VESTIdruštvoMladi iz ruralnih sredina suočavaju se sa ograničenim mogućnostima za zapošljavanje

Mladi iz ruralnih sredina suočavaju se sa ograničenim mogućnostima za zapošljavanje

U ruralnim sredinama opština Peć i Prizren, mladi se suočavaju sa ograničenim mogućnostima zapošljavanja i profesionalnog razvoja, uprkos sve većem obrazovanju i želji za napretkom. Njihove izjave ističu potrebu za jačom institucionalnom podrškom, boljom infrastrukturom i pristupom mogućnostima, kako bi ostali i doprinosili svojim zajednicama.

Nora Draga, aktivistkinja civilnog društva iz Peći, naglašava važnost uloge mladih u razvoju zdravog društva, bez obzira na to da li dolaze iz urbanih ili ruralnih sredina.

„Svaka mlada osoba, bilo da živi u gradu ili na selu, ima veoma važnu ulogu u razvoju zdravog društva. Mladi iz gradova imaju veće mogućnosti za profesionalni i lični razvoj zbog blizine javnih i privatnih institucija, dok oni u ruralnim sredinama nailaze na mnoge izazove, uključujući nedostatak infrastrukture i ograničen prevoz do gradova”, kazala je Draga za Radio Peja.

Bajram Zijović, student Islamskih nauka u Prištini, govori o poteškoćama u pronalaženju posla bez veza i političkog uticaja.

„Nakon završetka fakulteta mogu se lako zaposliti kao imam u nekom selu. Ali ne vidim tu prosperiteta pa nameravam da nastavim postdiplomske studije. Hteo bih da predajem na nekom fakultetu, ali sve se danas zapošljava preko veze i politički”, rekao je Zijović za Radio Astra.

Takođe ističe potrebu za institucionalnom podrškom kako bi se mladi motivisali da ostanu na Kosovu.

S druge strane, Nelhid Ademi iz Gornjeg Ljubinja, student grafičkog dizajna u Skoplju, za ovaj radio izražava pesimizam u vezi sa budućnošću mladih na Kosovu, naročito iz manjinskih zajednica.

„Budućnost mladih na Kosovu ne vidim da će nešto napraviti pomaka. Svi moji vršnjaci koji završavaju fakultet posao su našli u inostranstvu. Ja, kad završim fakultet, jedino mogu da radim u nekom porodičnom biznisu jer vlada Kosova nema planove da zaposli mlade iz Bošnjačke zajednice.“

Smatra da bi ozbiljne političke promene mogle doprineti boljoj perspektivi.

„Jedino novi izbori i njihovi politički predstavnici mogu preduzeti konkretne mere da zadrže mlade na Kosovu”, kazao je Ademi.

Herolind Osmanolaj iz sela Đonaj kod Prizrena primećuje napredak u zapošljavanju mladih žena u ruralnim područjima, ali i dalje vidi izazove.

„Od vremena rata do sada mnogo se toga promenilo. Imamo sve više obrazovanih mladih, a univerziteti u Prizrenu i Prištini omogućavaju mnogima da studiraju. Pitanje zapošljavanja u ruralnim oblastima, kao i problem prevoza, i dalje predstavlja izazov za mlade”.

On ističe pozitivan trend u vidu novih radnih prilika.

„Nakon 2020. godine, situacija se poboljšala jer sada postoje mlade žene koje rade na mreži, a otvoreni su konkursi u lokalnim kompanijama”, rekao je Osmanolaj za TV Prizreni.

Mladi u ruralnim sredinama opština Peć i Prizren suočavaju se sa ozbiljnim izazovima u zapošljavanju i profesionalnom razvoju, uprkos želji za napretkom i sve većoj obrazovanosti.

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala gorazdevac.com nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.
Pec
broken clouds
5.2 ° C
5.2 °
5.2 °
88 %
1kmh
76 %
Sre
5 °
Čet
5 °
Pet
7 °
Sub
6 °
Ned
6 °

Najčitanije

Povezani članci