Evropska komisija saopštila je juče u Briselu da je usvojila svoj godišnji paket proširenja. Ovaj paket pruža detaljnu procenu stanja i napretka koji su postigle Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija, Gruzija, Republika Moldavija, Ukrajina i Turska na njihovom putu ka pristupanju EU. Istakli su da su procene praćene preporukama i smernicama o reformskim prioritetima.
„Proširenje je istorijska prilika kako za zemlje koje pristupaju, tako i za sadašnje države članice i EU u celini. Postoje značajne socio-ekonomske, političke i bezbednosne prednosti veće i jače Unije“, stoji u saopštenju Evropske komisije.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je: „Napeta geopolitička situacija čini važnijim nego ikada da dovršimo ponovno ujedinjenje našeg kontinenta, pod istim vrednostima demokratije i vladavine prava. Već smo napravili velike korake ka integraciji novih država članica tokom poslednjih godina. Proširenje će i dalje ostati glavni prioritet nove Komisije.”
Istakli su da proces proširenja nastavlja da se zasniva na zaslugama i zavisi od objektivnog napretka svakog od partnera.
„Ovo zahteva odlučnost da se sprovedu nepovratne reforme u svim oblastima prava EU, sa posebnim naglaskom na osnove procesa proširenja. Demokratija, vladavina prava i osnovne vrednosti i dalje će biti kamen temeljac politike proširenja EU. Članstvo u EU ostaje strateški izbor“, navodi se u saopštenju.
Što se Kosova tiče, iz Evropske komisije su saopštili da ostaju na raspolaganju da pripreme mišljenje o zahtevu za članstvo Kosova čim ga Savet zatraži.
„Zabeležen je napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, a poslovno okruženje je poboljšano. Vizna liberalizacija za Kosovo stupila je na snagu 1. januara 2024. Kosovo treba da intenzivira napore na jačanju vladavine prava i javne uprave i zaštiti slobode izražavanja“, saopštila je Evropska komisija.
Kosovo je podnelo zahtev za članstvo u EU u decembru 2022. godine.