Uporne etničke tenzije na severu Kosova mogle bi da izazovu ponavljanje nasilja viđenog u toj oblasti prošle godine, upozorio je danas zvaničnik NATO-a.
Uporne etničke tenzije na severu Kosova mogle bi da izazovu ponavljanje nasilja viđenog u toj oblasti prošle godine, kada su četiri osobe poginule u pucnjavi, a mirovne snage NATO-a povređene u sukobima, upozorio je danas visoki zvaničnik NATO-a, javlja Rojters.
Na Kosovu su pretežno etnički Albanci, ali oko 50.000 Srba na severu odbacuje vladu Prištine i vidi Beograd kao svoju prestonicu, konstatuje britanska novinska agencija Rojters u članku.
Bivša srpska pokrajina, Kosovo je proglasila nezavisnost 2008. deceniju nakon gerilskog ustanka, podseća agecija.
Admiral američke mornarice Stjuart B. Manč, komandant Komande združenih savezničkih snaga u Napulju – koja nadgleda mirovne operacije NATO-a na snazi na Kosovu – rekao je da je alijansa i dalje zabrinuta zbog rizika od ponovnog nasilja na nestabilnom severu.
„Usijana politička retorika mogla bi da inspiriše neke nevladine snage da počine nasilje poput onoga što se dogodilo prošle godine“, rekao je Manč novinarima u Prištini.
„Ne bih rekao da definitivno dolazi do sukoba, mislim da postoji trajni rizik“, rekao je on, misleći na nedostatak napretka u pregovorima između kosovske vlade i Srbije uz posredovanje EU.
Policajac i trojica naoružanih napadača ubijeni su u septembru 2023. kada je grupa teško naoružanih napadača ušla iz Srbije i napala policiju u selu Banjska.
Četiri meseca ranije, više od 90 vojnika je povređeno kada su srpski demonstranti napali mirovne snage NATO-a.
Kosovo je optužilo Srbiju da stoji iza napada na Banjsku, ali je Beograd negirao optužbe.
SAD i Evropska unija, vodeći globalni saveznici Kosova, kritikovali su prištinsku vladu zbog preduzimanja jednostranih akcija na severu koje bi mogle izazvati etničko nasilje i rizikovati živote oko 4.000 vojnika NATO-a koji su tamo na dužnosti.
Kosovo odbacuje takve kritike, a ovo pitanje je zateglo veze Prištine sa zapadnim pristalicama.
U okviru dijaloga uz posredovanje EU, Kosovo i Srbija više od decenije vode razgovore o normalizaciji svojih odnosa, ali je bilo malo napretka.
Kao i Srbi koji žive na severu Kosova, Beograd takođe smatra Kosovo delom Srbije i odbija da ga prizna kao državu, navodi Rojters.