrลพavaju od glasnih kritika.
โAtmosfera je takva da bilo ko, ko ustane danas i kritikuje vlast u Priลกtini naiฤi ฤe na veoma ozbiljnu i opasnu reakciju (vlade), a posebno u sluฤajevima kada govorimo o tome da neki opozicioni politiฤari ili aktivisti ustanu na neko konkretno krลกenje ljudskih prava koje konkretno targetira srpsku zajednicuโ, kaลพe.
Glasovi koji kritikuju vladu, odnosno zastupaju pravo ili interes Srba na Kosovu, biฤe targetirani kao Vuฤiฤevi propagandisti, da rade za interese Srbije, ne Kosova i stvoriฤe se ozbiljni pritisak na njihโ, dodaje.
Sa druge strane, srpska zajednica je ostavljena na cedilu.
โOstavljeni smo bez saveznika. Kao da vriลกtimo i da nas niko ne ฤuje. Oseฤaj koji i sama imam kada vidim ลกta smo sve pokuลกavali kroz vreme, a da niลกta nije imalo efektaโ.
Za kraj, Radosavljeviฤ kaลพe da iz ฤitave priฤe treba zapravo izvuฤi pouku โ o tome kako vlada u Priลกtini radi sa razliฤitim akterima.
โSada kada vidimo finalni proizvod i ono ลกto je na kraju i usvojeno kao nacionalna strategija, iz ove perspektive ne bi ni uลกli u ovaj proces. Opet, smatram i vaลพnim ลกto jesmo bili deo toga jer smo onda mogli da pokaลพemo kako u stvari izgleda ono ลกto kosovska vlada naziva inkluzivnim procesom koji konsultuje razliฤite zajednice. To vidimo da je samo na papiru, da ฤe oni to deklarativno uraditi, sve organizovati, imati razliฤite predstavinke ali u suลกtini neฤe uzeti u obzir ono ลกto govorimoโ.
Svirca: Rada grupa uzela u obzir sve pristigle komentare, odluke donete na osnovu najjaฤih i najosnovnijih argumenata
ล ta o ovome kaลพe onaj sa kojim je i Radosavljeviฤ i njena organizacija do sada saraฤivala?
โProces izrade Strategije za tranzicionu pravdu bio je dug, kohezivan, sveobuhvatan i transparentan proces. S tim u vezi, nikada nije postojala radna grupa za izradu bilo kog dokumenta sa viลกe ฤlanova i vecฬom raznovrsnoลกcฬu, odgovorio je KoSSevu direktor Odeljenja za tranzicionu pravdu i ลพrtve rata pri Ministarstvu pravde โ Baki Svirca.
โUฤeลกcฬe nevecฬinskih zajednica u radnim grupama je bilo veoma vaลพno i mi smo kao Ministarstvo uvek podsticali sve da budu ลกto aktivniji i da daju komentare. Grupa je uzimala u obzir sve pristigle komentare, a odluke su donete na osnovu najjaฤih i najosnovnijih argumenata. S tim u vezi, predmetne tvrdnje su neosnovane, neistinite i ne doprinose socijalnom dijalogu ili jaฤanju odrลพivog miraโ.
Naลกe pitanje bilo je da li je zloupotrebljeno prisustvo Nove druลกtvene inicijative, a preko nje i same srpske zajednice.
Na pitanje o toku saradnje i zajedniฤkom radu sa nealbanskim zajednicama, Svirca je naveo:
โIstina je da smo pored osam sastanaka sa interesnim grupama iz nevecฬinskih zajednica, uglavnom sa srpskom zajednicom, odrลพali i konsultacije sa drugim akterima koji predstavljaju nevecฬinske zajednice. Sa ovih sastanaka smo saฤinili izveลกtaje (neke je saฤinila i NSI) iz kojih se vidi ลกta su bile konkretne preporuke uฤesnika iz nevecฬinske zajedniceโ.
โZa vaลกu informaciju, 131 osoba prisustvovala je na osam spomenutih sastanaka. Sastanci su odrลพani na mestima koje su predloลพili sami uฤesnici, kao ลกto su Graฤanica, ล trpce, Goraลพdevac, Severna Mitrovica i Prizren. Uฤesnici iz srpske zajednice, iako su se potpisali na listama prisutnih, zahtevali su da se njihova imena i fotografije sa sastanaka ne objavljuju. Ovo je paลพljivo uzeto u obzirโ, dodao je dalje.
Na pitanje ลกta Ministarstvo namerava da uradi s obzirom na javno izraลพene rezerve i odricanje od odgovornosti jednog od njihovih partnera u ovom procesu, Svirca ovako odgovara:
โKao Ministarstvo pravde Republike Kosovo, veoma smo zadovoljni ลกto smo 25 godina nakon zavrลกetka rata na Kosovu, po prvi put, izradili strateลกki dokument o tranzicionoj pravdiโ.
โNaลกa vizija je takoฤe jasna: pravda je dostupna i jednaka za sve; vladavina prava funkcioniลกe transparentno i odgovorno; a ลพrtve ratnih zloฤina i njihove porodice se osecฬaju u potpunosti zastupljenim i podrลพanim od naลกeg druลกtvaโ.
U zakljuฤku je podcrtao da je Strategija โmultisektorska, ukljuฤujucฬi razliฤite institucije i aktereโ, da sadrลพi ฤetiri cilja i 18 specifiฤnih ciljeva, koji ocrtavaju 112 konkretnih akcija i aktivnosti, te da su upravo:
โPosvecฬeni saradnji sa svim naลกim institucionalnim, lokalnim i meฤunarodnim partnerima kako bismo u potpunosti sproveli sve akcije i aktivnosti koje proizilaze iz ove veoma vaลพne Strategijeโ.
ล ta piลกe u Strategiji?
โStrategija o tranzicionoj pravdi Republike Kosovoโ za period od 2024-2034 godine sa svojim akcionim planom predviฤena je na 47 strana.
Pokriva period od 1989. do 2000. godine.
Ciljevi su joj da se pozabavi โzloฤinima teลกkih krลกenja ljudskih prava, meฤunarodnim humanitarnim pravom i drugim kriviฤnim delima prema meฤunarodnom pravu, za period 1989-2000โ.
โOva Strategija ima za cilj da se pedantno pozabavi gnusnim zloฤinima poฤinjenim tokom rata i mnogostrukim potrebama grupe ลพrtava koje su se pojavile u 24 godine nakon prestanka rataโ.
Naglaลกava se da prema meฤunarodnom pravu, Kosovo podleลพe โobavezi drลพave da otkrije sve ฤinjenice o istini za ลพrtve, njihovih porodica i druลกtva o teลกkim krลกenjima ljudskih pravaโ.
โOva obaveza zahteva istragu o sistematskim krลกenjima ljudskih prava, koja su poprimila formu meฤunarodnih kriviฤnih dela kao ลกto su muฤenje, genocid, prisilni nestanci, ratni
zloฤini i zloฤine protiv ฤoveฤnostiโ.
Glavni principi su:ย pristup usmeren na ลพrtvu, inkluzivni pristup, rodna osetljivost, usklaฤenost sa meฤunarodnim normama i standardima, integritet i nepristrasnost, participativnost i osnaลพivanje, jednakost i nediskriminacija, princip โne naลกkodiโ.
Opisuje se politika Srbije na Kosovu do rata kaoย aparthejdย i politikaย segregracije,ย dominantne nacije iย istorijskog prava. Opisuje se sistemsko drลพavno nasilje iz Beograda nad Albancima.
Spomenut je na primer i mart 90โฒ kada su โvlasti srpske i jugoslovenske tajne sluลพbe otrovale nekoliko hiljada albanskih studenata ลกto je za rezutat imalo dugoroฤne ลกtetne poslediceโ.
Da je u periodu od 1989. do 1997. izmeฤu 120 i 150 hiljada Albanaca bilo raseljeno, a da se vrhunac etniฤkog ฤiลกฤenja dogodio u โotvorenom ratuโ 1998. i 1999. godine kada je 862.979 Albanaca raseljeno; Stotine sela i gradova i gradskih kvartova je spaljeno, a prethodno opljaฤkano.
Preko imena tela i komisija spomenuti su iย delaย genocid na Kosovu.
Nabrojana je lista komisija, veฤa, grupa, memorijalnih kompleksa, instituta i odeljenja koje su kosovske institucije uspostavile zarad โutvrฤivanja istine i dokumentacije ratnih zloฤinaโ.
Konstatuju takoฤe da prethodne vlade nisu ispunile svoje zadatke dok aktuelna to ฤini. Listaju se detaljne aktivnosti koje sprovode u vezi sa i procesuiranjem i seฤanjem na ratne zloฤine.
To pored pravosudnih aktivnosti ukljuฤuje ฤak i radnu grupu koja radi na otvaranju muzeja ratnih zloฤina.
Ovom strategijom su predviฤene i obaveze koje vlada treba da ispuni:
โDa se uspostave ฤinjenice-prava na istinu, obaveze istrage gonjenja i kaลพnjavanja kao pravo na pravdu, obaveza da se nadoknadi ลกteta kao pravo na reparaciju, obaveza da se izbegne ponavljanjeโ.
Izneti su i uporedni sluฤajevi i prakse i to iz Juลพne Afrike, Sijere Leonea, Istoฤnog Timora i Kolumbije.
โOvaj strateลกki dokument posluลพicฬe kao osnova za uspostavljanje uslova za traลพenje istine, postizanje pravde, obezbeฤivanje podrลกke i reparacije za ลพrtve i trajnu izgradnja
mira kroz odrลพavanje vladavine prava. Na kraju, strategija ima za cilj da promoviลกe druลกtvene integraciju i koheziju, u kojoj ljudi na Kosovu poลกtuju ljudsko dostojanstvo jedni drugihโ